Turnépremiär för Upprorets poet- om modiga & frihetssökande Farrokhzad

Kärleken till poesin och poesins kraft står i centrum för denna berättelse. Med sina sensuella, natursköna och frihetssökande dikter blev Forough en av Irans främsta poeter. Trots sitt korta liv, hon omkom i en trafikolycka 32 år gammal, är Forough en ikon för miljontals människor. Hennes kamp mot rådande normer i ett stängt samhälle och hennes röst för människors frihet ger eko ända in i vår samtid.
- Forough skrev om frihet och längtan på ett sätt som utmanar maktstrukturer. Hennes poesi förnyar både form och innehåll. Fortfarande är hon en viktig röst för många människors fri- och rättigheter. Upprorets poet är en musikalisk och poetisk föreställning full av humor och sprängkraft, säger Rebecca Örtman, regissör och manusförfattare.
På scen står fem kvinnor som alla spelar rollen som Forough. I Upprorets poet vävs tre berättelser samman. Historien om Foroughs liv möter Jila Mossaeds egna erfarenheter om att erövra ett nytt språk i ett nytt land och poesins kraft blåser nytt hopp i det slutna.
Rebecca Örtman är regissör, koreograf och dramatiker samt grundare och konstnärlig ledare för RATS Teater. Hon har bland annat skapat trilogin Women in Science som visades på Dramaten, trilogin Antigone i Husby och EXIL - fria poeter på flykt. I år aktuell med radiodramat Älskade vän vi kommer att dö mitt i allt för Scenpodden och pjäsen Spegla mig för Riksteatern.
Jila Mossaed växte upp i Iran och gav ut två romaner och tio diktsamlingar på persiska innan hon tvingades att fly till Sverige 1986. Hon är nu en internationellt erkänd och prisad författare, har skrivit sju diktsamlingar på svenska och kom nyligen ut med ytterligare en diktsamling på persiska. Tidigare i år valdes Jila Mossaed in i Svenska Akademien, på stol nummer 15.
Riksteatern i samarbete med Göteborgs Stadsteater. Upprorets poet hade premiär i Göteborg i november förra året och har hyllas av både publiken och kritiker.
Turnépremiär 26 januari på RATS Teater i Husby. RATS Teater är en ny scen för teater och forskning i samarbete med Riksteatern, Stockholms Universitet och Fryshuset.
Medverkande Bahareh Razekh Ahmadi Angelica Negin Radvolt Sara Zommorodi Kristina Issa Oldoz Javidi
Konstnärligt team Manus Jila Mossaed och Rebecca Örtman Regi och koreografi Rebecca Örtman Scenografi och kostym Annika Nieminen Bromberg Ljusdesign Max Mitle Musik Kristina Issa
För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/upproretspoet
Pressbilder till föreställningen finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/upprorets-poet
Kontakter
För mer information: Joakim Johansson Press- och PR-ansvarig joakim.johansson@riksteatern.se Tel: 070-528 99 15
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
Kiruna utvald till Riksteaterns kongressort 202710.3.2025 10:09:57 CET | Pressmeddelande
I maj 2027 väntas hundratals förtroendevalda Riksteatermedlemmar anlända till Kiruna. Detta efter att Riksteaterns nationella styrelse klubbat igenom att Kiruna ska bli Riksteaterns nästa kongressort. Det engagemang för kultur som finns i Norrbotten bland såväl invånare som politiker var en avgörande faktor.
Dansföreställning för bebisar på Riksteaterturné27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Koreografen Peter Mills är förbered på att publiken kan komma att somna, gråta eller försöka dra honom i håret när dom tar del av hans nya föreställning. Men främst väntas ett tryggt och magiskt dansverk ta plats i interaktion med en mycket nyfiken publik. O är nämligen en sinnlig dansföreställning för bebisar mellan 2-18 månader. Premiär 12 mars i Varberg.
Özz Nûjen på Riksteaterturné med föreställning som synliggör de utsatta26.2.2025 11:44:59 CET | Pressmeddelande
Under våren är Özz Nújen på Riksteaterturné på 48 orter över hela Sverige med föreställningen Pueblo. En sorgsen och humoristisk berättelse som får publiken att lyssna till samhällets utsatta. Manus och regi av Ascanio Celestini.
Unikt samarbete satsar på den allra yngsta publiken21.2.2025 13:25:00 CET | Pressmeddelande
För andra året i rad utlyser Riksteatern Barn & Unga i samverkan med Centrum för barnkulturforskning (CBK) ett exklusivt dramatikerresidens, denna gång med särskilt fokus på barn i förskoleåldern. Residenset går att söka från och med 24 februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum