Få incidenter och få köer när valet genomfördes i Jönköping

- På några ställen fick vi under eftermiddagen mindre toppar där köerna var omkring 20 till 30 minuter vid något tillfälle. Det har varit stor förståelse och trevlig stämning på det hela taget, säger Eva Larsson, valsamordnare i Jönköpings kommun.
Jönköpings kommuns valnämnd tog efter valet 2018 och EU-valet 2019 tidigt höjd för att det kunde bli köer i årets val eftersom vissa förfaranden kring röstningen gjorts om. Bland annat sker nu plockningen av röstsedlar enskilt för att öka valhemligheten.
- I årets val har vi därför höjt antalet röstmottagare från 8 till 10. Vi har även valt bort några mindre lokaler till förmån för större och det tror jag har bidragit till att röstningen flutit på väldigt bra, säger Eva Larsson.
Omkring 800 röstmottagare har arbetat med årets val i Jönköping och det har varit en stor organisation för valkansliet att utbilda och samordna.
- Jag vill rikta ett stort tack till alla som ställt upp och skött det här på ett väldigt bra sätt.
Ett antal mindre incidenter har rapporterats under dagen. Det har främst handlat om att valsedlar täcks för, flyttats eller plockats bort i vallokalerna.
- Det här ser vi allvarligt på naturligtvis. Även om det är få incidenter sett till att vi har haft 80 vallokalerna i gång hela dagen, så är det trist att en del inte verkar respektera det fria valet, säger Eva Larsson.
Nyckelord
Kontakter
Eva Larsson, valsamordnare Jönköpings kommun
036-102870
Erik BergerPresskommunikatör
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seBilder
Om
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 148 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Så firas det nya året in i Rådhusparken18.12.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun bjuder in till ett stämningsfullt nyårsfirande i Rådhusparken den 1 januari 2026.
Pressinbjudan: De vinner Tillgänglighets- och bemötandepriset 2025 i Jönköpings kommun17.12.2025 08:20:00 CET | Pressinbjudan
Tillgänglighets- och bemötandepriset delas ut för att uppmärksamma och uppmuntra verksamheter och företag som har speciellt god tillgänglighet och gott bemötande. Torsdag 18 december är media välkomna att närvara vid prisutdelningen.
De kan vinna Jönköpings kommuns stadsbyggnadspris 20254.12.2025 09:13:44 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun delar årligen ut Stadsbyggnadspriset till ett projekt färdigställt samma år, som bidrar till att utveckla stadsbilden i kommunen. Bland årets förslag till nomineringar fanns bland annat många nybyggda skolmiljöer, flera fina renoveringsprojekt och gröna inslag som vid Solåsens parkeringar. Här är de nominerade till Stadsbyggnadspriset 2025.
Vklass tilldelas upphandlingen av lärplattform för Jönköpings skolor2.12.2025 15:20:14 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun tilldelar Vklass upphandlingen av lärplattform för kommunens grundskolor och gymnasieskolor.
Nytt ESF-projekt ska hjälpa fler att bli självförsörjande1.12.2025 17:08:52 CET | Pressmeddelande
Jönköpings kommun får 14 miljoner kronor i bidrag från Europeiska socialfonden för att hjälpa personer med försörjningsstöd att snabbare komma i arbete eller studier.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

