Turnéstart 7 oktober, Skärhamn: Memory Lab- ett fascinerande dansverk av Rani Nair om att uppleva någons minnen, feminism, vördnad och uppror

[image]
Publiken får vara med på en betagande resa - en upplevelse av ett dansverk som koreografen Rani Nair själv ärvde för snart två decennier sedan. Därefter har hon arbetet med verket och undersökt danshistoria, feminism, vördnad och uppror. Just detta undersöker koreografen och dansaren Rani Nair i verket Memory Lab.
-Jag hoppas att publiken verkligen kommer att känna att de får dansa, att de för en stund får känna sig som dansare. I föreställningen Memory Lab ber jag om hjälp utav publiken att hantera mitt arv av denna koreografi. Jag hoppas att vi tillsammans kan ansvara för att dansen från Lilavati lever vidare, säger Rani Nair, koreograf och dansare i Memory Lab.
Som koreograf intresserar hon sig för postkoloniala erfarenheter och överföringen av minnen, rörelser och berättelser. I det antirasistiska verket Pepparkakeland problematiserade hon mångkultur och integration, medan det nomadiska samarbetsprojektet WE INSIST innebar ett utforskande av identitetskonflikter över nations- och genregränser. Nair är även medlem i den queerfeministiska konstgruppen Ful.
Många av hennes arbeten har kretsat kring verket Dixit Dominus som Kurt Jooss har koreograferat i samarbete med Lilavati Häger. Och det är efter hennes död som Rani Nair har ärvt verket.
-Det här är ett sätt för mig att lämna verket vidare på. Lilavati var väldigt mån om att verket skulle leva vidare och hon letade länge efter den dansaren. Tyvärr hann hon själv inte vara delaktig i överlämnandet. Memory Lab är mitt sätt att komma närmare hur det ska gå till vid mitt överlämnande, säger Rani Nair. Turnéplan: https://www.riksteatern.se/forestallningar/memory-lab/#section2 7 oktober Tjörn 8 oktober Tjörn 9 oktober Härryda 14 oktober Hudiksvall 16 oktober Arvika 26 oktober Kalmar, två föreställningar För pressbilder: https://mediabank.riksteatern.se Koreograf och medverkande Rani Nair Konstnärligt team Värd: Mrinalini D’souza Dramaturgi: Nasim Aghili Grafisk form: Cecilia Höglund Scenrum och kostym: Joanna Ekström Styling: Aida Keflai Ljudkonsult: Malin Holgersson Scenmästare och tekniker: Niklas Pohlman
Kontakter
För mer information: Sofia Zouagui Press och PR ansvarig E-post: sofia.zouagui@riksteatern.se Mob: 070-528 99 15
Bilder

Om
Riksteatern är en folkrörelse som äger en turnerande nationalscen. Närmare 40 000 medlemmar, 230 Riksteaterföreningar, 21 regionala föreningar och 50 ansluta organisationer i hela Sverige är en del av Riksteatern som arrangerar, förmedlar, producerar och utvecklar scenkonst.
Riksteaterns vision är scenkonst som sätter tankar och känslor i rörelse – för alla överallt. Riksteatern Crea producerar banbrytande scenkonst på svenskt teckenspråk och är en del av Riksteatern. Även Cullberg är en del av Riksteatern. Magnus Aspegren är vd för Riksteatern.
riksteatern.se
Följ Riksteatern
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksteatern
Stjärnspäckad höst när Riksteatern tar sig an Strindberg och Stephen King8.4.2025 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
I höst möter några av Sveriges mest älskade artister kända författare som August Strindberg och Stephen King. Riksteatern presenterar även nya spännande konstnärer och hyllade internationella stjärnor. Dessutom blir det hemvändarkomedi och reunion för Sveriges kabarédivor. Teater, dans och cirkus turnerar på över 200 orter och spelar på stora teaterhus, bygdegårdar och klassrum över hela Sverige.
Urfolkskonstnärer förenar dans och textil i Tärnaby20.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Två danskonstnärer har valts ut till årets Jårrh!-residens i Tärnaby: Yutzil Pablo, Maya Mam-dansare och textilkonstnär från Guatemala, och Linnéa Sundling, koreograf med samiska rötter, uppvuxen i Umeå och baserad i Stockholm. Båda arbetar i gränslandet mellan dans och textilkonst.
Kiruna utvald till Riksteaterns kongressort 202710.3.2025 10:09:57 CET | Pressmeddelande
I maj 2027 väntas hundratals förtroendevalda Riksteatermedlemmar anlända till Kiruna. Detta efter att Riksteaterns nationella styrelse klubbat igenom att Kiruna ska bli Riksteaterns nästa kongressort. Det engagemang för kultur som finns i Norrbotten bland såväl invånare som politiker var en avgörande faktor.
Dansföreställning för bebisar på Riksteaterturné27.2.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Koreografen Peter Mills är förbered på att publiken kan komma att somna, gråta eller försöka dra honom i håret när dom tar del av hans nya föreställning. Men främst väntas ett tryggt och magiskt dansverk ta plats i interaktion med en mycket nyfiken publik. O är nämligen en sinnlig dansföreställning för bebisar mellan 2-18 månader. Premiär 12 mars i Varberg.
Özz Nûjen på Riksteaterturné med föreställning som synliggör de utsatta26.2.2025 11:44:59 CET | Pressmeddelande
Under våren är Özz Nújen på Riksteaterturné på 48 orter över hela Sverige med föreställningen Pueblo. En sorgsen och humoristisk berättelse som får publiken att lyssna till samhällets utsatta. Manus och regi av Ascanio Celestini.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum