Succén Allt som är värt – en livsbejakande komedi om självmord åter på turné

Vad gör man om man är 7 år gammal, mamma ligger på sjukhus och pappa säger att hon har gjort något dumt? Jo man börjar skriva på en lista över allt som är värt att leva för. 1. Glass 2. Vattenkrig 3. Vara uppe sent och kolla på tv. I Allt som är värt får vi följa en pojke från barndom till vuxenliv där hans mammas upprepade självmordsförsök är ständigt närvarande och där listan med allt som är värt att leva för fylls på år efter år. Allt eftersom listan fylls med positiva saker börjar han inse vilken betydelse listan har i hans eget liv. Kanske är det till och med så, att den som verkligen blir räddad av listan, är han själv?
Allt som är värt är en upplyftande pjäs om nedstämdhet där publiken är delaktig och gör varje föreställning till en unik upplevelse. Och den handlar om något som är ständigt aktuellt.
- Psykisk ohälsa är tyvärr aktuellt hela tiden. Och smarta och roliga knep för att göra livet meningsfullt behövs varje dag, året om. Pjäsen är uppbyggd på ett genialiskt inkluderande sätt och tar tillvara teaterns stora styrka: här-och-nu-upplevelsen för publiken!, säger Isak Hjelmskog regissör.
Med värme, humor och musikhits tacklar föreställningen svåra ämnen. Allt som är värt heter i originalversionen Every Brilliant Thing. Manus av stjärndramatikern Duncan Macmillian.
- Jag hoppas att man efter föreställningen kan inse att små enkla saker i vardagen kan göra livet värt att leva. Jag hoppas också att man orkar bry sig om sina medmänniskor som mår dåligt, men att man inte glömmer att ta hand om sig själv, säger Isak Hjelmskog, regissör.
Turnépremiär 8 september, Hallunda, Stockholm
Medverkande
Peter Jansson
Manus Duncan Macmillan med Jonny Donahoe Bearbetning av Isak Hjelmskog och Ninna Tersman efter en översättning av Björn Lönner Regi Isak Hjelmskog Scenografi och kostymdesign Moa Möller Ljuddesign Christoffer Karlsson Maskdesign Eva Rizell Ljusdesign: Olivia Grefve
För mer information samt turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/allt-som-ar-vart
Pressbilder finns på: http://mediabank.riksteatern.se/blog/tag/allt-som-ar-vart
Kontakter
För mer information: Emma Englund Press- och PR-ansvarig Tel: 08-531 99 408 Mob: 070-637 5940 E-post: emma.englund@riksteatern.se
Bilder




Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Hjord av marionettdjur flyr 20 000 km till Sverige för att varna om klimatkrisen12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En 2000 mil lång flykt har inletts. En hjord teaterdockor i former av olika djur i naturlig storlek har påbörjat sin migration genom Afrikas och Europas storstäder. Konstnärlig ledare för konstprojektet THE HERDS är den palestinske regissören Amir Nizar Zuabi som även stod bakom flyktingdockan Little Amal. I slutet av juli kommer hjorden till Sverige där djur från den svenska faunan ansluter.
“Ingen ska behöva resa långt för att möta dans av högsta klass” Riksteatern tar storslagna dansverk till unga över hela landet29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Danspubliken från Norrbotten till Skåne får närmsta året möjlighet att upptäcka verk av några av Nordens främsta inom dansfältet. Virpi Pahkinen firar 40 år på scenen med en poetisk protest mot samtiden och Kungliga Baletten tar plats i svenska skolbarns gymnastiksalar. Riksteaterns dansrepertoar bjuder på en koreografisk bredd som speglar samtidens frågor.
Intresset för cirkus ökar med över 200 procent16.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste tre åren har intresset för samtida cirkus ökat markant i Sverige. En ny rapport från Riksteatern visar att antalet cirkusföreställningar i Sverige mer än tredubblats och att antalet besökare under perioden stigit med 159 procent. Resultaten signalerar ett växande engagemang för konstformen cirkus över hela landet.
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum