Kinesiska klassiker för barn på vårturné med Riksteaterns Tyst Teater
Flickan Jia Li möter en Fenixfågel som skänker henne en av sina magiska fjädrar. Med den kan hon trolla fram vad som helst som tidigare bara funnits i hennes fantasi. Samtidigt har en elak härskare tillsammans med sina soldater satt skräck i byborna.
- Jag hoppas att en förtrollande känsla når ut till publiken, som kommer att inspireras av den värld som Jia Li omges av. Det grundläggande budskapet i Den magiska fjädern är att vänskap är viktigt och att girighet inte är ett karaktärsdrag som någon vinner på, säger regissören Ramesh Meyyappan.
- Föreställningen kommer att bli väldigt visuell med animationer, dockor och skådespelare som tillsammans bildar en medryckande värld.
I Apkungen, som baseras på det klassiska mästerverket Resan till väst från 1500-talet, får publiken följa munken Tripitakas resor på jakt efter buddhismens heliga skrifter tillsammans med lärjungarna Apkungen, Pigsy och Sandy.
- Det borde finnas större bredd inom ämnet religionskunskap i skolorna. Vissa religioner har mer läromaterial än andra. Jag har länge letat efter pjäser om olika religioner, och slutligen hittade jag boken Resan till Väst när jag var i Kina. Jag hoppas på att skapa en diskussion, säger regissören Debbie Z. Rennie.
Resan till Väst har inspirerat allt ifrån mangaserierna Starzinger och Dragon Ball, till onlinerollspelet Westward Journey. Den har även satts upp som opera, musikal och teater.
I såväl Den magiska fjädern och Apkungen står det visuella scenspråket i fokus. Den förstnämnda framförs ordlöst med rörelser, clowneri och storytelling. Den senare framförs på två språk samtidigt: teckenspråk och tal. Alla kan ta del av föreställningarna som riktar sig till såväl teckenspråkiga som icke-teckenspråkiga.
Med föreställningarna inleder Riksteaterns Tyst Teater ett samarbete med skådespelarprogrammet på svenskt teckenspråk vid Stockholms Dramatiska Högskola. De tre praktiserande studenterna är Rebecca Drammeh, Ditte Gaarde och Joakim Hagelin Adeby.
Ramesh Meyyappan och hans teaterföreställningar är kända för sin konst att blanda visuell och fysisk teater. Under de senaste tolv åren har han turnerat nationellt och internationellt med sina produktioner och soloframträdanden, inför en enad positiv kritikerkår. Ramesh är född och uppvuxen i Singapore, idag baserad i Glasgow, Storbritannien. För Riksteatern har han tidigare medverkat som skådespelare i produktionerna Odysséen och Gin & Tonic & Passing Trains. För den sistnämna produktionen mottog han utmärkelsen Best Actor at the Life! Theatre Awards. Läs mer på : www.rameshmeyyappan.com
Debbie Z. Rennie föddes 1957 i USA. Sedan 1980 har hon arbetat med dans, teater, film, TV, regiuppdrag, dramautbildningar, manusförfattande och teckenspråkspoesi i USA, Europa och Norden. Debbie Z. Rennie har tidigare varit aktuell som regissör på Riksteatern med Solo - teckenspråkspoesi, Här kommer Pippi Långstrump! samt Kärlek, drömmar och fjärilar.
Den magiska fjädern och Apkungen Medverkar gör Mette Marqvardsen, Juli af Klintberg och Johanna Hovergen samt tre praktikanter från skådespelarprogrammet på svenskt teckenspråk vid Stockholms Dramatiska Högskola: Rebecca Drammeh, Ditte Gaarde och Joakim Hagelin Adeby. Regi: Ramesh Meyyappan (Den magiska fjädern) och Debbie Z. Rennie (Apkungen) Kostymdesign: Tanja Lääkäri Scenografi: Debbie Z Rennie Mask och peruk: Eva Rizell
Turnéplan: Hallunda (9, 10 och 12/3) Bromma (13/3) Västra Frölunda (16/3) Karlskrona (18/3) Vänersborg (21/3) Lund (4-5/4) Leksand (7/4) Hudiksvall (10-12/4) Umeå (14/4) Örebro (18-20/4) Sundsvall (23-24/4) Härnösand (25/4) Hallunda (27/4) Haparanda (6/5) Vilhelmina (8/5)
Pressbilder finns att ladda ned på www.riksteatern.se/press
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Mimmi Fristorp Fagerholm, pressansvarig Riksteatern 08-53199354 mimmi.fristorp@riksteatern.se
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
