Europcar Sverige stöttar Vi-skogens arbete för ett bättre klimat

- Jag är både glad och stolt att vi på Europcar återigen har ett aktivt CSR-samarbete. Genom vårt samarbete med Vi-skogen kan vi bidra till att bekämpa både fattigdom och klimatförändringar genom att plantera träd. Det känns väldigt bra att vi är med och bidrar. Vår ambition och vårt mål är att det i framtiden ska bli många fler planterade träd, säger Cathrin Idén, Chief Commercial Officer på Europcar Sverige.
Samarbetet mellan Europcar och Vi-skogen innebär att Europcar inledningsvis kommer bidra till att 4 000 träd planteras i östra Afrika. Europcar kommer också tillsammans med Vi-skogen genomföra utbildningar internt för att öka kunskapen om Vi-skogens arbete, problematiken som avskogning innebär för både människa och natur och hur klimatförändringarna kan bekämpas.
- Vi har valt att samarbeta med Europcar eftersom de har en genuin strävan efter att bli ett mer hållbart företag och samtidigt inspirera allmänheten till ett mer hållbart resande, vilket är viktigt för både samhälle och miljö, säger Vi-skogens Ingrid Lundberg, Head of Unit Strategic Relations and Major Grants.
Vi-skogen är en svensk biståndsorganisation som arbetar med att utbilda småskaliga jordbrukare i östra Afrika i hållbara jordbruksmetoder och agroforestry – att plantera träd varvat med grödor. Detta bidrar till minskad fattigdom och hunger, ett bättre klimat, mer biologisk mångfald, ökad jämställdhet och att böndernas ekonomiska situation förbättras. Vi-skogen arbetar i Kenya, Rwanda, Uganda och Tanzania.
Nyckelord
Kontakter
Cathrin IdénChief Commercial OfficerEuropcar Sverige
Ingrid LundbergHead of Unit Strategic Relations and Major GrantsVi-skogen
Tel:0720706877ingrid.lundberg@weeffect.orgBilder
Länkar
Om
Europcar är Europas ledande mobilitetsföretag och finns på 170 platser runt om i landet. Bolaget drivs i Sverige av Europeisk Biluthyrning AB som är ett dotterbolag till Volkswagen Group Sverige AB.
Följ Europcar
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Europcar
Efter rekordsommaren: Europcar Sverige utvecklar framtidens Mobilitetscenter4.9.2025 10:30:24 CEST | Pressmeddelande
Sommaren 2025 blev den starkaste någonsin för Europcar Sverige. Med en kraftig ökning i efterfrågan på flexibla mobilitetslösningar har bolaget befäst sin position som en av Sveriges ledande aktörer inom hållbar delad mobilitet.
Europcar lanserar ny AI-chatbot – Framtidens kundupplevelse dygnet runt22.4.2025 09:26:40 CEST | Pressmeddelande
Europcar är stolta över att lansera sin nya AI-drivna chatbot: Estrid, framtagen för att ge snabbare, smartare och mer personlig service till våra kunder – dygnet runt.
Lecab tar över Europcars verksamhet i Karlstad20.5.2024 10:21:31 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni slår Europcar upp portarna på ny adress i Karlstad. Lecab Bil tar över verksamheten och kommer att driva Europcars verksamhet i sina lokaler på Hagalundsvägen 30.
Din Bil öppnar upp Europcar i Ludvika20.5.2024 09:49:35 CEST | Pressmeddelande
Den 1 maj slog Europcar upp portarna i Ludvika. Din Bil driver Europcars verksamhet i Volkswagens lokaler med fokus på tillgänglighet och nöjda kunder.
Din Bil tar över Europcars verksamhet i norra Dalarna2.10.2023 13:15:00 CEST | Pressmeddelande
Nu tar Din Bil över Europcars verksamhet i Mora med omnejd. Kontoret byter plats och flyttar in hos Din Bil med samma öppettider och tillgänglighet som tidigare och där fokus kommer vara på att öka kundnöjdheten
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

