Nya röster varje månad när Voices of Change är tillbaka
Årets upplaga av Voices of Change bjuder på en bredd av olika uttryck och musikstilar. Gemensamt för artisterna är att de är starka röster som inte får höras, eller vars uttryck inte får ta plats i deras hemländer. Publiken kommer att kunna ta del av musik från bland annat Iran, Kurdistan och Syrien.
Bland årets artister finns iranska operasångerskan Negar Zarassi och stråkkvartetten Scheherazade String Quartet. Det blir även kurdisk musik med Narin Feqe samt musik från Baluchistan i sydöstra Iran framfört av Rozhnak med Rostam Mirlashari. Dessutom en konsert med Josette Bushell-Mingo som tolkar Nina Simones låtar tillsammans med ett storband. Josette har tidigare turnerat med den kritikerrosade föreställningen Nina - A Story About Me and Nina Simone.Under flera år har Voices of Change lockat storpublik med konserter i Stockholm, Göteborg och Malmö. Årets upplaga blir av förklarliga själ annorlunda, men publiken kan istället glädjas åt en ny konsert i månaden under hela året via Riksteatern Play. Konserterna spelades in under 2020.
Första konserten äger rum den 3 juni.
Medverkande artister:
Negar Zarassi Habib Meftah Sohair Chkair Josette Bushell-Mingo Narin Feqe Rozhnak med Rostam Mirlashari Scheherazade String Quartet Parvaz Dansensemble
Kontakter
För mer information: Sofia Zouagui Press och PR ansvarig E-post: sofia.zouagui@riksteatern.se Mob: 070-528 99 15
Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Kiruna utvald till Riksteaterns kongressort 202710.3.2025 10:09:57 CET | Pressmeddelande
I maj 2027 väntas hundratals förtroendevalda Riksteatermedlemmar anlända till Kiruna. Detta efter att Riksteaterns nationella styrelse klubbat igenom att Kiruna ska bli Riksteaterns nästa kongressort. Det engagemang för kultur som finns i Norrbotten bland såväl invånare som politiker var en avgörande faktor.
Dansföreställning för bebisar på Riksteaterturné27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Koreografen Peter Mills är förbered på att publiken kan komma att somna, gråta eller försöka dra honom i håret när dom tar del av hans nya föreställning. Men främst väntas ett tryggt och magiskt dansverk ta plats i interaktion med en mycket nyfiken publik. O är nämligen en sinnlig dansföreställning för bebisar mellan 2-18 månader. Premiär 12 mars i Varberg.
Özz Nûjen på Riksteaterturné med föreställning som synliggör de utsatta26.2.2025 11:44:59 CET | Pressmeddelande
Under våren är Özz Nújen på Riksteaterturné på 48 orter över hela Sverige med föreställningen Pueblo. En sorgsen och humoristisk berättelse som får publiken att lyssna till samhällets utsatta. Manus och regi av Ascanio Celestini.
Unikt samarbete satsar på den allra yngsta publiken21.2.2025 13:25:00 CET | Pressmeddelande
För andra året i rad utlyser Riksteatern Barn & Unga i samverkan med Centrum för barnkulturforskning (CBK) ett exklusivt dramatikerresidens, denna gång med särskilt fokus på barn i förskoleåldern. Residenset går att söka från och med 24 februari.
Alla orden inuti – ett ungdomsdrama om hemligheter och att välja sårbarhet framför ensamhet21.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Av misstag anmäler sig Mio till en retorikkurs på sin nya skola. Saken är den att han stammar och gjort allt för att dölja det för sina nya kompisar och särskilt för Laura. Mio får navigera mellan att försöka vara en tystlåten, rappande rebell och hur han egentligen känner sig – osäker och kär. “Alla orden inuti” är Ellen Knutas debut som dramatiker. Regi av Karl Seldahl. Premiär 21 februari på Riksteatern Barn&Unga i Hallunda, i samarbete med Estrad Norr.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum