AcadeMedia

Internationella utbyten för elever och lärare på Vittra Lidingö

Dela
Vittras grundskola på Lidingö kommer under nästa läsår att arrangera internationella utbyten inom Europa för elever och lärare. Resorna kommer att ske till värdskolor i Spanien, Frankrike och Italien.
Vittra Lidingö har barn och elever från förskola till årskurs nio. På bilden från vänster: Emelie Högsander, Hennok Tesfay, Kicki Blomberg och Carina Bergkvist Fotograf: Kristin Ljungdahl
Vittra Lidingö har barn och elever från förskola till årskurs nio. På bilden från vänster: Emelie Högsander, Hennok Tesfay, Kicki Blomberg och Carina Bergkvist Fotograf: Kristin Ljungdahl

– Det kommer bli jobbskuggning för våra lärare och eleverna i årskurs nio kommer få möjlighet att besöka en värdskola i Spanien under vårterminen, säger Kicki Blomberg som är rektor för Vittra för- och grundskola på Lidingö.

Skolan på Lidingö har redan en internationell profil med utökad timplan i engelska. Utbytet som sker inom ramen för EU och Erasmus+  syftar bland annat till att fördjupa kunskaper hos den pedagogiska personalen mot en tydligare internationalisering. 

Redan i höst ska de första lärarna resa till Spanien för jobbskuggning. Nästa vår blir det även jobbskuggning för lärare i Italien och Frankrike och en skolresa till Spanien för eleverna i årskurs nio. 

– Det här är en fantastisk möjlighet för hela skolan att utvecklas och få erfarenheter från skolor runt om i Europa. På sikt hoppas vi kunna utöka vårt internationella program genom Erasmus + så att resorna blir en årlig tradition för flera på skolan, säger Kicki Blomberg. 

Om Vittra 

Vittra grundades 1993 och består idag av 23 samhällsengagerade grundskolor varav 14 med integrerade förskolor. Skolorna har en unik pedagogisk inriktning som baseras på tre delar: medvetet lärande, modig kultur och tydlig struktur. Vittra Lidingö har barn och elever från förskola till årskurs nio. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Vittra Lidingö har barn och elever från förskola till årskurs nio. På bilden från vänster: Emelie Högsander, Hennok Tesfay, Kicki Blomberg och Carina Bergkvist Fotograf: Kristin Ljungdahl
Vittra Lidingö har barn och elever från förskola till årskurs nio. På bilden från vänster: Emelie Högsander, Hennok Tesfay, Kicki Blomberg och Carina Bergkvist Fotograf: Kristin Ljungdahl
Ladda ned bild

Länkar

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se

Vittra grundades 1993 och består idag av 23 samhällsengagerade grundskolor varav 14 med integrerade förskolor. Skolorna har en unik pedagogisk inriktning som baseras på tre delar: medvetet lärande, modig kultur och tydlig struktur.

 

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

Välkommen till Stylist-SM 2025!4.4.2025 07:00:00 CEST | Pressinbjudan

Drottning Blankas Gymnasieskola bjuder in media till en spektakulär final av Stylist-SM 2025 den 11 april på Söder Gallerian iHelsingborg. Årets tema är Drag Queen – Disney Edition! Finalisterna ska skapa en unik Drag Queen-look inspirerad av en Disneykaraktär – tänk dramatiska silhuetter, överdriven glamour, en maxad färgpalett och en touch av campy elegans. Det blir en dag fylld av magi, kreativitet och extraordinär talang!

Designgymnasiet Sickla tar hem segern i utmanande nationell draperingstävling3.4.2025 11:04:56 CEST | Pressmeddelande

I en av de mest utmanande tävlingarna inom textil och mode, Young Design Competition (YDC), visade Designgymnasiet Sicklas elever Nikita Holmström och Bianca Illona Olsson prov på exceptionell skicklighet och kreativitet och vann SM i drapering. Tävlingen, som ägde rum på Vackstanäsgymnasiet utanför Södertälje, samlade 18 elever från 9 olika gymnasieskolor och satte deltagarnas tekniska förmåga och konstnärliga uttryck på prov.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye