Nu finns filmklipp och ljud att ladda ner: Allvar och show med B.U.S! - Brun utan sol på Riksteaterturné

Om att känna sig främmande och hemma på samma gång, om pappor i sportbilar och hårt kämpande mammor och om hur en rakpermanent kan förändra livet.
I nyskrivna B.U.S! - Brun utan sol, delar de fem erfarna scenartisterna Vivian Cardinal, Gladys del Pilar, Fransesca Quartey, Kayode Shekoni och Blossom Tainton med sig av personliga erfarenheter och reflektioner kring att leva och växa upp i Sverige som svart kvinna. För regin står Josette Bushell-Mingo från Riksteaterns Tyst Teater.
- Handlingen berättas i kabaréform där komiska, brutala, romantiska och svåra minnen framförs med sång, dans och gestaltningar. Det blir förtjusande men även skrämmande reflektioner om deras liv som kvinnor - svarta kvinnor - och om det Sverige som de alla fem älskar, säger regissören Josette Bushell-Mingo.
Designern Bea Szenfeldt har gjort kostym, kapellmästare är Mikael Jöback och Ambra Succi står för koreografi. Smärta, humor och dramatik blandas i en föreställning fylld av musik och dans.
- Det finns mycket som vi har gemensamt, samtidigt har vi olika saker att berätta om: att leva utan en pappa, att vara adopterad, att vara kvinna, sambo eller singel, att ha barn eller leva utan barn, säger Vivian Cardinal.
Det blir en berättelse om fem uppväxter i Sverige och om fem liv - så som de är nu. Skrumpnande äggstockar och ofödda barn avhandlas liksom hur det är att känna sig som en riktig svenne och samtidigt ständigt påminnas om att man är annorlunda. I dag är Sverige ett annat land än när de fem växte upp.
- Var finns vi som inte är vita svenskar på de stora teaterscenerna eller i film och tv? Varför har det inte förändrats mer 2012? Kulturen kan i alla fall ge en möjlighet att sprida de förändringar som finns i samhället, säger Fransesca Quartey.
TV OCH RADIO? Film- och ljudfiler från föreställningen finns tillgängliga på Riksteaterns FTP.
Så här hämtar du filerna: Kopiera länken nedan, öppna upp en Utforskare t. ex via ”Mina Dokument-mappen” och klistra in länken i adressfältet. Skriv in inloggningsuppgifterna nedan. Då öppnas vår ftp och du kan enkelt kopiera över filer från ftp:n till önskad mapp på din dator.
INLOGGNINGSUPPGIFTER: Adress: ftp://ftp.riksteatern.se User: press Lösen: 68ByVaV7
Tekniska problem? Kontakta Ylva Tingvik: Tel: 08-531 992 56 ylva.tingvik@riksteatern.se
B.U.S! - Brun utan sol
Av och med: Vivian Cardinal, Gladys del Pilar, Fransesca Quartey, Kayode Shekoni och Blossom Tainton
Musiker: Mikael Jöback Kapellmästare, Torbjörn Fall, Andreas Habo Johansson
Regi: Josette Bushell-Mingo
Dramatisering: Tora von Platen Kostymskapare: Bea Szenfeldt
Koreografi: Ambra Succi
Ljusdesign: Peter Stockhaus
Scenbild: Per Arvidsson
Mask: Eva Rizell
Längd: 90 minuter plus paus
Turnéplan: Östersund (28/11) Sollefteå (30/11) Örnsköldsvik (2/12) Kalix (6/12) Jokkmokk (7/12) Kiruna (9/12) Umeå (12/12) Sundsvall (14/12) Södertälje (16/12) Stockholm, Södra Teatern (14-15/1) Ludvika (17/1) Avesta (19/1) Tumba (20/1) Varberg (22/1) Skövde (23/1) Oskarshamn (29/1) Karlskrona (1/2) Hässleholm (3/2) Osby (5/2) Skillingaryd (7/2) Jönköping (9/2) Mjölby (10/2) Motala (12/2) Eskilstuna (13/2) Kungsbacka (15/2)
Läs mer om produktionen och ladda ner pressbilder på www.riksteatern.se/press
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Mimmi Fristorp Fagerholm, pressansvarig Riksteatern 08-53199354 mimmi.fristorp@riksteatern.se
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

