Alecta Fastigheter AB

Alecta Fastigheter rekryterar ny Centrumchef till Solna Centrum

Dela
Den 1 februari 2022 tillträdde Alecta Fastigheter som ny ägare av Solna Centrum. Nu rekryteras Pernilla Andersson som ny Centrumchef för att fortsätta driva Solna Centrums verksamhet och utveckling.
Pernilla Andersson.
Pernilla Andersson.

Förvärvet av Solna Centrum var Alecta Fastigheters största köp under 2021 och helt i linje med Alecta Fastigheters uttalade tillväxtmål. Solna Stad är en av Sveriges snabbast växande städer och Solna Centrum har ett starkt kommunikativt och strategiskt läge, mitt i ett dynamiskt stadsutvecklingsområde där Solna Stad succesivt växer samman med Stockholms innerstad via Hagastaden.

- Solna Centrum är en genuin och omtyckt mötesplats med lojala besökare och ett brett utbud av butiker, restauranger och servicetjänster. Vi är oerhört glada och stolta över att välkomna Pernilla till Alecta Fastigheter och Solna Centrum. Pernilla kommer med sin kompetens, driv och erfarenhet kunna fortsätta förädla platsen och utveckla centrumet mot sin fulla potential, säger Christina Lindblom Affärsområdeschef, Alecta Fastigheter.

Under våren har ett gediget arbete genomförts för att få allt på plats som ny ägare samtidigt som verksamheten i centrumet är i full drift efter pandemin.

- Jag ser verkligen fram emot att få börja jobba med hjärtat i Solna – Solna Centrum. Att få möjligheten att driva Solna Centrums utveckling framåt och bidra till Alecta Fastigheters tillväxtresa känns otroligt kul, jag är så förväntansfull, säger Pernilla Andersson.

Pernilla Andersson kommer närmast från Newsec där hon arbetat som Centrumchef för Vällingby Centrum. Tidigare har hon arbetat som Centrumchef för bland annat Bålsta och Väsby Centrum. Under 2021 fick Pernilla utmärkelsen Årets förvaltare lokaler av Förvaltarforum. Hon tillträder tjänsten som Centrumchef för Solna Centrum den 26 september.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Pernilla Andersson.
Pernilla Andersson.
Ladda ned bild

Om

Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter AB



Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.

 

Följ Alecta Fastigheter AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB

Alecta Fastigheter stärker sin position i Västra city Stockholm26.3.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande

Alecta Fastigheter förvärvar tomträtten till fastigheten Blekholmen 1, även kallad Klara Strand, från M&G Real Estate. Byggnadens uthyrningsbara yta om 34 000 kvm blir ett viktigt tillskott till Alecta Fastigheters befintliga bestånd i området. Förvärvet är en del av en bytesaffär där Alecta Fastigheter samtidigt avyttrar fastigheten Skravelberget Större 19 i Stockholm till M&G Real Estate.

Alecta Fastigheter testar nytt möteskoncept i Kollektivet16.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

I december smygöppnade Alecta Fastigheter sin andra coworkingenhet Flexiwork Kollektivet i fastigheten Vi på Hörnet i Göteborg. Den 21 januari blir det ordentlig invigning då ett nytt möteskoncept ska testas. Syftet är att hitta lösningar som bidrar till en positiv samhällsförändring inom klimat, miljö, folkhälsa och som bidrar till framtidstro. Vid premiären deltar Håll Sverige Rent, Erikshjälpen och Sparks Generation som ska få lösningar för positiv samhällsförändring inom klimat, miljö och folkhälsa.

Snart går det att ta skogspromenader i World Trade Center Stockholm9.1.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

Vind mot ansiktet, fågelkvitter, skogsdoft och lugnande naturmiljöer är kanske inte vad en arbetsplats brukar förknippas med, men snart är det verklighet i World Trade Center mitt i Stockholms city. Fastighetsägaren Alecta Fastigheter har inlett ett samarbete med Nature Station som erbjuder hälso-och mötesrum för naturpromenader och walk´n talks, och blir därigenom den första fastighetsägaren i Sverige som erbjuder virtuella naturpromenader inomhus för sina hyresgäster.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye