Samhall börjar tvätta kläder från Krys vårdcentraler

- Jag är otroligt glad att Samhall har fått förtroendet att leverera tvättjänster åt Kry. Att ha rena kläder är inte bara estetiskt viktigt, det är också en fråga om patientsäkerhet, därför tar vi uppdraget på största allvar. Att vi får samarbeta med Kry kommer väl till pass eftersom Samhall har investerat i egna tvätterier runtom i landet, säger Göran Olinder, försäljningsdirektör på Samhall.
- Vi är stolta över att inleda det här samarbetet med Samhall. Vi på Kry är och vill vara en naturlig del av svensk sjukvård och även spela en viktig roll i samhället i stort. Därför är det oerhört kul att få chansen att arbeta med Samhall, vi är imponerade av deras viktiga arbete för en mer inkluderande och hållbarare värld, säger Claes Ruth, primärvårdschef på Kry.
Kontakter
Jonas Beltrame-Linné
Presschef Kry
Tel: 010-17 86 200
press@kry.se
Sebastian ThamT.f. Presschef
Tel:08-553 411 30sebastian.tham@samhall.seBilder
Om
Samhalls uppdrag är att skapa utvecklande jobb åt personer med funktionsnedsättning på arbetsmarknaden. Samhall har 25 000 medarbetare och vi finns på 600 orter utspridda över hela landet. Våra medarbetare levererar med hög kvalité inom bland annat tvätt, städ, omsorg, logistik och tillverkning. Vi omsätter årligen drygt nio miljarder kronor, överskottet stannar i företaget och investeras i bland annat utbildning och utveckling av våra medarbetare.
Följ Samhall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Samhall AB
Samhall och MAX utökar samarbetet11.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
För fem år sedan fördjupade Samhall samarbetet med MAX Burgers. Nu växer burgarkedjan och tar ytterligare ett steg som skapar arbeten till fler människor med funktionsnedsättning. Idag tecknades ett nytt samarbetsavtal.
Samhalls delårsrapport för tredje kvartalet 202527.10.2025 11:16:35 CET | Pressmeddelande
Kvartalet visar tydliga resultat av Samhalls fortsatta arbete med att skapa utvecklande arbeten för personer med funktionsnedsättning. Trots en utmanande konjunktur och en finansieringsmodell som inte täcker uppdragets faktiska kostnader, har Samhall lyckats uppnå flera av sina arbetsmarknadspolitiska mål.
Samhall och Coop förlänger samarbetet7.10.2025 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Samhall och Coop fortsätter sitt långsiktiga samarbete och har förlängt avtalet som omfattar lokalvård i cirka 540 butiker samt servicetjänster och lokalvård på lager, logistikenheter och kontor runt om i landet.
Samhall satsar i Norrköping - 200 jobb i nytt tvätteri och industriverksamhet17.9.2025 13:30:28 CEST | Pressmeddelande
Samhall storsatsar på ett nytt tvätteri och en industriverksamhet – under samma tak. De nya verksamheterna i Norrköping skapar fler än 200 arbetstillfällen för personer med funktionsnedsättningar som medför en nedsatt arbetsförmåga.
Samhall ny officiell tvättpartner till Svenska Friidrottsförbundet22.8.2025 07:18:01 CEST | Pressmeddelande
Samhall är ny partner till Svenska Friidrottsförbundet och tar över ansvaret för landslagets tvätt. Avtalet öppnar även upp för fler gemensamma initiativ framöver.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

