Lägesrapport i ärende om försök till mord på en flicka i Skellefteå
Åldersbedömning av den misstänkta pojken
Enligt folkbokföringsuppgifter fyller den misstänkte 13 år i år. Tidigt i utredningen uppstod dock tvivel kring denna uppgift. När den misstänkte först hördes av polis uppgav han själv att hans registrerade födelsedatum är fel och att han faktiskt är 15 år gammal. Att så är fallet har sedan också hans föräldrar bekräftat för polis.
– Föräldrarna har i polisförhör förklarat att man av misstag angav fel födelsedatum för sonen när man kom till Sverige. Det verkar också vara något som man sedan påtalat för svenska myndigheter, säger kammaråklagare Irene Falk som är tillförordnad förundersökningsledare.
Åklagare bedömde att det fanns anledning att anta att den misstänkte fyllt 15 år vid tidpunkten för gärningarna och beslutade att genomföra en medicinsk ålderbedömning av honom. Hans tänder och hand/handled har röntgats och läkare har utifrån dessa undersökningar bedömt att resultaten talar för att den misstänkte är 15 år eller äldre.
– Eftersom resultaten från den medicinska ålderbedömningen bekräftar det som den misstänkte och hans föräldrar uppgett – att han är 15 år fyllda – så kommer vi i den fortsatta handläggningen utgå från denna ålder. Det misstag som verkar ha skett när han kom in i landet kommer således inte innebära att en lagföring är utesluten. Om bevisen mot honom är tillräckligt starka när utredningen är klar så kommer åtal att väckas, säger Irene Falk.
Utredningsläget just nu
Misstankarna om försök till mord och grov våldtäkt mot barn kvarstår oförändrade. Man väntar fortfarande på tekniska analyser och ytterligare förhör kommer behöva hållas innan utredningen kan slutföras. Flickan befinner sig dock alltjämt på sjukhus och det är osannolikt att hon kommer höras i utredningen.
– Bedömningen är att det inte vore förenligt med flickans bästa att försöka genomföra ett förhör med henne om det som hänt. De skador hon fått vid händelsen gör också att hennes förmåga att minnas och berätta om det inträffade kan förväntas vara låg. Vår förhoppning är istället att den övriga utredningen – vittnesförhör, medicinsk utredning och de tekniska analyserna – kommer kunna ge oss en tillräckligt klar bild av vad som hänt på platsen, säger Irene Falk.
Kammaråklagare Irene Falk är upptagen med domstolsförhandlingar och är därför inte tillgänglig för frågor från media.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två kvinnor har begärts häktade för bl.a. medhjälp till mord i Oxie – uppdaterat med plats20.12.2025 10:48:34 CET | Pressmeddelande
Två kvinnor i tjugoårsåldern har i dag begärts häktade misstänkta för medhjälp till mord samt försök till medhjälp till mord i tre fall i Oxie i Malmö fredagen den 12 december. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon i eftermiddag efter att häktningsförhandlingarna avslutats.
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande
I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.
Rättegång om tivoliolycka har avslutats18.12.2025 08:15:28 CET | Pressmeddelande
Rättegången om olyckan på Gröna Lund sommaren 2023, där bland annat en person omkom, avslutades i går den 17 december. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
