Fler betalar tillbaka på sina studielån
Återbetalning för studielån fortsatte att öka under 2021, både generellt och för utlandsbosatta låntagare. Återbetalningsgraden, hur mycket av studieskulden som årligen ska betalas jämfört med det som faktiskt betalas, ökade till 92,6 % där låntagare i Sverige står för 94,4 % och utomlands 80,0 %.
– Det som tidigare studenter betalar in kan vi sedan låna ut till nästa student, det är som ett kretslopp, säger Charlotte Morlin, gruppchef på inbetalningsavdelningen på CSN. En hög återbetalningsgrad är viktigt för att kretsloppet ska fungera och inte hamna i obalans, och därför är en ökad återbetalning angeläget.
God kommunikation är nyckeln
God kommunikation och bra bemötande beskrivs som två framgångsfaktorer för att återbetalningsgraden ökat. Bland annat får de som ska börja betala på sin studieskuld information i förväg och kan välja betal- och meddelandesätt. För de som inte självmant börjar betala kan en serie händelser ta vid.
– Låntagare som inte betalar får en påminnelseavgift, säger Charlotte Morlin. Betalas inte den blir det ytterligare en påminnelseavgift och betalas inte den skickas ett krav. En del i vårt arbete med att öka återbetalningen är att vi kontaktar låntagare som fått ett krav. Då kan vi fånga upp frågor och hjälpa till med en återbetalningsplan för att undvika att de hamnar hos Kronofogden. Det vill vi verkligen undvika. Kontakten med låntagaren är jätteviktig för då får vi chansen att hjälpa till och hindra att skulden går vidare. Därför uppmanar vi alla att se till att ha aktuella kontaktuppgifter hos oss.
Ökning även bland utlandsbosatta
Låntagare bosatta utomlands har historiskt haft en sämre återbetalningsgrad än låntagare i Sverige, men de senaste åren har en kraftig ökning skett. Även här har kommunikation och bemötande varit viktiga delar, men också att CSN framgångsrikt har drivit rättsfall utomlands.
– För några år sedan vann CSN en viktig dom i USA kring ett obetalt studielån, säger Charlotte Morlin. Den har lett till att fler studenter, i synnerhet i USA, har börjat att betala tillbaka. Vi anlitar även inkassobolag för de som inte självmant betalar sina skulder. Men för många är kontakten med oss det som avgör, och det ser vi resultatet av idag.
Den sammanlagda skulden för studielån uppgick under 2021 till 252,7 miljarder kronor fördelat på 1 699 509 personer.
Nyckelord
Kontakter
Stefan TärnhuvudPressekreterareCSN
Tel:073 18 16 004stefan.tarnhuvud@csn.seOm
CSN ansvarar för studiestödet med bidrag och lån till studerande. Varje år betalar CSN ut 48 miljarder kronor till cirka en miljon studerande och 1,8 miljoner personer har svenska studielån. Myndigheten finns på 11 orter, från Kiruna i norr till Lund i söder med huvudkontor i Sundsvall.
Följ CSN
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från CSN
Tidigare studiestart gav lägre studieskulder11.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De som började studera på högskola direkt efter gymnasiet tog mer sällan studielån än de som väntade i tre år. De som väntade fick en genomsnittlig studieskuld nästan 90 000 kr högre än dem som gick direkt. Bland dem som började studera direkt tog de som gick gymnasiet i Stockholm lån mer sällan, medan de från Gotland lånade oftast, visar en ny artikel från CSN.
Fler blev lärare med högre bidrag och mindre lån3.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En ganska okänd del i studiemedlet är att du kan få ett högre bidrag och en lägre lånedel om du uppfyller vissa villkor. En ny rapport från CSN visar att det högre bidraget fick fler att börja studera. Studerande vid en kompletterande pedagogisk utbildning lockades särskilt av det högre bidraget och de allra flesta som blev lärare fick också jobb efter utbildningen.
Tusentals studenter får återkrav – CSN uppmanar att anmäla studieavbrott15.10.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år får 8 500 personer betala tillbaka studiemedel efter att de hoppat av studierna men inte meddelat CSN. Återkraven kan uppgå till flera tusen kronor, och under 2024 återkrävdes totalt 80 miljoner kronor. CSN uppmanar därför att anmäla direkt när studierna avbryts för att undvika återkrav.
CSN vinner dom i USA – låntagare ska betala tillbaka 1,2 miljoner kr8.10.2025 07:15:00 CEST | Pressmeddelande
CSN har vunnit en rättsprocess i Florida där en låntagare inte ville betala tillbaka sin studieskuld på 1,2 miljoner kronor. Domen har ett starkt signalvärde för indrivningen av skulder i USA.
Omställningsstudiestödet växer – stor ökning av antalet studerande7.10.2025 07:25:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet studerande med omställningsstudiestöd ökade med 62 procent till 13 100 personer under läsåret 2024/25, jämfört med läsåret innan. En snabbare handläggningstakt var avgörande för ökningen. Antalet studerande med studiemedel ökade också med cirka tre procent till 477 100 personer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
