Så ska nya Ekelundsområdet utvecklas

Ekelundsområdet ligger strax norr om Pampas Marina med närhet till Ulvsundasjön, Nordvästra Kungsholmen och Västra skogens tunnelbana. Området är idag relativt obebyggt med ett storskaligt kontorskomplex - fd Arbetsmiljöverket - och stora parkeringsytor omgivet av stora trafikanläggningar.
Nya bostäder och tunnelbaneuppgång
Den planerade bebyggelsen omfattar cirka 850 nya lägenheter och arbetsplatser med lokaler för butiker, restauranger och annan service i bottenvåningen. Två nya förskolor och 20 sociala lägenheter ingår också i bebyggelsen. En ny uppgång från Västra skogens tunnelbanestation möjliggörs och vägnätet justeras för att knyta samman området med Solnas lokala vägnät.
– Nya bostadskvarter och levande stadsgator med ett varierat utbud av service, restauranger och handel utvecklar tillsammans med den upprustade strandpromenaden Ekelund en attraktiv del av Stockholmsregionens inre kärna.
Samtidigt möjliggörs genom projektet en ny entré till Västra skogens tunnelbana, som förbättrar tillgängligheten till området, säger Pehr Granfalk, kommunstyrelsens ordförande i Solna.
I samband med den nya bebyggelsen rustas strandpromenaden mellan Ekelundsbron och Huvudsta Gård upp och en attraktiv plats skapas vid Ulvsundasjön. En ny stadsdelspark skapas centralt i området.
Från 29 juni till och med 14 september finns planförslaget utställt i Solna stadshus och på stadsbiblioteket i Solna centrum, samt digitalt på solna.se. Synpunkter lämnas skriftligen via brev, mejl eller digitalt formulär på hemsidan.
Kontakter
Kontakt
Bilder
Om
Solna är en framtidsstad i tillväxt, unikt belägen mellan Hagaparkens lugn och huvudstadens puls. Varje dag fördubblas befolkningen av människor som jobbar här eller besöker oss. Och i takt med att Solnaborna blir fler växer nya kvarter och stadsdelar fram, kollektivtrafiken byggs ut och allt fler företag etablerar sig i staden. Här kan du ta del av stadens pressmeddelanden om till exempel nya detaljplaner och hållbar stadsutveckling.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Hagalund inte längre en öppen drogscen27.3.2025 12:59:23 CET | Pressmeddelande
Hagalund är inte längre en öppen drogscen, enligt en ny kartläggning från Samverkan Stockholmsregionen.
80 nya hyresrätter ska byggas i Skytteholm20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har beslutat om en ny detaljplan som gör det möjligt att bygga cirka 80 nya hyresrätter och förbättra användningen av befintliga lokaler. Dessutom ska trafikmiljön ses över för att skapa en tryggare och mer tillgänglig stadsdel.
Solna stad vill införa förbud mot lustgas i berusningssyfte18.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
För att öka tryggheten och minska risken för ordningsstörningar, föreslår kommunstyrelsen att ett förbud ska införas mot användning av lustgas i berusningssyfte på vissa offentliga platser i Solna.
IF-huset i Bergshamra får fler möjligheter20.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden i Solna stad har godkänt en ny detaljplan för en del av fastigheten Bladet 3 i södra Bergshamra. Den nya planen innebär att de befintliga kontorsbyggnaderna också kan användas för centrumverksamhet och lättare vård.
Bostäder ska byggas i Huvudsta6.2.2025 13:45:00 CET | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen har beslutat att Besqab får markanvisning för ca 250 nya bostäder i Huvudsta, varav minst hälften ska vara hyresrätter. Det är fastigheten Koltrasten 1 och del av fastigheten Huvudsta 3:1 som är aktuella för projektet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum