Sveriges trupp till EM

- Då vi står inför ett generationsskifte, där den yngre generationen ännu inte riktigt har kommit upp på nivån för att vara med på EM så blir det, trots en liten trupp, en bra mix mellan rutin och nytt i form av Tommy som är etablerad i EM-sammanhang och Ida som gör sitt första EM efter en bra inledning under året, säger Robert Eriksson, High Performance Director på Svenska Judoförbundet.
Rutinerade Tommy Macias är en mästare på mästerskap. 29-åringen har bland annat fyra EM-medaljer sedan tidigare, varav ett guld från EM/Europeiska spelen i Minsk 2019, och i juni 2021 tog han Sveriges första VM-silver i judo på herrsidan, då i -73 kg. Efter OS i Tokyo har Macias valt att gå upp en viktklass och i år jagar han ytterligare en EM-medalj, men i den nya viktklassen -81 kg.
Stockholmssonen Tommy Macias bor numer i Köpenhamn och tränar vid Svenska Judoförbundets nya nationella elitcenter för judo i Malmö. Han tillhör både moderklubben Saltsjö Judoklubb och PI Judo København.
Ida Eriksson har varit framgångsrik internationellt på juniorsidan, med bland annat en bronsmedalj från U23-EM 2020. Hon har tillhört Sverigeeliten under flera år och har tre SM-guld på meritlistan. I år tar 23-åriga Eriksson klivet upp i landslaget och gör under EM sitt första internationella mästerskap på seniornivå, efter stabila insatser vid internationella tävlingar under hösten 2021 och våren 2022.
Ida Eriksson kommer liksom Anna Bernholm från den lilla värmländska orten Molkom, har gått på judogymnasiet i Lindesberg och tillhör Frövi Judoklubb. Numer bor Eriksson i Malmö och tränar vid det nya nationella elitcentret för judo.
Anna Bernholm, som också är uttagen i landslaget, kommer inte att delta på EM. Hon är ännu inte tillbaka efter sina operationer av knä och fot som hon genomgick efter OS i Tokyo. Förhoppningen är att hon ska kunna vara med på VM till hösten.
- Vi håller fortfarande på att bygga upp den framtida gruppen i en långsiktig satsning och i takt med att den går framåt, samt att några aktiva som är borta på grund av skador är tillbaka, så kanske vi förhoppningsvis har en större trupp på VM till hösten och framför allt på mästerskapen under 2023 och framåt, kommenterar Robert Eriksson.
Svenskarnas tävlingstider:
Både Ida Eriksson, -70 kg, och Tommy Macias, -81 kg, tävlar lördag 30 april.
Uttagningsrundorna startar kl. 09.00 och finalblocket startar kl. 15.00 svensk tid. Tiderna är preliminära.
Tävlingen går att följa här.
Nyckelord
Kontakter
Robert ErikssonHigh Performance Director
Tel:073-545 01 35robert.eriksson@judo.seSally ConwayFörbundskapten
(endast engelska)
Bilder





Länkar
Om
Svenska Judoförbundet (SJF) är en medlemsstyrd organisation som består av ca 20 000 medlemmar organiserade i omkring 160 klubbar. Svenska Judoförbundet verkar för att utvecklingen inom judo i Sverige ska gå framåt och har som syfte att främja medlemsklubbarnas verksamhet såväl som den nationella och internationella verksamheten. SJF arbetar för en jämställd judomiljö där alla som vill ska kunna delta. SJF bedriver verksamhet från barn till veteran där majoriteten av medlemmarna är mellan 7 och 12 år. Både det svenska landslaget och paralandslaget i judo är framgångsrika internationellt och har tagit flera medaljer vid internationella mästerskap och på världstouren. www.judo.se
Följ Svenska Judoförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Judoförbundet
Tara Babulfath utslagen ur EM efter omdiskuterad förlust23.4.2025 14:38:31 CEST | Pressmeddelande
Som toppseedad inför Europamästerskapen och med en imponerande tävlingsperiod bakom sig, med VM-brons i maj, OS-brons i juli samt medalj på samtliga tävlingar därefter, inklusive guld på U23-EM, var Tara Babulfath en av huvudfavoriterna inför årets EM. Men mästerskapet tog slut tyvärr redan i andra omgången efter att Babulfath tilldelats tre varningar och därmed diskvalificerats.
Sveriges trupp till judo-EM 202516.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23-27 april avgörs EM i judo i Podgorica, Montenegro. Den svenska truppen till årets mästerskap består av OS-bronsmedaljören Tara Babulfath, silvermedaljören vid Gran Prix i mars Ida Eriksson, och nykomlingen Karl Bååthe, som slog ut regerande europamästaren och OS-silvermedaljören vid Grand Slam i Tbilisi i slutet av mars.
Karl Bååthe besegrar OS-tvåan23.3.2025 15:50:26 CET | Pressmeddelande
Ingenting är omöjligt, en devis det svenska judolandslaget har anammat. Under helgens Grand Slam i Tbilsi har det blivit medalj för medaljfavoriten Tara Babulfath, semifinal för Ida Eriksson och idag kvartsfinal för Karl Bååthe efter en mycket meriterande seger mot OS-silvermedaljören och hemmahoppet Ilia Sulamanidze.
Ida Eriksson når medaljmatch på Grand Slam22.3.2025 16:01:35 CET | Pressmeddelande
Ida Eriksson fortsätter prestera på topp efter GP-silvret senast, som tog henne upp till 18:e plats på världsrankningen. Vår världsstjärna Tara Babulfath fortsätter skämma bort oss med medaljer, och nu vill uppenbarligen Eriksson göra likadant. Idag nådde Eriksson semifinal på Grand slam i Tbilisi innan OS-femman Sanne van Dijke, Nederländerna, blev för svår.
Brons till Tara Babulfath på Tbilisi Grand Slam21.3.2025 16:01:24 CET | Pressmeddelande
Tara Babulfath fortsätter att imponera på den internationella judoscenen. Under helgens Grand Slam i Tbilisi, Georgien, säkrade hon en bronsmedalj och befäste därmed sin position i världseliten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum