Alecta Fastigheter rekryterar Marknadsområdeschef till Nacka Strand

Nacka strand är en av de platser som Alecta Fastigheter vill vara med och utveckla långsiktigt. Nacka Strandsmässan togs hem i egen regi redan 1 januari i år och på sikt finns planer på att se över och vitalisera hela platsen, som ett led i Alecta Fastigheters ambition att vara med och utveckla platser och miljöer i attraktiva tillväxtområden.
- Nacka Strand är en oerhört spännande och attraktiv plats som Alecta Fastigheter ser fram emot att förvalta och fortsätta utveckla. Vi är mycket glada över att få välkomna Gabriella till Alecta Fastigheter. Med hennes långa erfarenhet, kompetens och sin personliga passion för Nacka Strand kommer hon vara en nyckelperson i vårt långsiktiga arbete på plats, säger Christina Lindblom, Affärsområdeschef Stockholm på Alecta Fastigheter.
Teamet till Nacka Strand rekryteras i skrivande stund och under de kommande månaderna kommer ett gediget arbete genomföras för att få allt på plats och stå redo inför den 1 februari 2023.
- Jag är otroligt glad och förväntansfull inför att börja jobba med Nacka Strand och tillsammans med ett helt nytt team utveckla, utforska och förvalta platsen. Det känns fantastiskt att dessutom få möjligheten att vara en del av och bidra till den tillväxtresa som Alecta Fastigheter befinner sig på, säger Gabriella Månsson Hammond.
Gabriella kommer närmast från Vasakronan där hon arbetar som Affärsutvecklare Handel. Tidigare har hon bland annat arbetat på Klövern som Shopping Center Manager för Globen Shopping. Gabriella tillträder tjänsten som Marknadsområdeschef för Nacka strand under november månad.
Nyckelord
Kontakter
Nickie ExcellieHållbarhet & kommunikation
Tel:072 584 97 60Tel:08 441 60 01nickie.excellie@alecta.seBilder


Om
Om Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter bildades 1 januari 2021 och är redan från start ett av Sveriges största fastighetsbolag. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda 51 miljarder ska växa kraftigt de kommande åren. Alecta Fastigheter är ett långsiktigt och framtidsorienterat fastighetsbolag som ska bidra till stadens, platsens och fastigheternas resilienta och långsiktiga utveckling och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter förvärvar Kongahälla Center19.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva fastigheten Handelsboden 1 i Kungälv, också känd som Kongahälla Center. Transaktionen innebär att nuvarande joint venture mellan Adapta Fastigheter och Alecta upphör och Alecta Fastigheter blir ensam ägare till fastigheten. Tillträde sker den 2 mars 2026.
Alecta Fastigheter förvärvar Hasseln 1 från Svenska Spel12.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva den kulturhistoriskt intressanta fastigheten Hasseln 1 på Kungsgatan i Stockholm från Svenska Spel. Fastigheten omfattar ca 5 300 kvadratmeter fördelade på åtta våningar och ligger i hjärtat av Västra City, ett område där Alecta Fastigheter har flera strategiska innehav. Tillträde sker 3 mars 2026.
Alecta Fastigheter välkomnar NCC Infrastructur till ”Vi på hörnet”3.12.2025 11:25:01 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters kontorsfastighet ”Vi på hörnet” i Göteborg, känd för sitt omfattande återbruk och 70-talsinspirerade inredning, har fått NCC Infrastructure som hyresgäst. Avtalet som nyligen tecknades är om 423 kvadratmeter, med ett upplägg där det ingår både företagsspecifika kontorsytor på övre plan och platser i coworkingytan Flexiwork på bottenvåningen.
Alecta Fastigheter välkomnar Dustin till nyrenoverade lokaler i Nacka Strand24.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter fortsätter att utveckla Nacka Strand och är glada att Dustin förlänger sitt hyresavtal och flyttar in i nyrenoverade lokaler. Förhyrningen omfattar cirka 3 500 m² fördelat på två våningsplan. Efter en omfattande anpassning och utveckling av lokalerna är det idag, den 24 november, dags för inflyttning i den första etappen av två.
Alecta Fastigheter storsatsar på handel – rekryterar fyra medarbetare29.10.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter växlar upp på handelssidan och rekryterar fyra nya medarbetare. Sandrina Zetterström, Nina Sundberg och Olivia Lindström är nya leasing managers och Lena Rune går in i rollen som commercial manager. Rekryteringarna markerar startskottet på Alecta Fastigheters långsiktiga mål om att bli branschledande inom förvaltning och utveckling av handelsfastigheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
