Urpremiär för Gråter stora killar? – om att vara ung man och hitta sin plats

Sonen är 16 år och bor med sin mamma. Hemma är det trassligt. Han saknar sin utländska pappa och mamma har gått med i ett främlingsfientligt parti. Kompisarna sätter press på honom på sociala medier och han leds att göra saker som han egentligen inte vill. Något som äventyrar den spirande kärlekshistorien med tjejen i skolan. Vem är han mitt i allt detta?
- Det är utmanande som man att konfrontera sig själv med frågor kring sin egen manlighet. Unga män behöver få se sin problematik uttalad och gestaltad, det hoppas jag att vi lyckas med i Gråter stora killar? säger Charlie Åström, regissör.
Charlie Åström har en bakgrund som scenograf och ljussättare, bland annat på Backa Teatern i Göteborg. Sedan 2001 är han även verksam som regissör. Han har en master i regi och dramaturgi från Stockholms Dramatiska Högskola. Han debuterade på Tyst Teater 2014 då han satte upp Solapan av Sofia Fredén.
- Teckenspråket är ett fantastiskt rikt språk med både stort djup och en underbar visualisering. För mig är det stort att få bli en del av Tyst Teaters historia eftersom jag kommer från en familj med döva föräldrar som levt under hörandenormer och språkligt förtryck under större delen av sina liv, säger Charlie Åström.
Adam Neverland, som till vardags spelar i Sveriges dövlandslag i fotboll, gör här sin skådespelardebut. Mette Marqvardsen, också skådespelare i pjäsen, har tidigare medverkat i flera produktioner för Tyst Teater, både som skådespelare och regissör.
Medverkande
Adam Neverland Mette Marqvardsen
Manus Åsa Björklund Regi/scenografi/ljus Charlie Åström Kostym Tanja Honkanen Mask Gabriel Jim Nal
Urpremiär 1 oktober Örebro Föreställningen spelas på svenskt teckenspråk och textas till svenska.
För mer information samt turnéplan:
http://www.riksteatern.se/graterstorakillar
Pressbilder finns på:
http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/grater-stora-killar
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
REACT – Riksteatern lanserar ny internationell festival2.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Riksteaterns nya internationella turnerande festival, REACT, presenterar några av världens mest kompromisslösa och angelägna konstnärskap. Festivalen ska vara återkommande varje vår och erbjuda publik från norr till söder på internationella scenkonstsuccéer av högsta kvalitet. REACT - Riksteaterns internationella festival slår upp portarna våren 2026.
Tom Alandh gör dokumentär om Krister Henriksson – följer Riksteaterns turné genom Sverige27.11.2025 14:53:32 CET | Pressmeddelande
I en ny svensk dokumentär av Tom Alandh står en av landets mest folkkära skådespelare, Krister Henriksson, i centrum. Filmen följer Riksteaterns turné med Eugene O’Neills klassiska familjedrama Lång dags färd mot natt, från Klintehamn till Säffle.
Internationellt prisad tvillingduo gästar Sverige med nyskapande dans13.11.2025 13:40:29 CET | Pressmeddelande
De identiska tvillingbröderna Clément och Guillaume Papachristou har gjort succé på europeiska scener med sin gripande och humoristiska föreställning I stort sett helt lika. Nu kommer de för första gången till Sverige med en föreställning som rör sig mellan dans, teater och livets innersta frågor om olikheter och gemenskap. Premiär 19 november i Hallunda.
Riksteaterns vårrepertoar 2026 utmanar Sverigebilden11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
När Riksteatern presenterar repertoaren för våren 2026 står Sverigebilden i centrum. Genom nyskrivna pjäser, klassikertolkningar och samtida berättelser utforskas nationen – från Nils Holgerssons underbara resa, via veteranernas erfarenheter till Zarah Leanders mörka sidor. Under våren turnerar Riksteatern från Norrbotten till Skåne med teater, dans, cirkus och musik, för alla överallt.
Salka Ardal Rosengren skapar dansverk av socialdans22.10.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Som en hyllning till flyktiga möten och eviga ögonblick på dansgolvet, har koreografen Salka Ardal Rosengren skapat Lasting Figures. Genom ett verk som lyfter den sociala dansen på scenen låter hon publiken uppleva den på ett nytt sätt. Turnerar med Riksteatern i höst, premiär 28 oktober i Simrishamn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
