Mark Levengood – årets vårtalare på Skansen 30 april, 2022!

I år kl 15.00 startar första delen av årets valborgsfirande på Sollidenscenen med studentikost firande med studenter från Stockholms lärosäten. Vi får även uppleva fanborg med fanor, vårsånger med Stockholms Studentsångare, spex och galna upptåg med Kårsdraget och Baletten Kårsetten.
20.15 startar del två av valborgsfirandet och årets vårtalare Mark Levengood intar Sollidenscenen 20.45. Strax därefter tänds valborgsmässobålet. Kvällen avslutas med en konsert med Lena Willmark.
Mark Levengood är en av Sveriges mest kända och folkkära programledare. Född i USA och uppväxt i Finland där han började arbeta med tv. Han har gjort egna produktioner som ”Mark och hans vänner” i sin tidiga karriär och de har följts av en mängd större produktioner såsom Guldbaggegalan, Melodifestivalen, Vi i femman och Svenska hjältar. Dessutom har han arbetat med sändningarna av Kronprinsessan Victorias födelsedag och var även programledare för Kronprinsessans bröllopssändningar i SVT1.
Förutom arbetet med tv är Mark en flitig krönikör i Sveriges Radio P1, han har gett ut ett antal böcker, medverkat i teaterföreställningar och är sedan 2008 en av Unicefs ambassadörer.
– Jag är väldigt glad över att få vårtala på Skansen, just i år när hela världen är så konstig. Som barn brukade mormor ta med mig till Skansen när vi besökte Stockholm, hon älskade Skansen och fick även mig att göra likadant, allt från den långsamma linbanan och ändlöst långa rulltrappan till inhägnaden med järv och lodjur, där inga djur någonsin syntes till. Skulle mormor fått veta att jag en gång skulle få vårtala på Skansen skulle hon troligen fått dåndimpen. När jag tänker efter så får jag det också! säger Mark Levengood.
Skansen har i uppdrag att bidra till bevarandet av det svenska kulturarvet med betoning på seder och traditioner. Första gången valborg firades på Skansen var 1892, ett halvår efter att friluftsmuseet öppnat.
– Vi är väldigt glada att vi kan välkomna våren och fira en traditionsenlig valborg på Skansen. Vi är dessutom hedrade att Mark Levengood har tackat ja till att vara vårtalare i år. Vi ser verkligen fram emot årets firande på Sollidenscenen, säger Yvonne Nordlind, marknads- och kommunikationschef på Skansen.
Program för Valborg på Skansen
15.00 – 16.10 – Sjung om studentens lyckliga dag!
Studentikost firande med studenter från Stockholms lärosäten. Studentmössorna tas på under högtidliga former och utmärkelsen för Årets studentvän delas ut. Vårsånger Stockholms Studentsångare under ledning av Pelle Olofson. Spex med Kårsdraget och Baletten Kårsetten. Programmet ges i samarbete med Stockholms Studentkårers Centralorganisation.
20.15 – 22.00 – Sköna maj välkommen!
Presentatör Kattis Ahlström
20.15 – 20.45 – Spex med studentorkestern Kårsdraget och Kårsetten
20.45 – 20.55 – Vårtal med Mark Levengood
21.00 – 22.00 – Valborgsmässobålet tänds av Skansens folkdanslag
Stockholms Studensångare sjunger in våren och kvällen avslutas med konsert med Lena Willmark.
