Kinesiska klassiker för barn på vårturné med Riksteaterns Tyst Teater
22.2.2013 12:36:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande
Flickan Jia Li möter en Fenixfågel som skänker henne en av sina magiska fjädrar. Med den kan hon trolla fram vad som helst som tidigare bara funnits i hennes fantasi. Samtidigt har en elak härskare tillsammans med sina soldater satt skräck i byborna.
- Jag hoppas att en förtrollande känsla når ut till publiken, som kommer att inspireras av den värld som Jia Li omges av. Det grundläggande budskapet i Den magiska fjädern är att vänskap är viktigt och att girighet inte är ett karaktärsdrag som någon vinner på, säger regissören Ramesh Meyyappan.
- Föreställningen kommer att bli väldigt visuell med animationer, dockor och skådespelare som tillsammans bildar en medryckande värld.
I Apkungen, som baseras på det klassiska mästerverket Resan till väst från 1500-talet, får publiken följa munken Tripitakas resor på jakt efter buddhismens heliga skrifter tillsammans med lärjungarna Apkungen, Pigsy och Sandy.
- Det borde finnas större bredd inom ämnet religionskunskap i skolorna. Vissa religioner har mer läromaterial än andra. Jag har länge letat efter pjäser om olika religioner, och slutligen hittade jag boken Resan till Väst när jag var i Kina. Jag hoppas på att skapa en diskussion, säger regissören Debbie Z. Rennie.
Resan till Väst har inspirerat allt ifrån mangaserierna Starzinger och Dragon Ball, till onlinerollspelet Westward Journey. Den har även satts upp som opera, musikal och teater.
I såväl Den magiska fjädern och Apkungen står det visuella scenspråket i fokus. Den förstnämnda framförs ordlöst med rörelser, clowneri och storytelling. Den senare framförs på två språk samtidigt: teckenspråk och tal. Alla kan ta del av föreställningarna som riktar sig till såväl teckenspråkiga som icke-teckenspråkiga.
Med föreställningarna inleder Riksteaterns Tyst Teater ett samarbete med skådespelarprogrammet på svenskt teckenspråk vid Stockholms Dramatiska Högskola. De tre praktiserande studenterna är Rebecca Drammeh, Ditte Gaarde och Joakim Hagelin Adeby.
Ramesh Meyyappan och hans teaterföreställningar är kända för sin konst att blanda visuell och fysisk teater. Under de senaste tolv åren har han turnerat nationellt och internationellt med sina produktioner och soloframträdanden, inför en enad positiv kritikerkår. Ramesh är född och uppvuxen i Singapore, idag baserad i Glasgow, Storbritannien. För Riksteatern har han tidigare medverkat som skådespelare i produktionerna Odysséen och Gin & Tonic & Passing Trains. För den sistnämna produktionen mottog han utmärkelsen Best Actor at the Life! Theatre Awards. Läs mer på : www.rameshmeyyappan.com
Debbie Z. Rennie föddes 1957 i USA. Sedan 1980 har hon arbetat med dans, teater, film, TV, regiuppdrag, dramautbildningar, manusförfattande och teckenspråkspoesi i USA, Europa och Norden. Debbie Z. Rennie har tidigare varit aktuell som regissör på Riksteatern med Solo - teckenspråkspoesi, Här kommer Pippi Långstrump! samt Kärlek, drömmar och fjärilar.
Den magiska fjädern och Apkungen Medverkar gör Mette Marqvardsen, Juli af Klintberg och Johanna Hovergen samt tre praktikanter från skådespelarprogrammet på svenskt teckenspråk vid Stockholms Dramatiska Högskola: Rebecca Drammeh, Ditte Gaarde och Joakim Hagelin Adeby. Regi: Ramesh Meyyappan (Den magiska fjädern) och Debbie Z. Rennie (Apkungen) Kostymdesign: Tanja Lääkäri Scenografi: Debbie Z Rennie Mask och peruk: Eva Rizell
Turnéplan: Hallunda (9, 10 och 12/3) Bromma (13/3) Västra Frölunda (16/3) Karlskrona (18/3) Vänersborg (21/3) Lund (4-5/4) Leksand (7/4) Hudiksvall (10-12/4) Umeå (14/4) Örebro (18-20/4) Sundsvall (23-24/4) Härnösand (25/4) Hallunda (27/4) Haparanda (6/5) Vilhelmina (8/5)
Pressbilder finns att ladda ned på www.riksteatern.se/press
Kontakter
För mer information och intervjuförfrågningar kontakta gärna: Mimmi Fristorp Fagerholm, pressansvarig Riksteatern 08-53199354 mimmi.fristorp@riksteatern.se
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
