Emil Persson ensam lördagssegrare när dimman stoppade tredje Porsche Carrera Cup-racet i Fällfors
18.6.2022 22:20:01 CEST | Porsche Carrera Cup Scandinavia | Pressmeddelande

När regerande mästaren Lukas Sundahl vann det första racet i fradgas kväll visade sig Västerbotten från sin bästa sida. Lågt stående midnattssol och skön sommarvärme.
Under lördagen var förhållandena de ombytta, men det hindrade inte Emil Persson i Kristofferson Motorsport att ta sin första seger i mästerskapet.
Värmlänningen behärskade de tuffa förhållandena med ihållande regn, mycket vatten på banan och dålig sikt bäst.
– Äntligen kom första segern, jublade Persson som tog målflagg bakom säkerhetsbil på grund av en bärgning på de avslutande varven.
Många åkte av
Persson startade från fjärde ruta och slog vakt om den placeringen i inledningen av racet.
– Det var mycket svårkört och jag höll mig lugn, berättar han.
Ändå höll det på att gå åt pipan i den första kurvan på det femte varvet.
Där missade ledande Lukas Sundahl, tvåan Dennis Hauger och fyran Ola Nilsson inbromsningen och tvingades ta en omväg via en så kallad escape road.
– Jag försökte bara få in bilen för jag var på väg dit också, medgav Persson med ett leende.
Knutsson på pallen
Medan Sundahl, Hauger och Nilsson bokstavligt talat halkade neråt i resultatlistan tog Emil över ledningen, närmast följd av Hampus Ericsson, Pontus Fredricsson, Marcus Annervi och Robin Knutsson.
Fredricsson gjorde sedan samma misstag som ovan nämnda trio och på samma varv tog sig Knutsson om Annervi och var helt plötsligt trea, en placering han höll hela vägen in i mål.
– Kul med en pallplats redan i min andra deltävling i mästerskapet, tyckte nykomlingen och medgav att även han var illa ute vid flera tillfällen.
– Jag höll mig på banan med nöd och näppe.
Revansch för Ericsson
Hampus Ericsson, som hade otur i fredagens kval och som dessutom bröt fredagens race, gjorde en bra start, men var lite för aggressiv inledningsvis och tappade från tredje till femte plats. När topptrion kanade av avancerade han emellertid och tog många värdefulla poäng med sin tredje andraplats för säsongen.
Herrar Sundahl, Hauger och Nilsson, som delade prispallen efter fredagens race, tog målflagg på nionde, 14:e och femte plats.
Pontus Fredricsson tappade till position tolv i mål.
I mästerskapstoppen i Porsche Carrera Cup Scandinavia tog Hampus Ericsson in på Lukas Sundahl och är nu bara tre poäng efter på sin andraplats. Både han och Sundahl skuggas av Emil Persson.
Morin till ledning
På en fin-fin sjätteplats slutade ”hemmaföraren” Hannes Morin från Umeå, som därmed var snabbast i Porsche Approved Cup, mästerskapet i mästerskapet för Porsche 911 GT3 Cup (991 II).
– Jag tog det lugnt, enda chansen i förhållanden som de här, sa Morin som vann klassen före Christoffer Bergström och Andreas Ahlberg.
Med sin fullpoängare tog Morin över ledningen i tabellen där Ahlberg är tvåa, bara tre poäng bakom.
Dubbelseger för prins Carl Philip
I supportklassen Porsche Sprint Challenge Scandinavia gjorde prins Carl Philip succé i sin debut. Efter att ha stått över premiären i Anderstorp kom han till Fällfors och körde till sig en dubbelseger. Det första heatet vann prinsen efter en omkörning av norske alpinkungen Aksel Lund Svindal på det näst sista varvet.
I race två tog prinsen täten redan på det andra varvet och var efter det ohotad.
– Första racet i bilen och seger direkt. Kul, sa prins Carl Philip efter lördagens första triumf.
Efter den andra kunde prinsen konstatera att han delar andraplatsen i mästerskapet med Janne Gustavsson och startfältets yngste förare, 16-årige William Siverholm. Alla tre har 52 poäng.
Toppar mästerskapet gör prins Carl Philips teamkompis i Porsche Experience Racing, Aksel Lund Svindal. Efter en andra och tredjeplats i Norrland har norrmannen, som gör sin första säsong i racing, ryckt åt sig en ledning på elva poäng.
Resultat.
Porsche Carrera Cup Scandinavia, Drivecenter Arena, Fällfors, 18 juni.
Race 2.
