Riksteatern

Tre Göteborgskonstnärer klara för livegraffiti på Way Out West

6.8.2012 08:22:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande

Dela
I samband med starten av Way Out West på torsdag den 9 augusti öppnar Art of the Streets och Luger festivalens nya uppvisningsvägg för lokal och internationell graffiti i världsklass. I tre dagar kommer väggen att målas av sex inbjudna graffitikonstnärer. Nu är det klart att de tre tidigare annonserade konstnärerna – brittiska Ashes57, amerikanska Pose och danska Bates – får sällskap av tre storheter från Göteborg – Ollio, Sceb och Acte.

Det är tredje året i rad som Riksteatern arrangerar gatukonstkonventet Art of the Streets och i år blir evenemanget större än någonsin. Förutom det inledande graffitikollot som ägde rum i Stockholm nu i helgen, konventhelgen på Kägelbanan i slutet av augusti och den avrundande turnén i september tar Art of the Streets även plats på Way Out West i Göteborg den 9-11 augusti. Art of the Streets och Way Out West kommer under festivalen att erbjuda en 2 gånger 10 meter lång uppvisningsvägg som går att beskåda både inne på festivalområdet och utifrån. Där kommer de sex inbjudna konstnärerna att livemåla inför publik. Klara sedan tidigare är Ashes57 från London, Pose från Chicago och Bates från Köpenhamn. Nu är det klart att de får sällskap av Göteborgskonstnärerna Ollio, Sceb och Acte. OLLIO (GBG) Jonathan ”Ollio” Josefsson är av Göteborgs mest folkkära bildkonstnärer. Han har rötterna i graffitikulturen och har varit aktiv sedan 90-talet. Har en magisterexamen i textilkonst från HDK och har bland annat ställt ut på Kungsbacka konsthall och tagit fram den grafiska profilen för Göteborgs Kulturkalas 2012. Ollio gästade Art of the Streets redan 2010 som en av de medverkande konstnärerna. I år gör han ett återbesök när Art of the Streets tar plats på Way Out West. SCEB (GBG) Camilla ”SCEB” Boström är konstnär och designer bosatt i Göteborg. Utbildad inom design och konfektion i Borås och har gått designhögskolan HDK i Göteborg där hon avslutade med magisterexamen. Gör stora experimentella målningar med spray och akrylfärg. Just nu är hon aktuell med en utställning på Alingsås Konsthall. ACTE (GBG) Linus ”Acte” Hellberg är 32 år och en klassisk graffitimålare från Göteborg. Han arbetar som grafisk designer på en av Sveriges största reklambyråer.

Klara sedan tidigare… ASHES57 (UK) Delphine ”Ashes57” Ettinger inledde sin bana som grafisk designer och har varit verksam i London, Los Angeles och New York. Hennes passion för illustration och typografi skiner igenom i hennes arbeten och hon har samarbetat med gatukonstnamn som Obey och jobbat som art director. När dubstepgenren slog igenom i mitten av 2000-talet blev hon en självklar del av scenen och har gjort illustrationer till skivbolag som Deep Medi, Swamp 81 och DMZ. POSE (US) Som en av Chicagos största och internationellt mest erkända graffitikonstnärer började Pose sin konstnärliga bana under Chicago-graffitins gyllene era. Nu 20 år senare är han fortfarande lika aktuell med graffiti och gatukonst vid sidan om kommersiella projekt och komplex konst. Hans verk har synts i mängder av magasin, böcker och filmer. Nu i sommar har han varit i Melbourne i Australien och gjort en publik konstinstallation. BATES (DK) Danske målaren Bates är en internationellt erkänd graffitikonstnär som varit aktiv ända sedan 1984 och har nått legendstatus inom graffitiscenen. Hans verk finns att beskåda över hela världen och han förekommer flitigt i böcker om graffiti. Förutom att måla på väggar och duk har han även gjort design åt en mängd olika företag.

Pressbilder och mer information finns på www.riksteatern.se/press

Kontakter

Presskontakt Adrian Hörnquist, Pressansvarig Riksteatern Tel: 08-531 99 420, mob: 070-637 59 78 adrian.hornquist@riksteatern.se Joel Borg Tel: 08-578 679 16, joel@wayoutwest.se

Bilder

Om

Riksteatern
Riksteatern



Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.

Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.

riksteatern.se

Följ Riksteatern

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksteatern

Farzin Fatih regisserar Herrelös - om unga mellan tro och kriminalitet28.9.2026 14:10:44 CEST | Pressmeddelande

Marc närmar sig slutet av sin vistelse på ett lantligt behandlingshem där han funnit en stilla plats i den intilliggande kyrkan. Men så klampar hans gamla vänner in för att få med honom hem till sitt förflutna. Herrelös är en pjäs om att söka i tro och tvivel av den danske dramatikern Frederik Timm. I regi av Farzin Fatih. Premiär 11 oktober i Emmaboda. Pressvisning 8 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm.

Kvinnlig vänskap i centrum när Moa Martinsons klassiker blir teater24.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Moa Martinsons klassiska debutroman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scen. Berättelsen om Sally och Ellen som växer upp i Norrköpings fattigkvarter blir teater med den kvinnliga vänskapen som utgångspunkt. Dramatiserad av Tora von Platen. I regi av Julia Marko-Nord. Premiär 4 oktober i Växjö. Pressvisning 1 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm. 20 januari har den nypremiär hos Västerbottensteatern. En samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.

Dorian Gray i samtidens utseendefixerade kultur23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Vad kostar det att leva ett liv där allt handlar om att bli beundrad och åtrådd? Åh Dorian! Är en fri tolkning av Oscar Wildes klassiska roman Dorian Grays porträtt som landar rätt ner i en samtid av lookmaxxing och influencerkultur. Föreställningen är skriven av den prisbelönta dramatikern och konstnärliga ledaren för Riksteatern Barn & Unga, Malin Axelsson, som även regisserar. Premiär 1 oktober, Riksteatern Hallunda. Pressvisning 29 september på Riksteaterns Barn & Unga-dag.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye