Fler politiska åtgärder brådskar för att förebygga cancer

Granskningen visar att det saknas effektiva åtgärder inom flera politikområden som hjälper individer att förändra sina levnadsvanor. Exempelvis används sällan ekonomiska styrmedel i cancerpreventivt syfte. Samtidigt finns det mycket politik som består av att ge råd och information till individer, insatser som av forskningen har bedömts som ineffektiva för att förändra levnadsvanor.
─ Våra politiker måste inse att tiden är förbi då enbart rådgivning är tillräcklig. Våra matvanor är sämst i Norden, vi rör på oss allt mindre och andelen överviktiga har ökat lavinartat de senaste årtiondena. Denna utveckling har en mängd negativa konsekvenser, varav en är att allt fler drabbas av cancer. Människors levnadsvanor har en betydande roll i risken att utveckla cancer, säger Ulrika Årehed Kågström
Insjuknandet i cancer i Sverige har ökat de senaste årtiondena och det uppskattas att var tredje person kommer drabbas av cancer under sin livstid. Flera faktorer har bidragit till denna utveckling: fler cancerfall upptäcks tack vare bättre diagnostik, vi lever allt längre men även våra allt sämre levnadsvanor har betydelse. En tredjedel av all cancer går att förebygga genom hälsosammare levnadsvanor. Dessa fall kallas ofta för påverkbara cancerfall.
─ Om politiken inte agerar nu kommer Sverige att gå från 63 000 personer som insjuknar i cancer per år till 100 000 personer per år inom en snar framtid. Konsekvenserna för såväl samhället som för drabbade och anhöriga är enorma om vi inte gör något, därför vill vi att regeringen sätter ett mål om att minska antalet påverkbara cancerfall med 30 procent fram till 2030 säger Ulrika Årehed Kågström, Cancerfondens generalsekreterare.
För att bryta trenden med att allt fler insjuknar i cancer varje år kräver Cancerfonden:
· Att regeringen sätter ett mål om att minska antalet påverkbara cancerfall med 30 procent fram till 2030.
· Att regeringen tar fram en handlingsplan för hälsosamma levnadsvanor
· Att det införs en producentavgift på sockersötade drycker och att det införs minst 60 minuters rörelse varje dag i skolan, utöver undervisning i idrott och hälsa.
· Att genomföra regelbundna och betydande höjningar av tobaks- och alkoholskatten
Om rapporten ”Stora luckor i politiken för att förebygga cancer”
Cancerfonden har granskat den cancerförebyggande politik som idag finns i Sverige. Granskningen har gjorts utifrån en internationellt vedertagen modell framtagen av World Cancer Research Fund International. Med stöd i forskning sammanfattar modellen de områden som är avgörande för att förebygga påverkbara cancerfall i befolkningen.
Granskningen visar att det finns både större och mindre luckor. Synen på vilken politik som är cancerförebyggande behöver breddas, omfatta fler träffsäkra åtgärder och systematiskt följas upp. Det finns stora och outnyttjade möjligheter för samhället att agera och kraftsamla för en jämlik folkhälsa.
Kontakter
För mer information kontakta: Ahmad Abdelrahman Kommunikationsstrateg +46 70-354 45 72 ahmad.abdelrahman@cancerfonden.se
Bilder

Om
Cancerfonden är en ideell organisation med tre viktiga uppgifter: att stödja och samordna cancerforskning, att informera om cancer och att ge stöd för utveckling av nya metoder i vården av cancersjuka.
Genom olika former av gåvor från privatpersoner och företag är Cancerfonden den enskilt största finansiären av svensk cancerforskning. Cirka 400 forskningsprojekt finansieras via Cancerfonden varje år. Cancerfonden har inga statliga bidrag.
cancerfonden.se
Följ Cancerfonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden
Nu ska den palliativa vården stärkas i Stockholm16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
5 av 10 invånare i Region Stockholm oroar sig för att inte få palliativ vård i tid. Det visar en Novusundersökning genomförd på uppdrag av Cancerfonden. Nu enas både majoritet och opposition i Region Stockholm om att stärka den palliativa vården genom att gemensamt skriva under Cancerfondens ”Handslag för en bättre palliativ vård”.
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Kristianstad5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Kristianstad. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Evenemanget samlar deltagare i alla åldrar i och bakgrunder i staden för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Karlskoga5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Karlskoga. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Stafett för Livet samlar deltagare i alla åldrar och bakgrunder för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Västervik arrangerar Stafett för Livet igen 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter succén 2025 står det klart att Västervik åter arrangerar Stafett för Livet. Datumen för stafetten blir den 5–6 september 2026.
Stafett för Livet växer – nya städer ansluter 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Cancerfondens Stafett för Livet fortsätter att sprida hopp, gemenskap och engagemang för cancerdrabbade och närstående. Under 2026 lanseras eventet i två nya städer Kristianstad och Karlskoga. Samtidigt återvänder stafetten till Västervik för andra året i rad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