För mer information och intervjuförfrågningar vänligen kontakta:
Yvonne Nordlind, kommunikations- och marknadschef Skansen, mobil: 0731-52 58 32
Maggi Fryklöf, agent Mark Levengood, 0708-94 05 94
Vårtalare genom åren:
2021 - inställt pga pandemi
2020 - John Brattmyhr, vd Skansen, digital valborg
2019 - Göran Rosenberg, journalist och författare
2018 - Mia Skäringer, skådespelare och komiker
2017 - Carolina Klûft, friidrottare
2016 - Marika Carlsson, stå-upp-komiker
2015 - Hans Rosling, professor
2014 - Bob Hansson, poet
2013 - Ebbe Schön, folklivsforskare
2012 - Marcus Birro, skribent
2011 - Christopher O’Regan, 1700-talsexpert
2010 - Viveca Lärn, författare
2009 - Björn Ranelid, författare
2008 - Anton Abele, antivåldsförespråkare
2007 - Martin Stugart, stockholmskännare
2006 - Kajsa Ingemarsson, författare
2005 - Dick Harrison, historiker
2004 - Mats Hellström, landshövding
2003 - Björn Ranelid, författare
2002 - Bengt af Klintberg, författare
2001 - Åse Kleveland, artist och VD Svenska Filminstitutet
2000 - Ernst Brunner, författare
1999 - Hasse Dahlman, Lelle Printer
1998 - Alexandra Pascalidou, journalist
1997 - Fredrik Lindström, författare
1996 - Richard Wolff, skådespelare
1995 - Jonas Gardell, komiker och författare
1994 - Ulf Brunnberg, skådespelare
1993 - Herman Lindqvist, författare
1992 - Anders Carlberg, Fryshusgrundare
1991 - Margareta Krook, skådespelerska
1990 - Ana Martinez, författare och journalist
1989 - Bo Strömstedt, chefredaktör Expressen
1988 - Theodor Kallifatides, författare
1987 - Sigvard Hammar, redaktör
1986 - Ernst-Hugo Järegård, skådespelare
1985 - Gunnar Ljusterdahl, chefredaktör Grönköpings veckoblad
1984 - Ingemar Liman, f d programchef på Skansen
1983 - Cecilia Hagen, kåsör
1982 - Jonas Hallberg, radioprofil
1981 - Oscar Hedlund, journalist
1980 - Torsten Ehrenmark, kåsör
1979 - Richard Fuchs, läkare och författare
1978 - Carl-Uno Sjöblom, radio- och tv-profil
1977 - Magnus Härenstam, komiker
1976 - Alf Henriksson, författare
1975 - Lars Wijkman, SSCOs ordförande
1974 - Elisabet Söderström, hovsångerska
Nyckelord
Kontakter
Yvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder



Länkar
Om
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Fira julafton på Skansen – med kulturarv, gemenskap och ny vildren22.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
På julafton öppnar Skansen – som alltid, årets alla dagar – upp för en dag där gemenskap, natur- och kulturarv står i fokus. Här får både barn och vuxna möjlighet att värma sig i museets julpyntade hus och gårdar, uppleva julafton hos djuren och njuta av en plats som känns lika välkomnande oavsett om man firar med familj, vänner eller kommer ensam.
Utrotningshotade skogsvildren har flyttat in på Skansen – lagom till jul17.12.2025 14:40:00 CET | Pressmeddelande
Skansen tar ytterligare steg i arbetet för artbevarande och biologisk mångfald, lagom till jul har skogsvildrenen anlänt till parken. Arten är helt utrotad i Sverige, men genom ett europeiskt samarbete hoppas man kunna bidra till att återuppbygga en livskraftig population i Finland för kommande generationer.
Nyår på Skansen – Helena Bergström ringer in det nya året15.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Fira nyår på Skansen – från familjevänliga aktiviteter på dagen till en sprakande kväll med konserter, traditionsenligt firande och Stockholms bästa utsikt. Årets diktläsare, Helena Bergström, sätter tonen för firandet när hon läser Tennysons välkända dikt Nyårsklockan inför tolvslaget. Under kvällen medverkar även artister som Tommy Körberg, Charlotte Perrelli och Greczula.
Julens musik på Skansen – allsång, intima konserter, soul och folkmusik3.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Under hela december fylls Skansen av julmusik – med allt från konserter och allsång till små, intima framträdanden i historiska miljöer. Sjung med i välkända julsånger, lyssna på kringvandrande körer, möt julorkestern som håller låda och dansa kring granen. Pop, soul och folkmusik blandas med klassiska julsånger och gör musiken till en självklar del av julstämningen. Här är ett urval av säsongens höjdpunkter.
Julens bästa barnupplevelser på Skansen – sex magiska äventyr för hela familjen27.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Med start den 28 november förvandlas Skansen till en gnistrande julvärld full av upptäckter, sagor och lek. Här är sex upplevelser som barn garanterat kommer att älska – från pyssel hos tomten och djur-julkalendrar till historiska tidsresor och sagostunder i värmen. Och årets bästa nyhet för familjer: alla barn upp till 15 år har fri entré.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
