Upplands Väsby kommun

Avspark för Väsbys smarta fotbollshall

Dela
Fotbollshallen i Upplands Väsby som invigs 31 mars väcker intresse i hela Stockholmsregionen. I april öppnar bokningarna av hallen som kommer att hållas öppen för såväl Väsbyföreningar som Stockholmsklubbar.
Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Fotbollshallen i Vilundaområdet.

Fotbollshallen i Vilundaområdet är prioriterad för Väsbys barn och unga på kvällstid. Men på dagtid kommer det finnas möjlighet för idrottsföreningar och klubbar från andra delar av länet att nyttja hallen. I april öppnar bokningen för externa hyresgäster.

– Vi märker av ett stort intresse från klubbar i Stockholmsregionen eftersom den här sortens hallar är är ovanliga. Det är ont om fullstora fotbollshallar med inomshusträning och flexibiliteten att kunna dela in hallen i mindre planer. Vi är öppna för bokningar av externa hyresgäster så länge tiderna inte konkurrerar med våra egna föreningars behov, säger kultur- och fritidsnämndens ordförande Andrea Möllerberg (VB).

Fotbollshallen blir en av tiotalet liknande fullstora fotbollshallar i Sverige. Hallen i Väsby får dock ett nära läge till både Arlanda och E4. Det innebär att hallen kan vara ett alternativ för många andra lag, inte minst i Stockholmsregionen.

– Det glädjande är att vi redan nu har ett stort intresse från de lokala fotbollsföreningarna i Väsby. Det var ju för dessa som vi byggde hallen. Vi har i princip redan fullbokat på vardagkvällar. Det innebär att både tjejer och killar från Väsby kommer att spela fotboll där efter första april, säger fritidschef Johanna Dermer.

Vilundaparkens nya fotbollshall blir en träningshall med en fullstor 11-spelsplan. Konstgräsplanen kommer att gå att dela in i fyra mindre spelplaner med hjälp av ridåväggar så att åtta lag kan spela samtidigt.

Upplands Väsby har sex olika fotbollsföreningar och en amerikansk fotbollsförening. Tillsammans har de omkring 2 500 aktiva medlemmar. Förutom lokala föreningar står hallen öppen för grundskolor, Väsby Nya Gymnasiums idrottsutbildning samt externa hyresgäster.

Media är välkomna till invigningen som hålls i Fotbollshallen på torsdag 31/3 kl 17.30.

Kontakter

Andrea Möllerberg (VB)Ordförande i kultur- och fritidsnämnden

Tel:070-873 21 22

Bilder

Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Ladda ned bild
Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Ladda ned bild
Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Fotbollshallen i Vilundaområdet.
Ladda ned bild

Om

Upplands Väsby kommun
Upplands Väsby kommun
Dragonvägen 86
194 80 Upplands väsby

08-590 970 00http://www.upplandsvasby.se/

I Upplands Väsby bor över 50 000 invånare. Kommunen har ett attraktivt läge och hit tar du dig enkelt med kollektivtrafik från centrala Stockholm, Arlanda och Uppsala. Här har vi blomstrande handel, kultur, innovation och människor som bidrar till den moderna småstaden. Naturen finns alltid nära med cykelavstånd till Mälaren och blåbärsskogen. I Väsby är det enkelt att göra kloka och hållbara val, i livets alla skeden. Välkommen hem till Väsby!

Följ Upplands Väsby kommun

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Upplands Väsby kommun

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye