Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kunhke öppnar årets firande av Eldfesten
4.3.2016 10:07:00 CET | Riksteatern | Pressmeddelande

[image]
Förra året deltog nästan 50 000 personer när Riksteatern arrangerade Eldfesten, eller Chaharshanbeh Souri, runt om i landet och miljontals människor följde festivalen via direktsändning från Kungsträdgården - detta gör det svenska firandet till det största i världen.
För sjunde året i rad bjuder Riksteatern tillsammans med ett antal ideella aktörer på en fantastisk eldfest för att välkomna våren och ljuset. Eldfesten (http://www.eldfesten.se/)arrangeras i år i Stockholm, Göteborg och Malmö, vilket gör Sverige till det land i världen där firandet är störst. Detta har inte undgått internationell press - Eldfesten direktsänds från Kungstädgården och har miljontals TV-tittare världen över. I år öppnas firandet av kultur- och demokratiminister Alice Bah Kunhke.
Den 15 mars från klockan 18 fylls Kungsträdgården i centrala Stockholm, Heden i Göteborg och Folkets park i Malmö av världsartister, dans, mat och gemenskap under bar himmel. Eldfesten i Stockholm bjuder i år in till en unik show med eldslukare, akrobater och magiska dansakter skapad av gruppen Act of Emotion. Artister i urval är: Sattar, en världsartist av rang och en av Irans största stjärnor, Rana Mansour, iransk-amerikansk singer songwriter och Negar Zarassi, operasångerska från Göteborg som kommer att framföra musik särskilt skriven för tillfället. Festivalen i Kungsträdgården leds av Max Amini, amerikansk ståupp-komiker med rötter i Iran. Mer information om firandet i de respektive städerna finns här (http://www.eldfesten.se/).
- Trots förbud mot högtiden i perioder har Eldfesten firats i nästan 4000 år utan att begränsas av nationsgränser, religion och språkbarriärer. Det är en fest för mångfald och integration som berikat Stockholm och Sverige med en ny tradition och i år kommer fler än någonsin ha möjlighet att följa sändningarna från Kungsträdgården. Med mat, dans, musik och gemenskap som redskap firar vi in våren, solen och ljuset tillsammans och står samtidigt upp för demokrati och mänskliga rättigheter, säger Magnus Aspegren, VD för Riksteatern.
Om Eldfesten: Eldfesten eller Chaharshanbeh Souri som den heter på persiska, är en kulturell högtid som har nära anknytning till det iranska, afghanska, kurdiska och tadzjikiska nyåret Norouz . Högtiden är en festival med våren, solen, ljuset och det nya året i fokus och har firats i nästan 4000 år. Med Eldfesten och Norouz-firandet fortsätter Riksteatern arbetet för kultur, demokrati och mänskliga rättigheter. Eldfesten produceras av Riksteatern i samarbete med bla. Föreningen Farhang , Eldfestkommittén, Stockholms stad, Göteborgs Eldfestkommitté, Göteborgs stad, Göteborg & Co, Iransk-Svenska föreningen i Malmö, Malmö stad, Föreningen Yari, Föreningen Persis, Persian Art, Iranian Human watch, Iranska pensionärsföreningen, Föreningen Nima, Iranska Riksförbund, Göteborg, Xcons, mfl.
Läs mer om Eldfesten här (http://www.eldfesten.info/stockholm/index.html).
För pressbilder se Riksteaterns mediabank (http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/eldfesten-2016).
Presskontakt: Amanda Borg Tel: 070-764 84 68
Bilder
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Riksteatern samlar Sveriges unga scenkonsttalanger till nationell festival18.5.2026 15:07:59 CEST | Pressmeddelande
Den 22–24 maj arrangeras en av Sveriges största mötesplatser för unga inom scenkonst. Festivalen markerar 15 år sedan starten av Riksteaterns satsning Länk, ett projekt som sedan starten engagerat över 400 teaterensembler med ungdomar över hela landet.
Annika Norlins låtar blir teater av Ada Berger12.5.2026 11:09:23 CEST | Pressmeddelande
Dramatikern Ada Berger gör teater av Annika Norlins låtar i den nya musikaliska föreställningen Vi är däggdjur. Verket är den första sceniska dramatiseringen av Norlins texter och sätts upp i regi av Johanna Salander, i ett samarbete mellan Riksteatern och Västerbottensteatern. Urpremiär 10 oktober på Västerbottensteatern. På Sverigeturné med Riksteatern våren 2027.
Riksteaterns teaterchef, Dritëro Kasapis förordnande förlängs5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksteaterns vd, Susanna Dahlberg, har beslutat att förlänga Dritëro Kasapis förordnande som teaterchef för Riksteatern till den 30 juni 2031.
Lennart Jähkel och Ann Petrén i höstens stora berättelser – Riksteatern presenterar en höst om människans villkor14.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hösten 2026 väver Riksteatern samman berättelser om ensamhet, gemenskap, skuld och motstånd i en repertoar som rör sig rakt genom samtidens mest brännande frågor. Från förhörsrum till cirkustält, från fillers till historiska livsöden, löper en tydlig röd tråd: människans längtan efter att bli sedd, buren och förstådd i en tid av osäkerhet. Med stöd av tusentals ideellt engagerade når Riksteatern hela Sverige och gör scenkonst möjlig även där andra aktörer saknas.
Shazia Mirza till Sverige – frontar Muslim Women Stand-Up9.4.2026 13:30:32 CEST | Pressmeddelande
Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up samlar några av de skarpaste kvinnliga rösterna inom internationell komedi. Plats på scen tar bland annat, Shazia Mirza, en Storbritanniens största komiker. Föreställningen som är lika vågad som befriande leds av komikern och skådespelaren Nisti Stêrk. Funny and Fearless – Muslim Women Stand-Up är en del av REACT – Riksteaterns internationella festival. Sverigepremiär 23 april Hallunda, Stockholm. Riksteatern i samarbete med Sterk produktion AB.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

