Region Norrbotten

Ombyggnation av Pajala Airport ger nya möjligheter

Dela
Utrikeshallen på Pajala Airport ska byggas om och uppdateras för att ta emot fler passagerare. Det innebär ett lyft för besöksnäringen i hela östra Norrbotten.

I dagsläget trafikeras Pajala Airport framför allt av linjetrafik mellan Pajala och Luleå och chartertrafik från Storbritannien under vintern, men även av privatflyg, ambulansflyg, taxiflyg och helikoptrar. Flygplatsens landningsbana har redan möjlighet att ta emot större flygplan vintertid men i dagsläget är inte terminalbyggnaden anpassad för det. Efter ombyggnationen ska terminalen också uppnå säkerhetskraven för internationell passagerartrafik.

– Ombyggnationen ligger helt i linje med den regionala utvecklingsstrategin. Det är en långsiktig investering som bidrar till en hållbar utveckling i Pajala. Den utvecklingen förutsätter bland annat goda kommunikationer så att besöksnäringen och näringslivet kan fortsätta utvecklas, säger Tomas Vedestig (SJVP), ordförande i Regionala utvecklingsnämnden.

­En stor del av de internationella turister som besöker Tornedalen idag tvingas resa via Kiruna eller Kittilä i Finland och sedan ta sig med bil eller buss till Pajala. Intresset för att utveckla flygplatsen har funnits under en längre tid och redan innan byggstart har lokala entreprenörer inom besöksnäringen lyckats säkra en avsiktsförklaring med flygbolaget Brussels Airlines, som kommer att trafikera Pajala Airport under kommande vintersäsonger.

– Det här innebär stora utvecklingsmöjligheter för besöksnäringen och näringslivet i Pajala och det bidrar i sin tur till att det finns bättre förutsättningar till att leva och bo i östra Norrbotten. Vi ser också att intresset för Tornedalen är stort i och med att man redan lyckats säkra intressen från internationella flygbolag, säger Nils-Olof Lindfors (C), regionråd.

Pajala kommun som äger och driver Pajala Airport investerar 3 400 000 kr och Region Norrbotten bistår med 6 990 000 kr. Den totala budgeten för ombyggnationen är 10 390 000 kr. Den nya terminalen ska stå färdig att ta emot nya passagerare redan vintersäsongen 2022/2023.

– För att skapa en attraktivare kommun, ge besöksnäringen bättre förutsättningar är utbyggnaden av en utrikeshall på Pajala Airport av största vikt för oss. Att bo i Tornedalen och kunna ta sig ut i Sverige och världen ska vara lika lätt och självklart som att bo i en stad och då är bra kommunikationer viktigt. Därför är vi oerhört glada i dag då Region Norrbotten också ser vikten av goda kommunikationer i östra Norrbotten och Pajala och är med och finansierar utrikeshallen på Pajala Airport, säger Ulrica Hammarström, kommunalråd (s) i Pajala kommun.

Kontakter

Tomas VedestigRegionala utvecklingsnämndens ordförande (sjvp)

Tel:0920-28 40 00

Om

Region Norrbotten
Region Norrbotten



https://www.norrbotten.se/

Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.

Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur.  På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.

Följ Region Norrbotten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye