Allsång på Skansen tillbaka utan restriktioner – här är årets datum och artister
7.6.2022 12:00:00 CEST | Stiftelsen Skansen | Pressmeddelande

Den 28 juni är det premiär för årets Allsång på Skansen, för sjunde året i rad med Sanna Nielsen som allsångsledare. Idag avslöjas vilka artister som kommer göra henne sällskap på Sollidenscenen och Skansen sommaren 2022.
I premiärprogrammet kan publiken stämma upp i sång med Cornelia Jakobs, Jireel, Jill Johnson, Benson Boone och The Ark. Resten av sommaren bjuder på gäster som Tomas Ledin, Marcus och Martinus, Mikael Wiehe, Erik Bibb, Alba August, A36, Moonica Mac, Casanovas, Thomas Stenström, Linnea Henriksson och Tommy Körberg.
– Vi ser fram emot en fantastisk Allsångsommar på Skansen. Årets artister representerar alla en bit av den svenska musikscenen. Vi längtar efter och ser fram emot en fullsatt publik denna säsong, säger Yvonne Nordlind marknads- och kommunikationschef på Skansen.
Allsångstraditionen på Skansen inleddes redan 1935 och sedan 1979 har programmet även varit ett givet inslag i TV under somrarna. I år är Allsången tillbaka som vanligt efter två år av pandemirestriktioner. Sittplatserna framför scenen utgörs av förköpsbiljetter samt ett antal först till kvarn-platser. Samtliga ståplatser är först till kvarn.
Allsång på Skansen äger rum varje tisdag kl 20.00, från 28 juni till 16 augusti. Gäster kan även uppleva generalrepetitionen på plats på Skansen, varje tisdag mellan kl. 17.00-18.00. Allsång på Skansen sänds live i SVT.
Förköpsbiljetter till sittplatser säljs via Ticketmaster till både genrep och sändning. De första biljetterna släpps idag, den 7 juni, klockan 13:00.
Allsång på Skansen 2022 – alla datum och artister
Avsnitt 1, 28 juni
The Ark
Cornelia Jakobs
Jireel
Benson Boone
Jill Johnson
Avsnitt 2, 5 juli
Tomas Ledin
Åsa Jinder
Janice
Theoz
Avsnitt 3, 12 juli
Medina
Eric Bibb
Myra Granberg
Avsnitt 4, 19 juli
Sahara Hotnights
Casanovas
Tone Sekelius
Linnea Henriksson
Avsnitt 5, 26 juli
Hanna Ferm & Junie
Moonica Mac
Nanne Grönvall
Hasse Andersson
Thomas Stenström
Avsnitt 6, 2 augusti
Mikael Wiehe
Alba August
A36
Afro-Dite
Avsnitt 7, 9 augusti
Iris Bergcrantz
Marcus och Martinus
Albin Lee Meldau
Avsnitt 8, 16 augusti
Tommy Körberg
Ella Tiritiello
Siw Malmkvist
Nyckelord
Kontakter
Yvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder


Länkar
Om
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Sommarlov på Skansen – en prisvärd heldag för hela familjen1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Djur, karuseller, musik, lek och lärande, i sommar gör Skansen det enkelt för familjer att fylla en hel dag tillsammans. Med fri entré för barn upp till 15 år, möjlighet att ta med egen mat och ett brett utbud av aktiviteter är Skansen en prisvärd och tillgänglig utflykt i sommar. Skansen har dessutom i flera medier och undersökningar lyfts fram som Sveriges billigaste nöjespark.
Nu öppnar Calle P, Surfers och Hasselssons på Skansen26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 juni öppnar sommarens nya matupplevelser på Skansen. Efter en omfattande renovering är den första delen av restaurang Solliden redo för gäster. På terrassen öppnar Calle P Deli & Bar med utsikt över Stockholm, medan Surfers lanserar sin första ris- och nudeltruck intill Hasselssons foodtruck med favoriter från havet.
Lill Lindfors, Linnea Henriksson och Nils Landgren klara för sommarens Jazz på Skansen25.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag presenteras årets gästartister för Jazz på Skansen 2026. När Tilde Schweitzer gör sin första säsong som värd gästar bland andra Lill Lindfors, Nils Landgren, Linnea Henriksson, Jan Lundgren och Emmalisa Hallander. Säsongen avslutas med en hyllningskonsert till Miles Davis, som i år skulle ha fyllt 100 år.
Supertraditional Festival till Skansen med The Tallest Man on Earth, Sara Parkman och Valkyrien Allstars20.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 12 september intar Supertraditional Festival Skansen. Festivalen samlar några av de mest nyskapande artisterna inom samtida folkmusik och genreöverskridande musikaliska traditioner.
Så firas nationaldagen på Skansen – från morgon till kväll18.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 juni firas nationaldagen på Skansen, där traditionen en gång tog sin början. I dag möts äldre och nya sätt att fira Sverige i ett heldagsprogram med aktiviteter, musik och upplevelser över hela området, som avslutas med Sveriges officiella nationaldagsfirande med bland andra Lisa Nilsson, Tjuvjakt och Tensta Gospel Choir.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
