Vinnare av Riksteaterns stipendier utsedda

Riksteaterns medlemmar, förtroendevalda och anställda har röstat fram fem vinnare av Riksteaterns stipendier som delas ut under Teaterdagarna (http://teaterdagarna.riksteatern.se/) som just nu pågår. De fick igår under pompa och ståt och stor publik gå upp på scen och ta emot 20 000 kronor, diplom och en statyett av Riksteaterns vd Magnus Aspegren.
Här är årets vinnare av Riksteaterns stipendier med motiveringar.
Pia-Karin Helsing, artist. Med sin personliga varma energi, sin röst och sin cello har hon under 2013 gästat mer än 34 orter. I föreställningen Med små, små steg visade hon hur scenkonst kan sätta tankar och känslor i rörelse. Hon trollband sin publik och kan konsten att skapa publikkontakt inför, under och efter en föreställning.
Åsa Lundmark, teaterkonsulent i Norrbotten. Åsa Lundmark är en allroundperson med en otröttlig passion för scenkonsten. Hon har ansvarat för en mängd olika projekt såsom inflytandeprojektet, konsulentträffar och föreställningen När Vinterns stjärnor lyser här. Hon är spindeln i nätet med blick för såväl de lokala arrangörernas behov som de nationella perspektiven.
Emma Löfström, ordförande i Luleå Riksteaterförening För Emma Löfström är kulturen livsviktig. Hon kämpar för ett rikare kulturliv i Luleå och har lyckats höja anslaget till Luleå Riksteaterförening två år i rad. När hon inte arbetar som skådespelare och producent hos teatergruppen Lule Stassteater eller undervisar i scenisk beredskap vid musikhögskolan i Piteå, jobbar denna mångsidiga person på sin fritid som ordförande i Luleå Riksteaterförening.
Norsjö Musik och Teaterförening En driftig förening med stark sammanhållning och som är djupt förankrad i hembygden. Drygt fyra procent av kommuninvånarna är medlemmar och tillsammans med många olika samarbetsparter arbetar föreningen målmedvetet för att utveckla kulturlivet i Västerbotten.
Sven-Erik Bergvall, Riksteatern Hallunda Sven-Erik Bergvall arbetar bakom kulisserna men är en drivande motor inom Riksteatern. Hans insatser gör det möjligt för Riksteaterns föreningar och arrangörer att nå ut med scenkonst till många. Sven utmärker sig för sitt enorma tålamod och sin outtröttliga energi och generositet. För det är han väl värd ett erkännande!
Presskontakt: Gilda Romero PR-ansvarig Riksteatern Tel: 08-531 99 354 Mobil: 070-528 99 15 gilda.romero@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
Skådespelaren Jacob Ericksson har gått bort17.10.2025 16:09:45 CEST | Pressmeddelande
Skådespelaren Jacob Ericksson har under förmiddagen den 17 oktober gått bort efter en tids sjukdom. Han spelade i flera stora filmer och TV-serier och briljerade även på Sveriges teaterscener. I höst skulle han ha åkt på riksteaterturné, ett samarbete som fick avbrytas på grund av hans sjukdom. Jacob Ericksson blev 58 år.
Pia Johansson och Claes Malmberg i Strindbergs "Dödsdansen"16.10.2025 09:43:11 CEST | Pressmeddelande
En parmiddag som spårar ur, på liv och död. Så beskriver skådespelaren Pia Johansson August Strindbergs klassiska drama Dödsdansen, som nu sätts upp i en ny, laddad tolkning under regi av hyllade Nora Nilsson. Med sig på scen har hon Claes Malmberg och Mats Blomgren. Premiär 28 oktober i Motala. Pressvisning 23 oktober i Hallunda.
Fem ikoner återförenas i personlig show om Sveriges dolda kvinnohistoria9.10.2025 09:27:55 CEST | Pressmeddelande
Kayode ”Kayo” Shekoni, Blossom Tainton, Gladys del Pilar, Vivian Cardinal, och Fransesca Quartey, dammar av sina fjäderboor och bjuder in till en kväll av humor och sårbarhet. B.U.S – Bedårande Under Stress lyfter Sveriges nedtystade kvinnohistoria paketerad som en musikalisk show. I regi av Josette Bushell-Mingo. Pressvisning 16 oktober hos Riksteatern i Hallunda, Stockholm. Premiär 18 oktober i Tumba.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
