Alecta Fastigheter hyr ut 3 100 kvm i Hasselbladshuset i Göteborg

Förra året inledde Alecta Fastigheter en omfattande insats för att utveckla Hasselbladshuset i Göteborg. Nu står det klart att två nya hyresgäster kommer att flytta in under året. Den koreanska restaurangen KOMO planerar att öppna i augustioch co-working konceptet Entreprenörsgatan som dessutom får ett helt eget orangeri flyttar in i september. Uthyrningarna omfattar drygt 3 100 kvadratmeter.
– Vi är otroligt stolta över renoveringen av Hasselbladshuset och ser fram emot att ta emot våra nya hyresgäster. För Alecta Fastigheter är Göteborg som tillväxtstad en självskriven plats där vi ska vara med och utveckla miljöer där människor och företag kan växa, säger Ulrika Johansson, tf Affärsområdeschef Göteborg, Alecta Fastigheter.
– Vi ser jättemycket fram emot att få öppna i våra nya lokaler i Hasselbladshuset. Det innebär att vi kommer kunna erbjuda co-working på ett av Göteborgs bästa och mest centrala läge. Dessutom kan vi utöka vår verksamhet från 3 500 till cirka 6 000 kvadratmeter. Många av våra medlemsföretag är i behov av större kontor och vi ser också fram emot att välkomna nya medlemmar. Fler och fler bolag ser fördelarna med den flexibilitet samt den ekonomiska och miljömässiga vinning som co-working innebär, säger Eric Cardell på Entreprenörsgatan Coworking.
Utvecklingen av Hasselbladshuset har genomförts av Alecta Fastigheter tillsammans med Newsec och arkitekten Kanozi. Målet har varit att göra Hasselbladshuset mer attraktivt och att skapa mer flexibilitet för hyresgästerna. I den nya co-working-delen integreras ett sedan tidigare fristående café samt ett inglasat orangeri på innergården. Av fastighetens närmare 15 000 kvadratmeter är i dagsläget cirka 770 kvadratmeter tillgängligt för uthyrning.
Nyckelord
Kontakter
Cecilia ÖsterholmMarknad- och kommunikationschef
Tel:0725 797 541cecilia.osterholm@alecta.seBilder

Om
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter förvärvar Hasseln 1 från Svenska Spel12.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva den kulturhistoriskt intressanta fastigheten Hasseln 1 på Kungsgatan i Stockholm från Svenska Spel. Fastigheten omfattar ca 5 300 kvadratmeter fördelade på åtta våningar och ligger i hjärtat av Västra City, ett område där Alecta Fastigheter har flera strategiska innehav. Tillträde sker 3 mars 2026.
Alecta Fastigheter välkomnar NCC Infrastructur till ”Vi på hörnet”3.12.2025 11:25:01 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters kontorsfastighet ”Vi på hörnet” i Göteborg, känd för sitt omfattande återbruk och 70-talsinspirerade inredning, har fått NCC Infrastructure som hyresgäst. Avtalet som nyligen tecknades är om 423 kvadratmeter, med ett upplägg där det ingår både företagsspecifika kontorsytor på övre plan och platser i coworkingytan Flexiwork på bottenvåningen.
Alecta Fastigheter välkomnar Dustin till nyrenoverade lokaler i Nacka Strand24.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter fortsätter att utveckla Nacka Strand och är glada att Dustin förlänger sitt hyresavtal och flyttar in i nyrenoverade lokaler. Förhyrningen omfattar cirka 3 500 m² fördelat på två våningsplan. Efter en omfattande anpassning och utveckling av lokalerna är det idag, den 24 november, dags för inflyttning i den första etappen av två.
Alecta Fastigheter storsatsar på handel – rekryterar fyra medarbetare29.10.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter växlar upp på handelssidan och rekryterar fyra nya medarbetare. Sandrina Zetterström, Nina Sundberg och Olivia Lindström är nya leasing managers och Lena Rune går in i rollen som commercial manager. Rekryteringarna markerar startskottet på Alecta Fastigheters långsiktiga mål om att bli branschledande inom förvaltning och utveckling av handelsfastigheter.
Depart.A.Mental expanderar med Alecta Fastigheter – öppnar nya butiker i Jönköping och Örebro21.10.2025 05:45:00 CEST | Pressmeddelande
Handelskonceptet Depart.A.Mental, som erbjuder varumärken en flexibel väg in i fysisk handel, tar nu steget utanför Stockholm. I samarbete med Alecta Fastigheter etableras två nya butiker – en i Asecs Jönköping och en i Krämaren Örebro med planerad öppning i slutet av november.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
