Cancerfonden

Cancerfondens nya ambassadörer

Dela
Magdalena Forsberg, Pamela Andersson, Paul Svensson och Ralf Edström är nya ambassadörer för Cancerfonden. De kommer att ta sig an uppgiften att sprida kunskap om cancer ur olika aspekter och om Cancerfondens arbete i kampen mot cancer.

- Det här är fyra ambassadörer, med olika erfarenheter, som vi är övertygade om kan göra skillnad i kampen mot cancer. Vi är otroligt tacksamma för att de vill hjälpa oss i vårt arbete och ställer upp med kunskap, tid och engagemang, säger Stefan Bergh, Cancerfondens generalsekreterare.

Från och med i år arbetar Cancerfonden med ett nytt ambassadörsprogram där ambassadörerna har ett brett och långsiktigt uppdrag som representanter för flera av Cancerfondens centrala frågor. Ambassadörerna har i uppgift att hjälpa Cancerfonden att sprida kunskap om cancerfrågan ur olika aspekter och om Cancerfondens arbete i kampen mot cancer.

För att färre ska drabbas av cancer är det viktigt för Cancerfonden att nå ut med kunskap om hur man genom att leva hälsosamt kan minska risken för att bli sjuk. Den folkkära idrottaren Magdalena Forsberg ska tillsammans med stjärnkocken Paul Svensson hjälpa till att inspirera till en hälsosam livsstil.

”En av tre får cancer, men alla drabbas”. Det är ett budskap från Cancerfonden som kan vara svårt att ta in, men en sanning som Pamela Andersson och Ralf Edström är smärtsamt medvetna om. De har båda drabbats av cancer. Pamela Andersson lever med en hjärntumör och Ralf Edström har behandlats för prostatacancer.

Cancerfondens fyra ambassadörer:

Magdalena Forsberg Magdalena ”Magda” Forsberg är en av våra mest folkkära idrottsförebilder. Bland alla priser från hennes idrottskarriär som skidskytt finns VM-guld, OS-brons och otaliga vinster i världscupen. Magdalena är också den idrottare som vunnit Jerring-priset flest gånger. I våras tog hon hem segern som Mästarnas mästare i det populära tv-programmet med samma namn. I dag syns Magdalena som skidskytteexpert i tv, hon föreläser och arbetar som sportansvarig på Hello Sweden. Trots all elitträning vill Magdalena framför allt berätta om hur viktigt det är att röra på sig i vardagen för att må bra.

Paul Svensson Paul Svensson är stjärnkocken med en förkärlek till den enkla och naturliga maten. Pauls matfilosofi är tydlig - det handlar om hållbarhet för miljön och för vår hälsa. Mat som vi och naturen mår bra av. Paul är hemmahörande på restaurangen på museet Fotografiska, han är också kokboksförfattare, engagerad i projekt för en bättre skolmat och han lagar mat i SVT Gomorron.

Pamela Andersson Journalist, sportfantast, vimmeldrottning - Pamela Andersson är en person som uppskattar kontraster. I dag arbetar Pamela som chefredaktör för tidningen ToppHälsa, hon är krönikör i flera lokaltidningar och kommenterar sporthändelser som en del av SVT Gomorrons sportpanel. Sommaren 2012 fick Pamela veta att hon drabbats av cancer. Pamela lever nu med en hjärntumör som inte går att operera bort, men som är under behandling med cytostatika. Direkt när hon fick beskedet visste hon hur hon skulle kämpa mot tumören - genom att hålla sig i så bra fysisk kondition som möjligt.

Ralf Edström Ralf Edström, i dag uppskattad expertkommentator vid Radiosportens fotbollssändningar, är en av svensk fotbolls stora anfallare. Fostrad i Degerfors IF gjorde han landslagsdebut mot Danmark sommaren 1972. Samma år blev Ralf svensk mästare i Åtvidaberg. Världsmästerskapet i fotboll 1974 blev Ralf Edströms internationella genombrott. Under VM-slutspelet gjorde Edström fyra mål, bland annat ett berömt volleyskott mot blivande världsmästarna Västtyskland. Bland övriga meriter kan nämnas liga- och cupmästare i fyra länder med Åtvidaberg och IFK Göteborg (Sverige), PSV Eindhoven (Holland), Standard Liège (Belgien) och Monaco (Frankrike).

Mer information på cancerfonden.se/ambassadorer

Kontakter

För mer information, kontakta: Lars-Gunnar Ericson PR- och pressansvarig, Cancerfonden, 08-677 10 38 eller lars-gunnar.ericson@cancerfonden.se Johanna Faijersson pressekreterare Cancerfonden, 08-677 10 04 eller johanna.faijersson@cancerfonden.se (ellerjohanna.faijersson@cancerfonden.se)

Om

Cancerfonden
Cancerfonden



Cancerfonden är en ideell organisation med tre viktiga uppgifter: att stödja och samordna cancerforskning, att informera om cancer och att ge stöd för utveckling av nya metoder i vården av cancersjuka.

Genom olika former av gåvor från privatpersoner och företag är Cancerfonden den enskilt största finansiären av svensk cancerforskning. Cirka 400 forskningsprojekt finansieras via Cancerfonden varje år. Cancerfonden har inga statliga bidrag.

cancerfonden.se

Följ Cancerfonden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden

Så kan palliativa vården i Västmanland rustas inför framtiden - Cancerfonden besöker regionen17.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Palliativ vård är en grundläggande del av sjukvården, men idag är den ojämlik och ofta eftersatt. Samtidigt som allt fler lever längre med obotliga sjukdomar, står Sveriges regioner inför en växande utmaning. För att möta detta behov reser Cancerfonden genom landet för att lyfta frågan med ansvariga politiker. Först på tur är Region Västmanland.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye