Göteborg blir Riksteaterns nästa kongressort
23.5.2013 14:46:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
Kongressen är Riksteaterns högsta beslutande organ och äger rum vart fjärde år. Riksteaterns tidigare kongresser har bland annat hållits i Stockholm och Norrköping. - Göteborg är en stad med ett spännande förenings- och kulturliv, det är helt rätt att placera Riksteaterns nästa kongress 2015 där. I Göteborg finns också ett stort engagemang i kulturfrågor, redan i sommar finns Riksteatern på plats i Göteborg med Walls of Fame, en hyllning till Göteborgs demokratiska inställning till graffifikonsten, säger Riksteaterns vd Birgitta Englin som nyligen meddelat att hon kommer att sluta och vill skapa förutsättningar för en ny vd att komma in i verksamheten i god tid till Riksteaterns nästa kongress. Vid mötet i dag fortsatte också Riksteaterns styrelse arbetet med rekryteringen av ny vd. En rekryteringskommitté bestående av Joachim Berner, Riksteaterns ordförande, styrelseledamöterna Bosse Lundkvist och Malin Holmberg samt personalens representant Jenny Larsson, Teaterförbundet, har utsetts. Riksteaterns alla förtroendevalda och medarbetare kan lämna förslag på kandidater till ny vd. - Jag har goda förhoppningar om att rekryteringsprocessen ska kunna blir klar under hösten, säger Joachim Berner, Riksteaterns ordförande.
Birgitta Englin och Joachim Berner finns tillgängliga för intervjuer.
Kontakter
Presskontakt Matilda Asp, Kommunikationsstrateg, telefon 08-531 99 408, matilda.asp@riksteatern.se
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
