Fredrik Östbom ny chef för Näringspolitik och opinionsbildning på Almega
– Jag är glad över att ha fått förtroendet att leda Almegas arbete inom näringspolitik och opinionsbildning. Almegas medlemsföretag är extremt betydelsefulla för Sverige och Almega har tillsammans med förbunden ett viktigt uppdrag att skapa så bra förutsättningar för dem som möjligt. I detta fyller näringspolitik och opinionsbildning en central funktion och jag ser fram emot att få bidra i det arbetet, säger Fredrik Östbom.
Fredrik Östbom kommer att leda den nya enheten Näringspolitik och opinionsbildning som bildades under våren genom en sammanslagning av de två enheterna Näringspolitik och Kommunikation.
– Det är en mycket viktig rekrytering som nu är klar. Vi har en spännande tid framför oss i många avseenden och Fredrik kommer med sin gedigna bakgrund att bli en mycket värdefull kraft i vårt fortsatta arbete inom näringspolitik och opinionsbildning. Tillsammans med övrig expertis på enheten kommer han att stärka Almegas röst i samhällsdebatten ytterligare, säger Ann Öberg, vd på Almega.
Fredrik Östbom har utöver rollen som samhällspolitisk chef på Företagarna även haft ledande befattningar på bland annat kommunikationsbyrån Paues Åberg Communications och Arbetsmarknadsdepartementet.
Fredrik Östbom tillträder sin nya tjänst tisdagen den 16 augusti.
Bilder
Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Nytt kollektivavtal med Unionen och Akademikerförbunden28.4.2025 16:16:36 CEST | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen och Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal för tjänstemän med Akademikerförbunden och Unionen, Gröna avtalet. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader med Ett avtalsvärde på 6,4 procent. Kostnaden fördelas med löneökningar på 5,5 procent, en arbetstidsförkortning på 0,5 procent och avsättning till flexpension på 0,4 procent.
Ytterligare avtal klart för public service25.4.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen inom Almega har tecknat kollektivavtal för public service med Akademikerförbunden.
Nya kollektivavtal för skärgårdstrafiken25.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat två nya kollektivavtal med Sjöbefälsföreningen för sjöbefäl inom skärgårdstrafiken.
Strejken avblåst – nya avtal för public service23.4.2025 14:20:05 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen har efter medling kommit överens med motparterna Unionen och Journalistförbundet om nya branschanpassade kollektivavtal inom public service. Den strejk som skulle trätt i kraft på fredag, den 25 april, är därmed avblåst.
Nytt avtal klart för tidningsdistribution23.4.2025 13:22:46 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen inom Almega har idag tecknat nytt kollektivavtal med Svenska Transportarbetareförbundet för anställda inom tidningsdistribution. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum