
Botello lanserar tre nya Attefallshus
Botello grundades med avsikt att hitta nya innovativa lösningar på sätt att bo och på så sätt bidra till en bättre bostadsmarknad och en minskad bostadsbrist.
Sen lanseringen av Botello har intresset för företaget varit stort. Utökningen av Attefallshus är en del i en långsiktig plan för att öka tillväxten och på så sätt minska bostadsbristen tillsammans med Sveriges villaägare.
- Att addera fler Attefallshus och bredda vårt utbud kommer hjälpa fler villaägare realisera potentialen i deras fastighet. Vi ser positivt på denna satsning då det är ett sätt att möta våra kunders önskemål och erbjuda de mer variation, säger Jonathan Säfsten, försäljningschef på Botello.
Lanseringen innebär att Botello numera erbjuder sina kunder fyra olika Attefallshus att välja mellan. Det är ytterligare ett steg i rätt riktning mot att hjälpa fler villaägare att bidra till en minskad bostadsbrist.
Kontakter
Gustav Orbring
Tel:0739669963gustav.orbring@fuzepr.seNilo Kazemi
Tel:0735519380nilo.kazemi@fuzepr.seOm
Botello BostäderFölj Botello Bostäder
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Botello Bostäder
Botello skapar nytt affärsområde och knyter an partners18.11.2022 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Fastighets- och proptechbolaget Botello expanderar verksamheten genom uppstarten av affärsområdet Botello Properties. I samband med detta tillsätts den tidigare säljchefen Jonathan Säfsten som chef för det nya affärsområdet samtidigt som entreprenadbolaget Optimal Lifting Group (OLG) går in som partner och delägare i det.
Botello lanserar ny affärsmodell & inleder samarbete19.5.2021 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Botello lanserar ny affärsmodell och inleder samarbete med Serafim Finans - möjliggör för fler villaägare att bidra till en bättre bostadsmarknad. Intresset för Botellos koncept har varit stort sen lanseringen i mars 2020. De första husen är på plats och i takt med att bolaget växer och utvecklas behöver även Botellos affärsmodell göra det.
Per Bolund invigde nytt bostadskoncept i Täby30.9.2020 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den första mars trädde den nya lagen som tillåter bygget av 30 kvm stora komplementbostadshus i kraft. I samband med det påbörjade Botello sin vision att bygga 10 000 nya bostäder inom tio år. Idag invigdes det första huset i Täby i Stockholm.
Så ska de bygga 10 000 nya bostäder – i svenskarnas egna trädgårdar15.2.2020 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Den första mars träder den nya lagen som tillåter bygget av 30 kvm attefallshus i kraft. Det blir också startskottet för en ny vision om att bygga 1000 nya bostäder i Stockholm inom de närmaste tre åren – och upp till 10 000 nya bostäder i hela landet inom tio år. – Vi vill bidra till att lösa bostadskrisen, säger Douglas Lundholm, VD, Botello.
Botello vill hyra mark av villaägare – för att lösa bostadsbristen31.1.2020 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Botello vill få svenska villaägare att hyra ut delar av sin tomt till bolaget i utbyte mot att de bygger och hyr ut ett attefallshus på 30 kvadratmeter på marken.