Försäkringskassan

Peter Haglind ny IT-chef på Försäkringskassan

25.5.2022 16:47:32 CEST | Försäkringskassan | Pressmeddelande

Dela
Den första juni tillträder Peter Haglind som ny IT-chef på Försäkringskassan. Han efterträder Stefan Olowsson som går i pension. Haglind kommer närmast från Svenska Rymdaktiebolaget och tidigare Försvarsmakten.

-          Jag är mycket glad att Peter Haglind tackat ja till jobbet som IT-chef på Försäkringskassan. I Peter får vi en erfaren och mycket kompetent chef som värdesätter lagarbete och som dessutom är genuint intresserad av det uppdrag som Försäkringskassan ansvarar för, säger Försäkringskassans generaldirektör Nils Öberg.

Försäkringskassans IT-avdelning har cirka 1200 anställda. Myndigheten har sedan 2017 regeringsuppdrag om statlig IT-drift. Försäkringskassan sköter även utbetalningarna för exempelvis för Pensionsmyndigheten och Arbetsförmedlingen.

-          Jag sökte jobbet som IT-chef på Försäkringskassan för att det känns viktigt – på riktigt. Försäkringskassans verksamhet är ett fundament för det svenska samhället. Den stora och väl fungerande IT-avdelningen kommer även framåt få hantera många spännande utmaningar – något som känns riktigt stimulerande att få bli en del av, säger Peter.

Varje år fattar Försäkringskassan 21 miljoner beslut och betalar ut cirka 230 miljarder kronor. IT är centralt för att förenkla och förbättra, utveckla och leverera tjänsterna inom den svenska socialförsäkringen.

Nyckelord

Länkar

Om

Följ Försäkringskassan

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Försäkringskassan

Digital välfärd: enklare men mindre tryggt30.3.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Digitala tjänster är i dag det vanligaste sättet att komma i kontakt med välfärden. Utvecklingen ger ökad tillgänglighet och smidigare ärenden men personer i mer komplexa eller föränderliga livssituationer riskerar att hamna utanför. Samtidigt handlar inte kontakter mellan individer och myndigheter enbart om information utan också om trygghet, bekräftelse och förståelse vilket också påverkas av de digitala tjänsterna. Det här visar en ny kunskapsöversikt som forskare på Linköpings Universitet tagit fram på uppdrag av Försäkringskassan.

Sjukpenning: Låg inkomst dubbelt så vanligt hos de som begår brott3.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Bidragsbrott inom sjukpenning uppskattas kosta skattebetalarna 800 miljoner kronor varje år. Ekonomisk situation, kön, ålder och födelseland påverkar risken för att en person begår bidragsbrott. Drivkrafter kan vara behov av pengar, girighet, brister i regelverket som skapar tillfällen eller att brottet är en del av yrkeskriminalitet. Det visar Försäkringskassans lägesrapport om bidragsbrott inom sjukpenning som publiceras idag, tredje april.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye