Svensk Innebandy

IFF utesluter Ryssland och Belarus från internationella tävlingar

Dela
Idag kom beslutet att Internationella Innebandyförbundet, IFF, utesluter Ryssland och Belarus från samtliga internationella tävlingar tills vidare. Ett beslut Svensk Innebandy välkomnar. "När ett land så flagrant bryter mot alla värden som vi står för måste innebandyn agera, säger Märit Bergendahl, förbundsordförande för Svensk Innebandy."
Foto: Svensk Innebandy
Foto: Svensk Innebandy

Det är med djup sorg Svensk Innebandy ser och följer den ryska invasionen av Ukraina. I den här stora stunden av allvar hoppas vi att så få människor som möjligt drabbas och våra tankar går till det ukrainska folket. 
 
Idag beslutade Internationella Innebandyförbundet att Ryssland samt Belarus per omgående och tills vidare utesluts från internationella tävlingar. Avstängningen innebär också att det inte kommer anordnas några evenemang i dessa länder och inga ryska eller belarusiska representanter får delta i några IFF-tävlingar, evenemang eller möten. 

– Svensk Innebandy välkomnar och står bakom IFFs beslut. Varje markering hoppas vi kan leda till något positivt i denna djupt beklagliga situation, säger Märit Bergendahl.
 
VM-kvalet för Sveriges herrlandslag är i nuläget planerat att genomföras den 25-28 maj i Koceni, Lettland, där en av gruppmotståndarna skulle ha innefattat Ryssland. 
 
– IFF:s beslut att utesluta Ryssland är helt rätt. Invasionen är ett brott mot folkrätten och mänskliga rättigheter och att mötas i ett VM-kval hade varit helt otänkbart för Sverige. Vi fördömer Rysslands handlingar och våra tankar går till alla drabbade i Ukraina, säger Mikael Ahlerup, generalsekreterare för Svensk Innebandy.  

Läs IFF:s uttalande här.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Foto: Svensk Innebandy
Foto: Svensk Innebandy
Ladda ned bild

Om

Svensk Innebandy
Svensk Innebandy
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

08-514 274 00https://www.innebandy.se/

Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.

Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 118 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.

Följ Svensk Innebandy

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye