Dokuteater: Är Indien på väg att bli en bebisfabrik för barnlösa par i väst?
25.9.2012 09:51:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
Amrita Pandes intresse för frågan började 2006 när hon läste en artikel om de första fallen av kommersiell surrogat-handel. Den beskrev hur par från hela världen reste till Indien där fattiga kvinnor på landsbygden blev surrogatmammor.
- Jag ville veta mer och upptäckte att det inte fanns någon forskning på området, det blev starten för min undersökning av den första kliniken, idag har den blivit en industri, säger hon.
Under en period bodde Amrita Pande på en fertilitetsklinik där kvinnorna vistas under graviditeten. Hon lärde känna surrogatmammorna, deras familjer, läkare och klienter. Där insåg hon hur komplex frågan är. Hon vill ge en mer nyanserad bild genom de kvinnor som är en del av industrin.
-Det finns grovt sett två hållningar, säger Amrita. Den ena är kritisk och jämställer babyfarmerna med reproducerande bordeller där unga kvinnor från tredje världen utan andra val bär vita foster. Den andra sidan ser industrin som en win-win situation för kvinnor i tredje världen utan andra möjligheter att försörja sig. Men frågan är mer komplex än så, tillägger Amrita Pande som efterlyser en djupare och omsorgsfullare förståelse av denna marknad.
Därför var det lätt att tacka ja när Ditte Maria Bjerg, konstnärlig ledare för danska Global Stories frågade Amrita om hon ville vara med och skapa en föreställning om ämnet. Det blev ”Made in India - Notes from a babyfarm” där Amrita Pandes fältforskning är grunden. Ditte Maria Bjerg regisserar föreställningen. Hennes tidigare uppsättningar har blivit uppmärksammade för sina moderna tolkningar av globala frågor. Bjerg menar att ”Made in India - Notes from a babyfarm” inte har ambitionen att ta ställning i de etiska frågorna eller ge färdiga svar. Den vill ställa frågorna, sen är det upp till publiken att besvara dem. Amrita Pande tror på teatern som form för att skapa opinion och åstadkomma förändring.
- Teatern involverar publiken, den kan utmana stereotyperna och åstadkomma förändring. Förhoppningsvis lämnar publiken föreställningen med en lite större insikt än de hade innan, säger Amrita Pande.
Frågan är högaktuell i Sverige. I mars i år beslutade socialutskottet i riksdagen att genomföra en förutsättningslös utredning kring surrogatmödraskap. Nyligen genomfördes den första livmodertransplantationen vilket har bidragit till den pågående debatten kring ofrivillig barnlöshet. Nyheten om att en dansk spermadonator som givit upphov till många barn, bland annat i Sverige, bär på en ärftlig sjukdom gav stort eko nu i dagarna.
FAKTA: ”Made in India - Notes from a babyfarm” är ett samarbete mellan Riksteatern, Global Stories och Odense Teater. Idé: Ditte Maria Bjerg och Amrita Pande Texter: Amrita Pande, Kristina Nya Glaffey, Ditte Maria Bjerg m.fl. Medverkande: Amrita Pande, Mia Ray och Sophie Louise Lauring. Regi: Ditte Maria Bjerg. Scenografi: Filippa Berglund. Videodesign: Tobias Stål. Videofotografi: Miriam Nilsen. Premiär 12 oktober på Södra Teatern i Stockholm. Därefter turné i landet. Föreställningstid: ca 2 tim och 15 min.
Turnéplan: 12/10 Stockholm, 16/10 Kristianstad, 19/10 Malmö, 21/10 Växjö, 30/10 Stockholm, 10/11 Östersund, 13/11 Göteborg, 20/11 Uppsala, 22/11 Kalmar, 24/11 Örebro.
Kontakter
Presskontakt Anneli Gunnar, anneli.gunnar@sodrateatern.com 08-531 99 272 eller 070-682 97 25
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern dubbelt utvalda till Bibu 20265.2.2026 09:45:35 CET | Pressmeddelande
Två av Riksteatern Barn & Ungas produktioner, Låt mig bara gå och Framtidsbarnet, har valts ut till Bibu 2026, en av Europas största mötesplatser för professionell scenkonst för ung publik. Produktionerna turnerade hösten 2025 för barn och unga över hela Sverige.
Zarah Leanders sista dygn blir musikmonolog med Katarina Ewerlöf2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sara från Karlstad blev Zarah Leander med hela världen. Nu skildras hennes sista dygn i livet i en ny suggestiv och musikalisk teaterföreställning. Sunil Munshi regisserar och Zarah gestaltas av Katarina Ewerlöf. Premiär 6 februari i Karlstad. Pressvisning 3 februari i Hallunda.
Ny rapport: Lågt förtroende för regeringens kulturpolitik – svenskarna vill ha en kulturpolitik för alla29.1.2026 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Kännedomen om partiernas kulturpolitik är låg och förtroendet för regeringens kulturpolitik är ännu lägre. Tydligt är däremot att svenskarna vill ha en kulturpolitik som gör scenkonst och kultur tillgänglig för alla, oavsett var man bor eller vem man är. Detta visar den nationella undersökningen Svenskarna & Scenkonsten 2026, genomförd av Verian på uppdrag av Riksteatern.
Riksteatern Creas konstnärliga ledare tilldelas H.M. Konungens medalj28.1.2026 12:45:36 CET | Pressmeddelande
Mindy Drapsa, konstnärlig ledare för Riksteatern Crea, har tilldelats H.M. Konungens medalj. Utmärkelsen är ett erkännande av förtjänstfulla insatser inom scenkonst på teckenspråk.
Småstäders strippklubbar inspirerar till ny komedi27.1.2026 10:49:42 CET | Pressmeddelande
Inspirerad av svenska småstäders strippklubbar har dramatikern Björn Elgerd skapat en komedi om vardag, drömmar och längtan. Vad sker med det lilla samhället, med endast en mack och en mataffär, när det plötsligt öppnar en strippklubb? När strippklubben kom till byn regisseras av Anna Novovic. Premiär 10 februari i Östersund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
