Nu finns filmklipp att ladda ned från Riksteaterns FTP: Ronny Eriksson på Sverigeturné med nyskrivna Vad skådar mitt norra öga

Med sin bakgrund i Norrbotten och Piteå är Ronny Eriksson känd för att ge ett annat perspektiv på företeelser som blir riksnyheter - trots att de inte alltid berör hela landet.
- Det blir en allt större spricka mellan stad och landsort, jag blir häpen över att när något händer i Stockholm blir det en slags riksnyhet, är det solsken på Södermalm så har hela landet sommarväder. Vi får svårare och svårare att förstå varandra, jag menar marknaden … vad är det? På vissa håll kanske det funkar att man kan välja vårdcentral, men inte kan man göra det om man bor på landsbygden, säger Ronny Eriksson.
I nyskrivna Vad skådar mitt norra öga ger Ronny Eriksson sin syn på det nya Sverige.
- Jag kommer ta upp aktuella händelser, som det här med stafettläkare. Att en läkare från Åkersberga kan ta ledigt två veckor för att åka upp till Gällivare och arbeta för en massa pengar. Det dränerar sjukvården, säger Ronny Eriksson.
Upplägget är tre personer på scenen: Ronny, pianisten och följeslagaren Benneth Fagerlund och gitarristen Martin Tallström. Formatet är samhällskritik förmedlat genom satir och humor.
- Det är ett bra sätt att angripa det politiska på. Det jag gör är en blandning av kabaret och stand up. Det blir skrönor, ljug, sanningar och nya låtar, säger Ronny Eriksson.
Ronny Eriksson har turnerat med Riksteatern förut och hyllats av såväl kritiker som publik. 2003 var han ute med föreställningen densomleverfar.se och 2009 var han aktuell med Rum för rasande.
- Min erfarenhet är att det är väldigt engagerade människor som jobbar i teaterföreningarna ute i landet. De vet hur man arrangerar teater på sin ort.
TV OCH RADIO? Film- och ljudfiler från föreställningen finns tillgängliga på Riksteaterns FTP.
Så här hämtar du filerna: Kopiera länken nedan, öppna upp en Utforskare t. ex via ”Mina Dokument-mappen” och klistra in länken i adressfältet. Skriv in inloggningsuppgifterna nedan. Då öppnas vår ftp och du kan enkelt kopiera över filer från ftp:n till önskad mapp på din dator.
INLOGGNINGSUPPGIFTER: Adress: ftp://ftp.riksteatern.se User: press Lösen: 68ByVaV7
Tekniska problem? Kontakta Ylva Tingvik: Tel: 08-531 992 56 ylva.tingvik@riksteatern.se
Ronny Eriksson är satiriker, underhållare, ståupp-komiker och revyförfattare från Piteå. Med humorn och satiren som vapen pekar han gång på gång på orättvisor i samhället och gisslar maktmissbruk. Han turnerar ofta och har ett förflutet som musiker och sångare i bandet Euskefeurat. Han har gjort två egna bluesplattor med svenska texter. På tv har han bland annat synts i Snacka om nyheter, Bondånger, Lid i natt och Ronny Erikssons farmartankar. Han och Benneth Fagerlund har tidare turnerat med Riksteatern i densomleverfar.se och Rum för rasande.
Benneth Fagerlund är född och uppvuxen i Hofors i Gästrikland. Han intresserade sig tidigt för musik och arbetar i dag som producent, kompositör och kapellmästare. Benneth Fagerlund jobbar återkommande med artister som Mats Ronander, Ronny Eriksson, Evabritt Strandberg, Siw Malmkvist, Jan Åström och Medborgarna samt Lill-Babs, som han har jobbat med sedan 1996. På Riksteatern är han välkänd - han har bland annat varit kapellmästare för Lars Forssell…SHOWTIME!, densomleverfar.se, Rum för rasande, Lill-Babs och Lasse Berghagen.
Martin Tallström började spela gitarr i tioårsåldern och har under åren provat en mängd olika musikstilar samt diverse andra stränginstrument. Han har som frilansmusiker arbetat med bland andra Ingmar Johansson, Mats Ronander, Ronny Eriksson och Anna-Lotta Larsson. Martin Tallström är lika förtjust i pop eller country som flamenco eller klassiskt och spelar gärna även lap steel eller banjo. Riksteaterns publik känner honom från turnén med Lasse Berghagen.
