Jimmie Åkesson presenterar invandringens kostnader

Dela
Motsvarande 10% av statsbudgeten läggs varje år på den asylrelaterade invandringen. Det är minst 130 miljarder kronor om året. Så lät det i gårdagens partiledardebatt i Expressen. Sverigedemokraterna presenterar nu svenska folkets nota för invandringen.

När: Torsdagen den 18:e augusti kl. 11:00
Var: Riksdagens presscenter

Medverkar gör Jimmie Åkesson och ekonomisk-politisk talesperson Oscar Sjöstedt.

Rapporten kommer att tillgängliggöras genom ett pressutskick i samband med presskonferensen.

Jimmie Åkesson och Oscar Sjöstedt kommer att finnas tillgängliga för intervjuer efteråt.

Kontakter

Bilder

Om

Sverigedemokraterna
Sveriges Riksdag
100 12 Stockholm

https://sverigedemokraterna.se/

Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som eftersträvar en hög grad av trygghet och samhörighet i det svenska samhället.

Partiet är representerade på kommunal, regional och nationell nivå samt i Svenska kyrkans högst beslutande organ.

Partiledare sedan 2005 är Jimmie Åkesson.

Följ Sverigedemokraterna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sverigedemokraterna

Jimmie Åkessons vårtal 202528.4.2025 11:30:00 CEST | Pressmeddelande

På lördag den 3 maj kommer Jimmie Åkesson till Långholmen för att hålla sitt traditionsenliga vårtal. Utöver talet kl 14:00 kommer även flera andra gäster och företrädare medverka på scen under dagen. Tid: Lördag den 3 maj, kl 14:00 Plats: Långholmen, Stockholm För den som saknar möjlighet att medverka på plats kommer Jimmie Åkessons tal livesändas på Sverigedemokraternas Youtube-kanal. Efter talet kommer det finnas möjlighet till intervjuer.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye