Allsång på Skansen tillbaka utan restriktioner – här är årets datum och artister

Den 28 juni är det premiär för årets Allsång på Skansen, för sjunde året i rad med Sanna Nielsen som allsångsledare. Idag avslöjas vilka artister som kommer göra henne sällskap på Sollidenscenen och Skansen sommaren 2022.
I premiärprogrammet kan publiken stämma upp i sång med Cornelia Jakobs, Jireel, Jill Johnson, Benson Boone och The Ark. Resten av sommaren bjuder på gäster som Tomas Ledin, Marcus och Martinus, Mikael Wiehe, Erik Bibb, Alba August, A36, Moonica Mac, Casanovas, Thomas Stenström, Linnea Henriksson och Tommy Körberg.
– Vi ser fram emot en fantastisk Allsångsommar på Skansen. Årets artister representerar alla en bit av den svenska musikscenen. Vi längtar efter och ser fram emot en fullsatt publik denna säsong, säger Yvonne Nordlind marknads- och kommunikationschef på Skansen.
Allsångstraditionen på Skansen inleddes redan 1935 och sedan 1979 har programmet även varit ett givet inslag i TV under somrarna. I år är Allsången tillbaka som vanligt efter två år av pandemirestriktioner. Sittplatserna framför scenen utgörs av förköpsbiljetter samt ett antal först till kvarn-platser. Samtliga ståplatser är först till kvarn.
Allsång på Skansen äger rum varje tisdag kl 20.00, från 28 juni till 16 augusti. Gäster kan även uppleva generalrepetitionen på plats på Skansen, varje tisdag mellan kl. 17.00-18.00. Allsång på Skansen sänds live i SVT.
Förköpsbiljetter till sittplatser säljs via Ticketmaster till både genrep och sändning. De första biljetterna släpps idag, den 7 juni, klockan 13:00.
Allsång på Skansen 2022 – alla datum och artister
Avsnitt 1, 28 juni
The Ark
Cornelia Jakobs
Jireel
Benson Boone
Jill Johnson
Avsnitt 2, 5 juli
Tomas Ledin
Åsa Jinder
Janice
Theoz
Avsnitt 3, 12 juli
Medina
Eric Bibb
Myra Granberg
Avsnitt 4, 19 juli
Sahara Hotnights
Casanovas
Tone Sekelius
Linnea Henriksson
Avsnitt 5, 26 juli
Hanna Ferm & Junie
Moonica Mac
Nanne Grönvall
Hasse Andersson
Thomas Stenström
Avsnitt 6, 2 augusti
Mikael Wiehe
Alba August
A36
Afro-Dite
Avsnitt 7, 9 augusti
Iris Bergcrantz
Marcus och Martinus
Albin Lee Meldau
Avsnitt 8, 16 augusti
Tommy Körberg
Ella Tiritiello
Siw Malmkvist
Nyckelord
Kontakter
Yvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder


Länkar
Om
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Julens musik på Skansen – allsång, intima konserter, soul och folkmusik3.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Under hela december fylls Skansen av julmusik – med allt från konserter och allsång till små, intima framträdanden i historiska miljöer. Sjung med i välkända julsånger, lyssna på kringvandrande körer, möt julorkestern som håller låda och dansa kring granen. Pop, soul och folkmusik blandas med klassiska julsånger och gör musiken till en självklar del av julstämningen. Här är ett urval av säsongens höjdpunkter.
Julens bästa barnupplevelser på Skansen – sex magiska äventyr för hela familjen27.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Med start den 28 november förvandlas Skansen till en gnistrande julvärld full av upptäckter, sagor och lek. Här är sex upplevelser som barn garanterat kommer att älska – från pyssel hos tomten och djur-julkalendrar till historiska tidsresor och sagostunder i värmen. Och årets bästa nyhet för familjer: alla barn upp till 15 år har fri entré.
Upplev historiska julfiranden – pyntet, maten och traditionerna24.11.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Med start på fredag, den 28 november, bjuder Skansen in till ett julfirande fyllt av historia, stämning och tradition. I museet väcks minnet av jular från förr – julbordets rätter, granens historiska pynt och raspet från klassiska julskivor på grammofonen ger en unik inblick i hur högtiden firades i olika samhällsskikt och tider.
Jul – Allsång på Skansen tillbaka med Molly Sandén, ADAAM och KAJ20.11.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 16 december blir det extra julstämning över Sollidenscenen när Pernilla Wahlgren är tillbaka med Jul – Allsång på Skansen. Nu står det klart att Molly Sandén, ADAAM och KAJ är några av artisterna som gästar. Det blir en kväll fylld av välkända allsånger, nya låtar och personliga tolkningar av julens klassiker. Idag släpps biljetterna.
Skansen lanserar vinterbröllop på alla hjärtans dag17.11.2025 10:50:00 CET | Pressmeddelande
För första gången bjuder Skansen in till vinterbröllop – och datumet är lika symboliskt som stämningsfullt. På alla hjärtans dag, den 14 februari 2026, välkomnas par att säga ja till kärleken i Skansens historiska miljöer, inbäddade i gnistrande vinterskrud. I veckan öppnar bokningen till ett nytt bröllopskoncept, skapat för att göra vägen till vigseln både enkel och oförglömlig.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
