Filmfestivalen utlyser tävling – vinnaren får göra festivalens mest sedda film!

Nästa år blir Göteborg ett av de tematiska fokusen under Göteborg Film Festival. Festivalen kommer att gräva i filmarkiven och ta pulsen på samtidsfilmen för att under kommande festival skriva Göteborgs filmhistoria.
Med anledning av detta bjuder festivalen tillsammans med Göteborgs 400-årsjubileum in till en tävling där alla har chansen att bli årets vinjettfilmare. Det enda som krävs för att tävla är en filmidé på temat Göteborg. Festivalen står sedan för en budget på 50 000 kronor som ska finansiera produktionen till vinnande förslag.
Alla är välkomna och man behöver inte vara etablerad filmare för att tävla. Är den vinnande idén inlämnad av en filmskapare utgår produktionsmedel att producera vinjettfilmen, men vinner en idé från en icke-filmare kommer festivalen att anlita ett produktionsbolag för att förverkliga idén utifrån vinnarens instruktioner. Bästa filmidé är vad som utgör tävlingen.
– Vi är stolta att tillsammans med Göteborg Film Festival äntligen få bjuda in till den här tävlingen; bästa idé till vinjettfilm 2023. Jubileet grundar sig på göteborgarnas delaktighet och idéer och vid ett flertal tillfällen under åren har vi arbetat med så kallade open calls, bland annat när Jubileumslåten togs fram under 2019 och när jubileumsdesign skapades 2020. Nu är det dags att hylla Göteborg i ännu ett uttryck, rörlig bild! Det ser vi väldigt mycket fram emot, säger Mia Samuelsson, konstnärlig ledare för Göteborgs 400-årsjubileum på Göteborg & Co.
– Med festivalens fokus på Göteborg vill vi frossa i stadens filmiska miljöer och berättelser, men också utmana etablerade föreställningar om Göteborg. Därför känns det väldigt spännande att upplåta platsen som vinjettfilm till stadens invånare. Vinjettfilmen väcker alltid mycket känslor, och bilden av Göteborg är givetvis ett ämne som engagerar många. Jag ser fram emot att bli överraskad av vilka Göteborgsbilder som göteborgarna själva vill förmedla, säger Jonas Holmberg, konstnärlig ledare, Göteborg Film Festival.
Tävlingen är ett samarbete mellan Göteborg Film Festival och Göteborgs 400-årsjubileum som projektleds av Göteborg & Co, en del av Göteborgs Stad.
Nyckelord
Kontakter
Andreas Degerhammar, kommunikationschef, Göteborg Film Festival
andreas.degerhammar@goteborgfilmfestival.se
+46 707 613805
Therése Looström, kommunikationsstrateg, Göteborgs 400-årsjubileum, Göteborg & Co
therese.loostrom@goteborg.com
+46 702 906460
Bilder
Länkar
Om
Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.
Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.
Ladda ner bilder från vår mediabank.
Följ Göteborg & Co AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB
Hammarkullen i fokus för nytt handslag19.12.2025 15:22:33 CET | Pressmeddelande
För fjärde gången tecknas ett handslag mellan offentliga och kommersiella bolag i Göteborg – i syfte att stärka utvecklingen i ett av stadens utsatta områden. Denna gång är det Skanska Sverige, AstraZeneca och Göteborg & Co som tillsammans med Framtidenkoncernen och Business Region Göteborg åtar sig att verka för en positiv utveckling i Hammarkullen. Målen är högt ställda och satsningen långsiktig.
Göteborg kan inte låta bli – nu återuppstår namnet Göteborgskalaset11.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter nästan 20 år är det dags. Göteborgs Kulturkalas byter namn – och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset, ett namn som många fortsatt använda. Samtidigt gör festivalen comeback på ikoniska Götaplatsen.
Inget fotbolls-EM till Danmark och Sverige 20293.12.2025 16:40:12 CET | Pressmeddelande
Det blir Tyskland som 2029 kommer att arrangera fotbolls-EM, vilket offentliggjordes av UEFA den 3 december. Beskedet innebär att EM inte kommer till Göteborg men staden lyfter vikten av samarbetet som ansökan har bidragit till.
Lydia Sandgren är Årets Göteborgare 20253.12.2025 07:00:08 CET | Pressmeddelande
Författaren Lydia Sandgren får hedersutmärkelsen årets göteborgare 2025. Med sin förmåga att skildra Göteborg har hon gett staden en större plats i litteraturen och skapat en stolthet hos många göteborgare. – Tänk så det kan gå. Jag är jätteglad för det, säger Lydia Sandgren om utmärkelsen.
Julstaden Göteborg lyser upp – här är höjdpunkterna du inte får missa6.11.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
När mörkret sänker sig över Göteborg tänds Julstaden som i år bjuder på både nya och välkända inslag. Från storslagen ljuskonst i Kungsparken och vintertorg på Grönsakstorget till glimrande träd längs Avenyn och jubileumsjul i Lisebergsparken. Här är några av säsongens mest stämningsfulla upplevelser.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


