Mohammed Haddad i Skåne kan bli Årets inspirerande ledare

Mohammed Haddad började sin karriär inom optikerkedjan Specsavers redan 2012 i Danmark, där han drev en butik utanför Köpenhamn, och sedan 2019 är han delägare i Sverige med butik på Storgatan i centrala Ängelholm. Sedan i höstas är han även delägare i en mindre Specsaversbutik på Stortorget i Helsingborg.
De senaste nitton åren har Great Place to Work Sverige analyserat och rangordnat Sveriges bästa arbetsplatser. För femte året i rad utser de även tre Trust Stars, ett hederspris som går till en person inom en certifierad organisation.
Personen måste ha utmärkt sig internt under det senaste året när det kommer till att skapa en framgångsrik arbetsplatskultur för alla. I samband med listan över Sveriges Bästa Arbetsplatser 2022 delar Great Place to Work ut hederspriset Trust Stars inom bland annat kategorin, Årets inspirerande ledarskap. I år, som en av fyra personer i hela landet, är nu alltså Mohammed Haddad, nu nominerad.
Vad var det första du tänkte när du hörde det?
– Jag blev glad och stolt, men också överraskad, jag visste inte att jag var nominerad, det är inget jag tänkt på!
Hur ser du på ditt ledarskap?
– Jag lever med mitt arbete och behandlar människor som jag själv vill bli behandlad. Jag tror på att inkludera alla och att stötta de som vill göra lite mer, och såklart att man är trevlig och ett föredöme. Jag har också ett talesätt – även om man är på topp, finns det alltid något att förbättra, det försöker jag leva efter. Att hjälpa andra är något jag själv och alla anställda lever efter, så att jag har kunnat bidra till den känslan är det fint.
I samband med att Sveriges Bästa Arbetsplatser offentliggörs den 31 mars 2022 koras även årets Trust Stars – och Mohammed Haddad har alltså chansen att vinna.
Kontakter
Monika KostovskaActing Head of PR
Tel:+46 31 771 98 00monika.kostovska@specsavers.comBilder

Om
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
Nära 1 400 fick hjälp – Specsavers genomförde Ge Syn i Tanzania29.10.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Närmare 1 400 personer i Tanzania har i höst fått glasögon och solglasögon tack vare Specsavers projekt Ge Syn. Under fem dagar genomfördes syntester i ett så kallat Eye Camp, där totalt 2 700 glasögon och solglasögon delades ut.
Färgade halloweenlinser kan orsaka ögonskador23.10.2025 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
Färgade partylinser har blivit ett populärt inslag i utklädnader när vi firar halloween – men baksidan av trenden är risken för allvarliga ögoninfektioner. Den goda nyheten: med några enkla åtgärder kan du behålla både halloweenlooken och friska ögon.
World Sight Day påminner om ögonhälsans betydelse7.10.2025 11:12:49 CEST | Pressmeddelande
Den 9 oktober infaller World Sight Day, en global dag för ögonhälsa. Forskning visar att mer än hälften av alla 70-åringar med glaukom i Sverige inte har fått diagnosen – trots att tidiga synfältsförluster är ett av de första tecknen på sjukdomen. – Att satsa på ögonhälsa är en jämlikhetsfråga – alla ska ha möjlighet att bevara sin syn, säger Niklas Mattsson, ordförande i Synskadades Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
