Cauchard gör Fröken Julie med bara en femtedel av texten kvar

2012 års uppsättning utspelar sig i tidstypisk miljö och kostym, men Bernard Cauchard har i samarbete med dramaturgen och dramatikern Anders Duus skurit ned dialogen till ett minimum, ”bara 20 procent finns kvar!”, säger Cauchard. De få repliker som finns med berättas med teckenspråk, men historien förs fram främst via kroppsspråk och koreografiska inslag, till musik av Erik Satie.
- Vi har visualiserat allt som har varit möjligt att visualisera. Fröken Julie är en pjäs som är väldigt öppen för rörelser och döva skådespelare är mycket kroppsmedvetna vilket ger en enorm ingång för mig, säger Bernard Cauchard om ensemblen som består av både döva och hörande skådespelare.
Riksteaterns Tyst Teaters uppsättning av Fröken Julie vänder sig till en bred publik.
- Min utmaning har varit att hitta ett sätt som gör att man verkligen förstår vad det handlar om, även om man inte kan teckenspråk. Till exempel kan kroppsspråket visa klasskillnader och det är något som jag har jobbat mycket med. Vi har också musik av Erik Satie som var samtida med Strindberg och jag tror att musiken hjälper oss hörande att öppna sinnena och bli nyfikna. Oavsett om publiken kan eller inte kan teckenspråk så kommer de få en helt ny upplevelse av Fröken Julie, säger Cauchard.
Fröken Julie är en av Strindbergs mest välkända pjäser, ett mästerligt kammarspel om klass, kön, makt och maktlöshet. Den utspelar sig en midsommarnatt runt 1890. Grevens dotter fröken Julie festar med tjänstefolket, något som givetvis inte alls passar sig. Hennes inviter mot betjänten Jean inför ögonen på hans fästmö, kokerskan Kristin, börjar som en lek. Men snart är herrskapsflickan och tjänaren indragna i ett farligt kärleksspel med allvarliga följder. När natten går mot morgon gäller det själva livet.
Med en bakgrund som dansare i Cullbergbaletten, under Mats Eks ledning, har Bernard Cauchard tidigare regisserat succéer som Åsneskinnet och Mest om djur för Riksteaterns Tyst Teater. Han medverkade i Tjechovträdgården och Birgitta Egerbladhs Händelser i hemmet på Stockholms Stadsteater och i Köpmannen i Venedig på Dramaten.
Julie spelas av Mette Marqvardsen, senast Riksteateraktuell i Här kommer Pippi Långstrump! Som Jean ser vi Robert Fransson (Vi betalar inte, vi betalar inte!) och Kristin spelas av Juli af Klintberg (Open Sign, Vi betalar inte, vi betalar inte! Här kommer Pippi Långstrump! och FAME - Visukalen).
1981 turnerade Riksteaterns Tyst Teater senast Fröken Julie, då översatt till teckenspråk, med Gunilla Vestin Wallin i huvudrollen, för vilken hon tilldelades Riksteaterns stipendium.
Fröken Julie
Med: Robert Fransson, Juli af Klintberg, Mette Marqvardsen
Regi: Bernard Cauchard
Manus: August Strindberg
Bearbetning: Anders Duus
Teckenspråkskonsulent: Debbie Z. Rennie
Scenografi & kostym: Märta Fallenius
Längd: ca 1 tim 15 min
Turnéplan: Umeå (14/10) Haparanda (18/10) Sundsvall (21/10) Härnösand (23/10) Hudiksvall (24/10) Leksand (27/10) Uppsala (29/10) Göteborg (31/10) Linköping (7/11) Jönköping (8/11) Växjö (11/11) Nässjö (13/11) Örebro (15 och 16/11) Stockholm (18/11)
Läs mer om produktionen och ladda ner pressbilder på www.riksteatern.se/press
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Mimmi Fristorp Fagerholm, pressansvarig Riksteatern 08-53199354 mimmi.fristorp@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

