Einar Mattsson återskapar 50-talsfastighet med bättre energivärden i Högdalen
8.7.2022 13:56:44 CEST | Einar Mattsson | Nyheter

De här husen byggdes av Einar Mattsson själv. De gamla dörrarna har renoverats och oljats in, en aluminium port är utbytt till trä, nya passersystem är installerade sedan tidigare, fasadbelysningen är ny liksom märkningen av portarna som är förbättrad. Även tidstypiska lampor syns nu vid varje port med tydligare siffror.
Vi frågar John Magnusson, projektledare, varför det renoverats här. Var det verkligen nödvändigt?
− Ja, av flera skäl. Dels så hade de här fastigheternas många delar nått sin tekniska livslängd, så att de inte fungerade längre. Det är byggt på femtiotalet och är slitet efter 70 år av dagligt slitage.
− För Einar Mattsson som fastighetsägare är det viktigt att värna om de kvalitéer som fastigheten byggdes med, såsom utseende och materialval som kan underhållas och leva i många år till. Samtidigt har vi möjlighet att använda oss av ny teknik som skapar bättre energivärden, jämnare inomhusklimat och därmed bidrar till ökad trivsel för de som bor i fastigheten.
Även balkongerna har fått sig ett rejält lyft. Balkongfronten är bytt och golvet är underhållet för att hålla bättre mot slitage av de olika årstidernas påverkan.
Lisette Fornell, förvaltare, vad är det viktigaste som blev gjort i den här upprustningen?
− Att vi gjorde om fönster, fasad och dörrar på samma gång med ett mer passande utseende och samtidigt en minskad energiåtgång. De nyputsade fasaderna och de nya balkongräckena ger ett estetiskt lyft för området.
− Nu får våra hyresgäster en vackrare och mer trygg vardag. Många hyresgäster har bott här länge och de är nöjda över resultatet med sina nya fönster med lägre ljud utifrån, ett tätare klimatskal och alldeles nya persienner som bidrar till svalka varma dagar.
Varför byttes inte fönstren ut till enklare och billigare aluminium-fönster?
− Ett aluminium-fönster kan inte renoveras och lagas på samma sätt som ett träfönster kan. De här husen ska ha träfönster, inte minst för utseendets skull. De nya fönstren är gjorda utifrån repliker från originalfönstren. Alla våra renoveringar är planerade sedan många år tillbaka, så det är inget nytt påfund med träfönster, utan en självklarhet för oss på förvaltningen till en sådan här fastighet, avslutar Lisette.
Tallen i lekparken skänker innergården välbehövlig skugga soliga och varma dagar. Barnen leker och fåglarna kvittrar. Vi lämnar mysiga Högdalen med vetskapen om att hyresgästerna i kvarteret Brukslaven 1 har fått ett påtagligt lyft och ett trivsammare boende.
Nyckelord
Bilder

Om
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter och bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Den kommande tioårsperioden kommer Einar Mattsson att uppföra 4 000 nyproducerade bostäder i egen regi. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar cirka 15 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven.
Läs mer om oss på www.einarmattsson.se och Facebook
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
”Jag gillar att få människor, processer och teknik att fungera tillsammans” — fredagsporträttet med Paulina Davidson11.9.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Med samarbetsförmåga, struktur och bred kompetens arbetar energispecialist Paulina Davidson med energi i hyresrätterna inom Einar Mattsson-koncernen. Att hitta förbättringar är det roligaste i jobbet. Att det är komplexa frågeställningar skrämmer inte Paulina. Tvärtom. Att åka skidor tillhör det bästa hon vet, och en bra morgon börjar med ett morgondopp. Lär känna henne mer i dagens fredagsporträtt:
Nya testbädden Xn i Einar Mattssons forskning på proaktiv fastighetsförvaltning med stöd av AI8.9.2026 05:05:00 CEST | Nyheter
När sensorer, fastighetsdata och AI kopplas till fastighetsförvaltarens och fastighetsteknikernas vardag och befintliga system, då kan fel upptäckas innan det blir driftstopp. Det här forskar Einar Mattsson på i KTH Live-In Lab och i KTH Dig-IT Lab i det nya projektet om proaktivt och förutseende fastighetsförvaltande i Testbädd Xn.
“Göra skillnad för våra hyresgäster genom god service” — fredagsporträttet med Anna Holmér4.9.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
Vid kaffemaskinen möter du ofta Anna Holmér med koppar till kollegorna. Med många års erfarenhet inom serviceyrken tycker Servicecenter-medarbetaren Anna om att få kunder nöjda. Hon vet hur man är en riktigt bra granne och hon vill skratta mycket under en arbetsdag. Korsord och träning håller henne igång på alla sätt. Lär känna Anna i dagens fredagsporträtt:
”Byggnader och installationer har alltid varit det mest intressanta för mig” — fredagsporträttet med Carina Pettersson28.8.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg
När du möter Carina Pettersson har hon alltid en pigg och glad uppsyn. Med entusiasm och stort kunnande tar hon sig an de projekt som behöver hennes kompetens i fastighetskoncernens Hållbarhets- och digitaliseringsteam. Hon vill få in installationer som gör husen bättre, driften billigare och samtidigt skapar nytta för de boende. På fritiden vill hon helst umgås med sin familj, odla och vara i sitt egenprojekterade hus i Skåne.
Einar Mattssons Emilia Eriksson tar plats i Stockholms Byggmästareförenings Teknik- och miljöutskott27.8.2026 05:52:00 CEST | Nyheter
Emilia Eriksson, miljösamordnare i Einar Mattsson-koncernen, är ny ledamot i Teknik- och miljöutskottet hos Stockholms Byggmästareförening. Där får hon möjlighet att både bidra med Einar Mattssons erfarenheter och fånga upp kunskap och aktuella frågor från branschen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
