Juleskum Cola – årets limited edition smak från Juleskum!

Cloetta Juleskum är en självklar favorit under julen och populariteten växer för varje år. Sedan 2011 har Cloetta, i tillägg till originalet, årligen lanserat en limiterad smak för att tillfredsställa Juleskumälskarnas önskemål. I Sverige äter vi nästan 30 skumtomtar per person varje jul! Ingen jul utan Juleskum!
– Juleskum har en mycket stark fan-base som är lojala, stolta och engagerade i varumärket. Förra året frågade vi våra fans vad de önskade för smak till julen 2022 och svaret blev cola, säger Alia Jassim, Senior Brand Manager på Cloetta. Att prova på årets limited edition av Juleskum är en kul grej som många av våra konsumenter ser fram emot och som såklart skapar nyhetsvärde och nyfikenhet.
– Juleskum Cola bjuder på en fräsch, läskande smak som man bara vill ha mer och mer av. Det räcker inte att bara ta en, två, eller tre skumtomtar – var beredd på att hela påsen tar slut fortare än vanligt! De läskande skumtomtarna är ett perfekt komplement till det rosa originalet och passar utmärkt till julens alla tillställningar, avslutar Alia.
Precis som Juleskum Original innehåller Juleskum Cola inga artificiella färgämnen och aromer. Juleskum tillverkas i Cloettas fabrik i Ljungsbro utanför Linköping.
Juleskum Cola innehåller 100 gram och har ett rekommenderat konsumentpris på ca 12,90-18,90 kronor, beroende på säljkanal. Nyheten lanseras vecka 36, och kommer att dyka upp i de flesta butiker inom service- och dagligvaruhandeln under hösten.
Mer information
Vill du veta mer om Juleskum Cola är du välkommen att höra av dig till Clara Salomon, se kontaktuppgifter nedan.
Kontakter
Clara SalomonSenior Brand Manager
clara.salomon@cloetta.seBilder
Om
Cloetta Sverige ABBesöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö
040-32 42 00https://www.cloetta.se/
Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.
Följ Cloetta Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB
Svenskt lösgodis har blivit en global sensation – nu öppnar CandyKing en permanent butik på Manhattan4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Från och med lördag denna vecka kan alla New York-bor och turister uppleva svensk godisglädje när den virala succén blir verklighet då CandyKing flyttar in i hjärtat av staden. Med sitt etablerade koncept och en högkvalitativ produktmix erbjuder butiken det bredaste sortimentet av svenskt lösgodis i USA. Utöver att konsumenterna får möjlighet att njuta av den stora valfrihet som CandyKing levererar, kommer de även ha möjlighet att påverka butikens utbud på lång sikt.
Här är höstens lösgodisnyheter från CandyKing16.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inget väcker höstpeppen som nyheterna i lösgodishyllan. CandyKing presenterar sex spännande nyheter som garanterat lockar till plock – allt från supersalta sillar och trendande banansmaker till favoriten Zoo i ny spännande kostym.
Kexchoklad fortsätter samarbetet med alpina skidlandslaget – och blir ny sponsor till svenska skicrosslandslaget6.10.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
I över två decennier har Kexchoklad® och alpina skidlandslaget haft ett nära samarbete som gjort ett stort avtryck inom svensk idrott. Under 2024 förnyades samarbetet, och med en ny fartfylld säsong runt hörnet utökas partnerskapet med ytterligare en sponsorsatsning – nu även för svenska skicrosslandslaget.
Juleskumsfamiljen presenterar nya medlemmar – Cloetta introducerar nya mixpåsen Juleskum Family Mix2.9.2025 08:05:00 CEST | Pressmeddelande
De omåttligt populära Juleskumtomtarna föddes redan 1934, när Cloetta började tillverka skumgodis till julen. Originalet av Cloettas Juleskum är en älskad produkt som bidrar till glädjefyllda stunder, år efter år.
Kexchoklad nu även som gåvoask – ge bort den glädjefyllda känslan av en tivolivinst till någon du tycker om!2.9.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande
Kexchoklad är det mest sålda varumärket inom chokladstycksaker*, och det omisskännliga rutmönstret har såväl klätt våra välsmakande Kexchokladprodukter som förgyllt otaliga minnen sedan 1938. Ett bra exempel är de populära tivoliförpackningarna som lyckliga vinnare burit hem från nöjesparkerna, sommar efter sommar. Därför är Cloetta extra glada över att nu ge konsumenter möjligheten att ge bort den bubblande känslan av en tivolivinst med Kexchoklads nya gåvoförpackning, fylld med Kexchoklad i minivariant.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

