Scenkonst med ljusets hastighet – klassisk opera möter banbrytande teknologi
26.3.2018 08:22:00 CEST | Riksteatern | Pressmeddelande
Själva fibertekniken skapar stora möjligheter, avsaknaden av fördröjningen i fibernätet skapar närvaro och kopplar samman scener, aktörer och rum över stora geografiska områden. Med den nya tekniken kan du vara i Umeå och sjunga, samtidigt som du har en hel orkester i Malmö som du interagerar med, eller du kan som elev vara i Gällivare och samtidigt spela tillsammans med din lärare som befinner sig i Stockholm. Den nya fibertekniken skapar en fantastisk tillgänglighet för alla utan att tappa mystiken.
Verken som spelas under Opera Extravaganza är Menottis The Medium (1946) om vidskepelse och bedrägeri, samt Sören Nils Eichbergs science fiction-thriller Glare från 2014, som nu har Skandinavien-premiär. Musiken framförs av Jönköpings Sinfonietta under ledning av chefdirigenten Christian von Gehren. Operasångarna är en ny generation stjärnor från Operahögskolans avgångsklasser. Regissör Mårten Forslund har ett särskilt intresse för samtida musikdramatik och har bland annat uruppfört flertalet nya operastycken vid Vadstena-Akademien och Operahögskolan i Stockholm.
Det här är ett samarbete och ett utvecklingsprojekt mellan Smålands Musik & Teater, Riksteatern och Operahögskolan.
Opera Extravaganza spelas på tre platser i landet och vid samtliga tillfällen framför Jönköpings Sinfonietta musiken i Kulturhuset Spiras konsertsal.
Spelplan 14/4 Jönköping, Kulturhuset Spira 15/4 Jönköping, Kulturhuset Spira 24/4 Värnamo, Gummifabriken 28/4 Operahögskolan, Stockholm
Medverkande Musik Jönköpings Sinfonietta Operasångarna Saara Annikki Rauvala, Isabella Lundqvist, Per Kristian Ruud-Enggrav, Emma Sventelius, Alina Delgadillo-Espinoza Dirigent Christian von Gehren Regi Mårten Forslund
Läs mer om föreställningen: www.smot.se/opera-extravaganza
Läs mer om scenkonst och digitalisering: www.riksteatern.se/digitalisering
Pressträff den 11 april klockan 12.30 Då medverkar bland andra regissör, dirigent, musiker och sångare. Vi berättar mer om fibertekniken och bjuder på ett smakprov ur föreställningen, vi berättar mer om fibertekniken som används.
Premiär den 14 april klockan 18.00
Plats Teatersalongen, Kulturhuset Spira, Jönköping
För deltagande under pressträffen, recension och andra pressfrågor kontakta:
Smålands Musik & Teater Mats Fäldt, PR-ansvarig 0735-23 42 36 mats.faldt@smot.se
Kontakter
För mer information: Alexandra Öfwerman Press- och PR-ansvarig alexandra.ofwerman@riksteatern.se
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Farzin Fatih regisserar Herrelös - om unga mellan tro och kriminalitet28.9.2026 14:10:44 CEST | Pressmeddelande
Marc närmar sig slutet av sin vistelse på ett lantligt behandlingshem där han funnit en stilla plats i den intilliggande kyrkan. Men så klampar hans gamla vänner in för att få med honom hem till sitt förflutna. Herrelös är en pjäs om att söka i tro och tvivel av den danske dramatikern Frederik Timm. I regi av Farzin Fatih. Premiär 11 oktober i Emmaboda. Pressvisning 8 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm.
Kvinnlig vänskap i centrum när Moa Martinsons klassiker blir teater24.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Moa Martinsons klassiska debutroman Kvinnor och äppelträd får nytt liv på scen. Berättelsen om Sally och Ellen som växer upp i Norrköpings fattigkvarter blir teater med den kvinnliga vänskapen som utgångspunkt. Dramatiserad av Tora von Platen. I regi av Julia Marko-Nord. Premiär 4 oktober i Växjö. Pressvisning 1 oktober på Riksteatern, Hallunda, Stockholm. 20 januari har den nypremiär hos Västerbottensteatern. En samproduktion mellan Riksteatern och Västerbottensteatern.
Lennart Jähkel ger nytt liv åt Hans Alfredsons Den enfaldige mördaren24.9.2026 09:55:09 CEST | Pressmeddelande
Riksteatern presenterar en ny tolkning av Hans Alfredsons Den enfaldige mördaren. Lennart Jähkel spelar rollen som den grymme fabrikören Höglund. Ett drabbande drama om makt, förakt och människovärde och vad som händer när människovärdet villkoras. I regi av Dennis Sandin. Av dramatiker Dennis Magnusson. Premiär 4 oktober Märsta. Pressvisning 2 oktober Hallunda.
Dorian Gray i samtidens utseendefixerade kultur23.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vad kostar det att leva ett liv där allt handlar om att bli beundrad och åtrådd? Åh Dorian! Är en fri tolkning av Oscar Wildes klassiska roman Dorian Grays porträtt som landar rätt ner i en samtid av lookmaxxing och influencerkultur. Föreställningen är skriven av den prisbelönta dramatikern och konstnärliga ledaren för Riksteatern Barn & Unga, Malin Axelsson, som även regisserar. Premiär 1 oktober, Riksteatern Hallunda. Pressvisning 29 september på Riksteaterns Barn & Unga-dag.
Svensk hiphops battlescen inspirerade laddad solodebut22.9.2026 08:37:44 CEST | Pressmeddelande
Inspirerad av sina erfarenheter från den svenska hiphopkulturen och streetdansens battlescen gör dansaren och koreografen Rebecca Livaniou sin första sceniska soloproduktion. I InTension utforskar hon de inre processer som uppstår när viljan att ta plats möter tvivel, förväntningar och frågan om vem man är. Premiär 2 oktober i Haparanda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
