Alecta Fastigheter utökar ledningsgruppen med Nickie Excellie, Chef hållbarhet.
6.4.2022 07:46:27 CEST | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande

Bolaget befinner sig i en expansiv fas med siktet inställt på att dubblera fastighetsbeståndet de kommande åren. Hållbarhet och digitalisering är huvudområden för bolaget.
- Hållbarhet är en förutsättning för vår affär när vi skapar framtidsvärde. Genom att lyfta upp hållbarhetsfunktionen till ledningen, ökar vi fokus och skapar rätt strategiska förutsättningar. Jag är så otroligt glad att Nickie är en del av Alecta Fastigheter och numer en del av ledningen, säger Lena Boberg, VD på Alecta Fastigheter.
Nickie Excellie kommer som hållbarhetschef att ansvara för det strategiska hållbarhetsarbetet och för att integrera hållbarhet i alla beslut i organisationen. Nickie Excellie har tillträtt i ledningsgruppen och rapporterar direkt till VD, Lena Boberg.
- Det känns fantastiskt att hållbarhet får det strategiska utrymme som det förtjänar. Jag är stolt över att representera ett bolag som tydligt visar att hållbarhet är ett prioriterat område framåt. Alecta Fastigheter är ett otroligt bolag vars vision är att lyfta människor, verksamheter och städer, jag kan inte tänka mig en viktigare målbild att arbeta för, säger Nickie Excellie, Chef Hållbarhet.
Nickie Excellie har flera års erfarenhet av strategiskt och operativt hållbarhetsarbete. Hon har tidigare arbetat med hållbarhet på bolag som Magnolia Bostad och PwC. I december 2021 blev hon utsedd till en av 35 makthavare under 35 år i fastighetsbranschen av Fastighetsnytt.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia ÖsterholmMarknad- och kommunikationschef
Tel:0725 797 541cecilia.osterholm@alecta.seBilder

Om
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter förvärvar kontorsfastigheter i Gårda13.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter förvärvar kontorsfastigheterna Gårda 13:6 och 13:8 i Göteborg. Fastigheterna, som är fullt uthyrda, är belägna på Johan Willins gata och utgör ett viktigt tillskott till Alecta Fastigheters befintliga bestånd i området. Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till cirka 28 500 kvadratmeter. Säljare är Technopolis AB.
Förslag: Solna Centrum utvecklas till Solnas nya stadskärna31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna centrum, presenterar nu ett förslag på hur området kan utvecklas i framtiden. Ambitionen är att omvandla det traditionella köpcentrumet till en mer utåtriktad, sammanhållen och levande stadskärna. Utvecklingsförslaget omfattar minst en fördubbling av antalet bostäder, fler arbetsplatser, fortsatt satsning på handel, fler aktiva bottenvåningar och ett starkt fokus på grönska, torgbildningar och bättre kopplingar till Skytteholm, Hagalund och Råsunda.
Alecta Fastigheter öppnar sommargågata på Centralvägen i Solna10.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter, som äger merparten av fastigheterna i och omkring Solna Centrum, öppnar sommaren 2026 en sommargågata på Centralvägen precis utanför centrumet. Satsningen ska skapa fler sociala mötesplatser, stärka gemenskapen och bidra till meningsfulla upplevelser för Solnabor och andra besökare. Sommargågatan är en del av bolagets insiktsarbete kring hur området i och runt Solna Centrum kan utvecklas långsiktigt. Den 30 maj planeras öppningen och gågatan håller sedan öppet till 30 augusti.
Välkänd restaurangduo ska lyfta Fridhemsplan11.2.2026 09:42:44 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters nyutvecklade fastighet Miss Q vid Fridhemsplan står klar till sommaren och ambitionerna för området är höga, här växer en av Stockholms nya mötesplatser fram. Nu står det klart att krögarduon Anton Lindeborg och Joel Eriksson som står bakom succéer som Forma vid Hornstull, Häktet på söder och Napolyon Bistro & Bar på Östermalm kliver in och utvecklar matutbudet i den nya destinationen.
Ny ledamot till Alecta Fastigheters styrelse3.2.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Catarina Fritz har valts in som ny ledamot i Alecta Fastigheters styrelse. Catarina har stor erfarenhet från fastighetsbranschen och har tidigare bland annat varit CFO och vice VD på Akademiska hus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