Av och med: Ronny Eriksson Medverkar gör också Benneth Fagerlund (piano) och Martin Tallström (gitarr) I samarbete med Satellite Live
Turnéplan: Slite (6/9) Klintehamn (7/9) Kungsör (9/9) Arboga (11/9) Lindesberg (13/9) Leksand (14/9) Avesta (15/9) Södertälje (16/9) Sandviken (18/9) Gävle (19/9) Söderhamn (20/9) Ljusdal (21/9) Ånge (22/9) Östersund (28/9 och 29/9) Sundsvall (30/9) Timrå (2/10) Härnösand (3/10) Örnsköldsvik (4/10) Robertsfors (5/10) Norsjö (6/10) Skellefteå (7/10) Piteå (9/10) Boden (10/10) Överkalix (11/10) Haparanda (12/10) Kalix (13/10) Malmberget (14/10) Kiruna (16/10) Jokkmokk (17/10) Vilhelmina (19/10) Storuman ( 20/10) Lycksele (21/10) Surahammar (27/10) Ludvika (28/10) Falun (30/10) Borlänge (31/10) Hagfors (1/11) Degerfors (2/11) Lidköping (4/11) Trollhättan (6/11) Nödinge (8/11) Nossebro (9/11) Skövde (11/11) Kumla (13/11) Hallstahammar (14/11) Handen (15/11) Eskilstuna (20/11) Strängnäs (21/11) Vallentuna (22/11) Tierp (23/11) Västerås (24/11) Hallunda (25/11) Nyköping (27/11) Motala (28/11) Mjölby (29/11) Värnamo (30/11) Lund (1/12) Kungälv (4/12) Mölnlycke (5/12) Varberg (6/12) Strömsnäsbruk (7/12) Ljungby (8/12) Alvesta (9/12) Halmstad (11/12) Kristianstad (13/12) Karlskrona (14/12) Olofström (15/12) Oskarshamn (16/12) Hultsfred (18/12)
Läs mer om produktionen och ladda ner pressbilder på www.riksteatern.se/press
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Mimmi Fristorp Fagerholm, pressansvarig Riksteatern 08-53199354 mimmi.fristorp@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
Skådespelaren Jacob Ericksson har gått bort17.10.2025 16:09:45 CEST | Pressmeddelande
Skådespelaren Jacob Ericksson har under förmiddagen den 17 oktober gått bort efter en tids sjukdom. Han spelade i flera stora filmer och TV-serier och briljerade även på Sveriges teaterscener. I höst skulle han ha åkt på riksteaterturné, ett samarbete som fick avbrytas på grund av hans sjukdom. Jacob Ericksson blev 58 år.
Pia Johansson och Claes Malmberg i Strindbergs "Dödsdansen"16.10.2025 09:43:11 CEST | Pressmeddelande
En parmiddag som spårar ur, på liv och död. Så beskriver skådespelaren Pia Johansson August Strindbergs klassiska drama Dödsdansen, som nu sätts upp i en ny, laddad tolkning under regi av hyllade Nora Nilsson. Med sig på scen har hon Claes Malmberg och Mats Blomgren. Premiär 28 oktober i Motala. Pressvisning 23 oktober i Hallunda.
Fem ikoner återförenas i personlig show om Sveriges dolda kvinnohistoria9.10.2025 09:27:55 CEST | Pressmeddelande
Kayode ”Kayo” Shekoni, Blossom Tainton, Gladys del Pilar, Vivian Cardinal, och Fransesca Quartey, dammar av sina fjäderboor och bjuder in till en kväll av humor och sårbarhet. B.U.S – Bedårande Under Stress lyfter Sveriges nedtystade kvinnohistoria paketerad som en musikalisk show. I regi av Josette Bushell-Mingo. Pressvisning 16 oktober hos Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Premiär 18 oktober i Tumba.
Ancrage – en poetisk cirkusresa från Senegal till Sverige7.10.2025 15:22:55 CEST | Pressmeddelande
Modou Fata Touré, utbildade sig på cirkusgymnasiet i Alby och återvände sedan till sitt hemland Senegal för att starta landets första samtida cirkusskola och kompani. Nu är han tillbaka i Sverige med Ancrage, en fängslande cirkusduett om att hitta sin identitet och att återknyta till sina rötter. Premiär 17 oktober på Riksteatern i Hallunda, Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

