Nypremiär för Tresteg - En ungdomspjäs om att våga hoppa längre än man kan
23.1.2012 10:49:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

Det är sommarlov. På en gräsmatta i ingenmanslandet mellan två bostadsområden försöker några barn som är för stora för att leka fylla dagarna i det vakuumartade tillståndet som uppstår i deras sommarlov. Tresteg handlar om en tjej som blir kär i en kille och osams med sin bästa kompis, en lillebror som alltid följer efter sin storebror och en pojke som drömmer om att bli världsmästare.
Dramatikern Stefan Larsson är född 1973 och uppvuxen i Göteborg. Tresteg är hans första pjäs. Den vann första pris i Barnteaterakademins manustävling 2008 och blev nyligen uttagen till årets bibu, Scenkonstbiennal för barn och unga, i Lund i maj. Regissören Hilde Brinchmann har gjort en pjäs om de stora frågorna i den lilla världen som de här barnen rör sig i. En föreställning som framförs i gymnastikhallar i skolor och som kretsar kring frågor som hur ska man vara som människa? Vad är kärlek? Vad händer om man vågar följa sina drömmar?
Tillsammans med scenografen Paul Sebastian Garbers har Hilde en förhoppning om att mellanstadieeleverna i hela landet ska komma in i sina gymnastikhallar och säga ”Är det här vår gympahall!!”
Pjäsen är en skolföreställning som riktar sig till mellanstadiet och är ett samarbete mellan Riksteatern och Regionteatern Blekinge Kronoberg.
Fakta Tresteg Av: Stefan Larsson Regi och bearbetning: Hilde Brinchmann Skådespelare: Camaron Silverek, Sasha Becker, Gustav Berg, Ellen Norlund, Ramtin Parvaneh Scenografi och kostym: Paul Sebastian Garbers Kompositör/ljuddesign: Stefan Johansson Mask: Agneta A Forssell Ljusdesign: Holger Tistad Längd: Ca 50 minuter. Nypremiär: 31 januari i Västerås Turnéplan (med reservation för ändringar) 31/1 Västerås, 2-3/2 Nyköping, 6/2 Eskilstuna, 7/2 Kvicksund, 8-9/2 Eskilstuna, 13-15/2 Bollnäs, 16/2 Söderhamn, 22/2 Bredbyn, 24/2 Bräcke, 29/2 Motala, 1-2/3 Värnamo, 5-8/3 Gislaved, 12-13/3 Kalmar, 19/3 Lund, 21/3 Lomma, 22/3 Bjärred, 29-30/3 Sundsvall, 17/4 Hofors, 18-20/4 Gävle, 23/4 Mora. Läs mer om produktionen och ladda ner pressbilder på www.riksteatern.se/press.
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Adrian Hörnquist, pressansvarig Riksteatern 070-528 99 15, adrian.hornquist@riksteatern.se För mer information om föreställningarna i Västerås: Leyla Atak, Västerås kulturcentrum, 021-39 23 66
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
