YUP-lifting nyhet från Läkerol - full med hallon och passion
12.5.2022 13:30:00 CEST | Cloetta Sverige AB | Pressmeddelande

Läkerol YUP Crispy bjuder på flera oväntade upplevelser i samma pastill, både vad gäller smak och konsistens. Nyheten erbjuder en perfekt balans av sött och friskt och får munnen att vattnas ordentligt. Med ett krispigt skal med frisk smak av passionsfrukt och en mjuk kärna full med smak av hallon, får vi en smakexplosion som piggar upp både andedräkt och sinne och får oss att vilja säga YUP to life!
Läkerol YUP Crispy finns sedan tidigare även i lakritssmak som ger lakritsälskarna det bästa av två världar. En god smak av sötlakrits i det krispiga skalet i fin kontrast till den intensiva salmiaksmaken i den mjuka kärnan.
– YUP Crispy är en ask full med smakfulla, sockerfria pastiller som är perfekta att ha med sig under dagen för att stilla sötsuget utan dåligt samvete. Den nya smaken tror jag kommer att bli en favorit i mångas fickor och handväskor i sommar, säger Fia Rasmusson, Brand Manager på Cloetta.
Pastillerna är sockerfria och veganska, med naturliga färger och aromer samt är berikade med C-vitamin. De är förpackade i en ask som innehåller 40 gram och har en inbyggd dosering som gör att du enkelt får ut en pastill i taget.
Läkerol YUP Crispy Raspberry Passion lanseras på dagligvaruhandeln och servicehandeln vecka 19. Det rekommenderade konsumentpriset är 17,50 kr.
Mer information
Vill du veta mer om Läkerol YUP Crispy är du välkommen att höra av dig till Fia Rasmusson, se kontaktuppgifter nedan.
Nyckelord
Kontakter
Fia RasmussonBrand Manager
fia.rasmusson@cloetta.seBilder
Om
Cloetta Sverige ABBesöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö
040-32 42 00https://www.cloetta.se/
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Globala smaktrender i fokus när CandyKing presenterar sommarens lösgodisnyheter6.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Smakpreferenser präglas allt mer av nyfikenhet på nya influenser, samtidigt som välkända smakkombinationer fortsätter att spela en viktig roll. Det tar CandyKing fasta på när de presenterar sex nya lösgodisbitar inför sommaren, med inspiration från den globala smakscenen – från Tokyo till Dubai.
Lösgodissuccén i ny tappning när Cloetta lanserar efterlängtade nyheter – fler spännande produktsamarbeten på gång28.4.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar produktnyheter på den svenska marknaden under maj 2026. Lösgodisfavoriten Malaco Foamy Monkeys – ett veganskt skumgodis med smakinspiration från ikoniska Malaco Zoo – flyttar nu även in i det förpackade sortimentet. Den limiterade upplagan av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero rullar även den in på butikshyllorna, som ett i raden av flera spännande samarbeten som Cloetta presenterar under 2026. Samtidigt kommer en helt ny mix från Gott & Blandat, Fruity Bites, för de konsumenter som önskar en lakritsfri variant av klassikern med enbart fruktsmaker i påsen.
CandyKing introducerar CoLab – nu får lösgodisälskare vara med och sätta smak på framtiden5.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Vill du vara med och bestämma vad framtidens godis ska smaka? Nu presenterar CandyKing sin nya produktserie CoLab där alla godisälskare bjuds in att påverka framtida lanseringar. Redan under februari introduceras de första produkterna – med smakkombinationer av hallon och apelsin samt ananas och marshmallow.
Nya Läkerol MORE skapar mersmak för vardagens små stunder3.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Cloetta, Nordeuropas ledande konfektyrföretag, presenterar en nyhet inom pastillsegmentet med Läkerol MORE. Den nya pastillen är utvecklad för att möta konsumenternas fortsatta efterfrågan på smakrika, tillåtande alternativ som förgyller vardagens små stunder.
Folkkära klassikerna Trocadero och Ahlgrens bilar möts i ett smakrikt samarbete29.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

