Lidls diskmedel topptestat av Testfakta
6.7.2022 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Ännu en gång hamnar Lidls egna produkter i topp - denna gång när Testfakta testar handdiskmedel. Inför testet valde Testfakta ut nio handdiskmedel från olika livsmedelskedjor och varumärken för att testa rengöringseffektiviteten i både kallt och varmt vatten. Lidls egna W5 Power Green placerade sig i topp och kammade hem en tredjeplats med ett totalbetyg på 7,4 av 10 poäng.
-Vi är oerhört stolta över att ännu en gång hamna i topp i ett oberoende test. Vi är även glada över att vår egen W5 Power Green visade stor effektivitet i renhet och i antalet diskar. Testet är ytterligare ett kvitto på att vi lever efter vårt löfte högsta kvalitet till bästa pris, säger Robert Stekovic, Kommersiell Direktör på Lidl Sverige.
Testet utfördes av ett oberoende laboratorium där tallrikar med intorkad smuts skulle diskas i både kallt och varmt vatten för att undersöka diskeffektiviteten. En disksvamp drogs tjugo gånger på framsidan och sex gånger på baksidan av varje tallrik. Med samma mängd vatten som övriga diskmedel klarade Lidls egna W5 Power Green att diska 300 tallrikar per 100 ml.
Lidls egna W5 Power Green hade även lägst kostnad per disk och kostar 11 kr för 500 ml.
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
Jakten på Sveriges nästa stora artist fortsätter – Lidl rullar ut Open Mic-bussen12.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I slutet av januari startade årets Melodifestivalturné. För att fira det rullade Lidl Sverige tillsammans med profilerna Pontus Bjernekull Mörner och Ebba Högberg ut en sångtävling på hjul. Nu rullar bussen vidare mot nästa stopp. Open Mic-bussen stannar på fyra ställen och vinnaren kammar hem möjligheten att tillsammans med riktiga proffs producera sin alldeles egen låt.
Tillsammans för sport och rörelse: CRIVIT och Stefanie Graf lanserar internationellt partnerskap under mottot "FIND YOUR MOVE"11.2.2026 10:44:01 CET | Pressmeddelande
Stefanie Graf och CRIVIT – en perfekt matchning. Nu lanserar den tidigare världsstjärnan och sportmärket sitt internationella samarbete i över 30 länder. Under mottot "FIND YOUR MOVE" väcks CRIVITs anda till liv genom ett brett produktsortiment. Den inledande fasen av samarbetet rullas ut i en 360-graders varumärkeskampanj med en mångsidig mix av marknadsföring och kanaler.
Falukorv från Matriket är bäst i test5.2.2026 15:43:40 CET | Nyheter
Lidl Sveriges falukorv från Matriket har utsetts till den solklara testvinnaren i Året Runts test av falukorv. I ett test där åtta olika produkter deltog belönades den med det högsta betyget 4,5 av 5, där testpanelen särskilt lyfte fram korvens aptitliga utseende och trevliga doft.
Lidl Sverige kliver in som founding partner till IHOP – satsar långsiktigt på barn och unga i utsatta områden3.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige fortsätter att ta ansvar för mer än bara priserna på hyllan. Genom att gå in som founding partner i IHOP växlar Lidl upp sitt sociala engagemang för att bryta utanförskapet bland barn och unga. Målet? Att varje investerad krona ska göra så stor nytta som möjligt där behoven är som störst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

