Fortsatt tillväxt av åklagare behövs
Åklagarmyndigheten har i dag lämnat sitt budgetunderlag för åren 2023–2025 till regeringen. Av det framgår att myndigheten vuxit med över 300 medarbetare de senaste tre åren och att antalet åklagare aldrig har varit så högt som nu.
Bedömningen är att investeringarna behöver följas av fortsatta förstärkningar av anslaget under de kommande tre åren. Målet är att i en jämn takt gå mot 1 300 åklagare 2025, att jämföra med dagens ca 1 140. En försiktig prognos, utifrån dagens kunskaper om framtiden, är att myndigheten då ligger på en nivå som motsvarar uppgifter och krav.
Den allvarliga brottsligheten ökar
Den allvarliga brottsligheten, som kräver stora resurser av rättsväsendet, bedöms under de kommande tre åren att vara fortsatt omfattande och också öka. De senaste fem åren har dessa brott ökat med 28 procent. Antalet våldtäkter har under samma period ökat med 70 procent. Antalet enklare ärenden bedöms minska.
Hemliga tvångsmedel, som hemlig avlyssning av elektronisk kommunikation, är ofta en nyckel till framgång vid grövre brottslighet. Användningen av dessa har ökat, främst på grund av samhällsutvecklingen, och de bedöms fortsätta öka. Hanteringen är resurskrävande.
– Vi har fått, och kommer att få, många välkomna lagstiftningsändringar. De bidrar till en förbättrad brottsbekämpning men ställer samtidigt ökade krav på oss. Det vill vi givetvis möta, säger riksåklagare Petra Lundh.
Kontinuitet är nyckeln
I budgetunderlaget framhåller Åklagarmyndigheten att en kontinuitet i anslagstilldelningen är mest effektivt på längre sikt. Tillfälliga tillskott ger begränsade effekter och tillfälliga neddragningar tar lång tid att återhämta sig från.
– Medarbetarundersökningen från i höstas visar att arbetsbelastningen på många ställen fortfarande är allt för hög, men att vi är på rätt väg. På vissa håll i myndigheten kan vi i dag se förbättringar. Med fortsatta satsningar kan vi fortsätta en positiv utveckling, säger Petra Lundh.
Budgetunderlag 2023-2025 (pdf)
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ny tid för dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:43:48 CET | Pressmeddelande
Nytt utskick på grund av ändrad tid för dom. Den 23 december kl. 11 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Dom i ärende om synnerligen grov misshandel22.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 22 december kl. 14 meddelar Nyköpings tingsrätt dom i ett mål om bland annat synnerligen grov misshandel. Vice chefsåklagare Ola Folkesson är tillgänglig för media.
Två kvinnor har begärts häktade för bl.a. medhjälp till mord i Oxie – uppdaterat med plats20.12.2025 10:48:34 CET | Pressmeddelande
Två kvinnor i tjugoårsåldern har i dag begärts häktade misstänkta för medhjälp till mord samt försök till medhjälp till mord i tre fall i Oxie i Malmö fredagen den 12 december. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon i eftermiddag efter att häktningsförhandlingarna avslutats.
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