1. Emil Persson, Kristoffersson Motorsport, 28:36.599
2. Hampus Ericsson, Fragus Motorsport, +0.630
3. Robin Knutsson, WestCoast Racing, +1.389
4. Marcus Annervi, Race Team Gelleråsen - By AFR, +2.335
5. Ola Nilsson, Mtech Competition, +2.891
6. Hannes Morin (A), Steber Racing, +3.225
7. Edvin Hellsten, Fragus Motorsport, +3.853
8. Gustav Bergström, Kristoffersson Motorsport, +4.343
9. Lukas Sundahl, Micke Kågered Racing, +4.932
10. Christoffer Bergström (A), Team Pampas, +5.915
11. Andreas Ahlberg (A), Micke Kågered Racing, +6.176
12. Pontus Fredricsson, Fragus Motorsport, +7.244
13. Erlend Juan Olsen (A), Jaffa Racing, +8.517
14. Dennis Hauger, Porsche Experience Racing, +9.134
15. Thomas Karlsson, Mtech Competition, +12.486
16. Albin Wärnelöv (A), Micke Kågered Racing, +14.353
17. Kjelle Lejonkrans (A), Fragus Motorsport, +17.675
18. Mikael Karlsson, WestCoast Racing, +20.521
Markus Lönnroth (A), Steber Racing, DNF
Nermin Sipkar (A), Sipkar Motorsport, DNF
Oscar Löfquist, Kjellin Motorsports, DNF
A = Porsche Approved Cup, Porsche 911 GT3 Cup (991 II)
Mästerskapsställning.
Porsche Carrera Cup Scandinavia
1. Lukas Sundahl, 63 poäng
2. Hampus Ericsson, 60
3. Emil Persson, 59
4. Marcus Annervi, 51
5. Ola Nilsson, 50
6. Pontus Fredricsson, 44
7. Robin Knutsson, 36
8. Jan Magnussen, 34
9. Edvin Hellsten, 29
10. Hannes Morin, 25
Porsche Approved Cup
1. Hannes Morin, 82
2. Andreas Ahlberg, 79
3. Christoffer Bergström, 71
4. Erlend Juan Olsen, 56
5. Kjelle Lejonkrans, 54
Teammästerskapet
1. Micke Kågered Racing, 149
2. Fragus Motorsport, 143
3. Steber Racing, 102
För kompletta tabeller - se www.carreracup.se
Nyckelord
Kontakter
Jerker Johansson
Tel:070-63 06 582jerker.johansson@carreracup.seBilder








Om
Följ Porsche Carrera Cup Scandinavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Porsche Carrera Cup Scandinavia
Formstark William Siverholm på jakt efter guldläge i Norge27.8.2026 10:06:22 CEST | Pressmeddelande
I premiären i Anderstorp blev William Siverholm bestraffad och lämnade Småland som femma, 21 poäng efter täten. – Det var inte jättekul att börja mästerskapet på det sättet, men efteråt kände jag att nu kan det bara gå bättre, säger Siverholm. Och det är precis vad det gjort. Inför Porsche Festival i Norge 28-29 augusti toppar 20-åringen från Gråbo tabellen 23 poäng före den regerande mästaren Daniel Ros. I lördagens race på Rudskogen Motorsenter är Siverholm ute efter att skaffa sig ett riktigt bra guldläge inför finalen på Mantorp Park 18-19 september.
Första dubbelsegern tog Siverholm till toppen i Porsche Carrera Cup Scandinavia15.8.2026 20:30:35 CEST | Pressmeddelande
William Siverholm från Gråbo vann båda racen i Porsche Carrera Cup Scandinavia på Gelleråsen Arena. 20-åringens första dubbelseger i mästerskapet kan vara guld värd. Prestationen i klassiska Kanonloppet förde nämligen upp honom i tabelltoppen med två deltävlingar kvar i kalendern. – Nu är det bara att jaga vidare. I år ska jag hålla i det här, sa Siverholm efter succén i Karlskoga.
Regerande mästarna i topp när Porsche Carrera Cup startar om med klassiska Kanonloppet13.8.2026 11:14:58 CEST | Pressmeddelande
Sommaruppehållet är över. Nu börjar slutstriden om titlarna och SM-gulden i Porsche Carrera Cup Scandinavia. Klassiska Kanonloppet på Gelleråsen Arena i Karlskoga är först ut av mästerskapets resterande tre deltävlingar. Till Värmland 14-15 augusti åker Daniel Ros i ledning i förarmästerskapet, men bakom den erfarne norrlänningen jagar titelsugna utmanare som bland annat William Siverholm och Gustav Bergström.
Fragus Motorsport ”störst, bäst och vackrast” i Danmark28.6.2026 17:36:04 CEST | Pressmeddelande
Fragus Motorsport dominerade i Porsche Carrera Cup Scandinavia på FDM Jyllandsringen i Danmark. De regerande teammästarna tog inte bara med sig båda racesegrarna hem, de erövrade hela pallen i det andra heatet och toppar nu mästerskapet med Daniel Ros och William Siverholm. – Vi är störst, bäst och vackrast, sa en belåten Daniel Ros efteråt.
Annervi skulle inte ha varit med – nu åker han till Danmark i mästerskapsledning25.6.2026 10:13:49 CEST | Pressmeddelande
En som inte skulle ha varit med egentligen. Två som kommer direkt från det tyska mästerskapet. En tidigare mästare som gör sitt andra inhopp för säsongen. Så ser det ut i toppen i Porsche Carrera Cup Scandinavia inför Porsche Festival i danska Silkeborg kommande helg.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
