Nya besked från Migrationsverket angående evakueringsboenden i Jönköping

- Kommunen har kraftsamlat kring den här uppgiften. Både anställda och frivilliga i civilsamhället har ställt upp på ett fantastiskt sätt. Nu har vi fått nya besked att förhålla oss till och det gör att vi får tänka om och pausa den verksamhet som vi byggt upp, säger Stefan Österström, socialdirektör i Jönköpings kommun.
På några dagar i mars förvandlades det nedlagda äldreboendet Västerhäll i Tenhult till ett evakueringsboende för ukrainska flyktingar. Sängar, madrasser och kylskåp köptes in. För tillfället bor där drygt 60 personer. Dessa personer kommer i närtid att få boende på någon av Migrationsverkets anläggningar. Två andra boenden i kommunen, Bruksborg och Kålgårdshallen, ställdes också i ordning. Där hann aldrig verksamheten komma i gång.
- Jag vill passa på att tacka civilsamhället för insatserna och alla de frivilliga som skickat in till kommunen om att de är beredda att hjälpa till. Skulle situationen förändras framöver kan den här inventeringen få stor nytta, säger Stefan Österström
I brevet till landets kommuner skriver Migrationsverket att antalet människor som flyr från Ukraina till Sverige kan öka med kort varsel. Det är därför möjligt att Migrationsverket längre fram kommer att behöva hjälp med boendeplatser även från de kommuner som de just nu inte behöver stöd från.
- Nu har vi fått direktiv att inaktivera de boenden som vi tagit fram. Jönköpings län är inte prioriterat just nu av Migrationsverket. Samtidigt vet vi inte hur kriget i Ukraina utvecklas och vilka konsekvenser det får längre fram. Vi kommer fortsatt att ha en god beredskap i kommunen, säger Stefan Österström.
Nyckelord
Kontakter
Stefan ÖsterströmSocialdirektör
Socialförvaltningen
Erik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seAnnica SnällKommunikationschef
Tel:036-105734annica.snall@jonkoping.seBilder
Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 148 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Så firas det nya året in i Rådhusparken18.12.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun bjuder in till ett stämningsfullt nyårsfirande i Rådhusparken den 1 januari 2026.
Pressinbjudan: De vinner Tillgänglighets- och bemötandepriset 2025 i Jönköpings kommun17.12.2025 08:20:00 CET | Pressinbjudan
Tillgänglighets- och bemötandepriset delas ut för att uppmärksamma och uppmuntra verksamheter och företag som har speciellt god tillgänglighet och gott bemötande. Torsdag 18 december är media välkomna att närvara vid prisutdelningen.
De kan vinna Jönköpings kommuns stadsbyggnadspris 20254.12.2025 09:13:44 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun delar årligen ut Stadsbyggnadspriset till ett projekt färdigställt samma år, som bidrar till att utveckla stadsbilden i kommunen. Bland årets förslag till nomineringar fanns bland annat många nybyggda skolmiljöer, flera fina renoveringsprojekt och gröna inslag som vid Solåsens parkeringar. Här är de nominerade till Stadsbyggnadspriset 2025.
Vklass tilldelas upphandlingen av lärplattform för Jönköpings skolor2.12.2025 15:20:14 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun tilldelar Vklass upphandlingen av lärplattform för kommunens grundskolor och gymnasieskolor.
Nytt ESF-projekt ska hjälpa fler att bli självförsörjande1.12.2025 17:08:52 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun får 14 miljoner kronor i bidrag från Europeiska socialfonden för att hjälpa personer med försörjningsstöd att snabbare komma i arbete eller studier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

