Nya kyrkoherden välkomnas i Barnarp-Ödestugu församling

På söndag den 25 september kl 18.00 välkomnas församlingens nya kyrkoherde Jin Berglund Grennhag i Barnarps kyrka. Det bir en glad och festlig gudstjänst, med musik av församlingens barnkör och vuxenkör. Julia Sandwall kommer att spela violin.
Jin Berglund Grennhag tillträdde tjänsten som kyrkoherde i Barnarp-Ödestugu församling den 5 september. Närmast kommer hon från en tjänst som församlingspräst i Gränna-Visingsö pastorat, där hon varit i tre år. Dessförinnan har hon varit präst i Norrahammars församling. Jin är uppvuxen i Taberg. Hon prästvigdes för Växjö stift 2016.
- Jag drömmer om en modig kyrka där vi tar människors frågor och längtan efter Gud på allvar. Tänk att vi som kyrka får komma med budskapet om tro, hopp, kärlek, upprättelse och mod, säger Jin Berglund Grennhag.
Välkomna att bevaka!
Pressbild
Pressbild fri för användning. Foto: Växjö stift
Vad är en kyrkoherde?
En kyrkoherde är en präst som är chef för en ekonomisk enhet inom Svenska kyrkan. En ekonomisk enhet är en församling eller flera församlingar som ingår i ett pastorat.
Kontakter
Jin Berglund Grennhagkyrkoherde i Barnarp-Ödestugu församling
Tel:073-039 87 85Tel:036-36 78 30Jin.BerglundGrennhag@svenskakyrkan.seBilder

Om
Växjö stift är en del av Kristi världsvida kyrka och ett av Svenska kyrkans 13 stift. Det omfattar församlingarna inom stiftets område som består av större delen av Småland och hela Öland. Stiftet är ett pastoralt område som leds av en biskop.
Följ Växjö stift
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Växjö stift
Domsöndagens kollekt tillfaller civila i Gaza och Israel22.11.2023 10:42:42 CET | Pressmeddelande
Domsöndagens kollekt tillfaller i år Act Svenska kyrkan för insatser för civila i Gaza och Israel. Det har Växjö stifts biskop Fredrik Modéus beslutat.
Bygg en pepparkakskyrka och var med i biskopens tävling!25.9.2023 07:03:00 CEST | Pressmeddelande
Växjö stifts biskop Fredrik Modéus vill lyfta kyrkornas betydelse – och utlyser en tävling i att bygga pepparkakskyrkor inför jul.
194 sommarkyrkor att upptäcka!29.6.2023 08:56:41 CEST | Pressmeddelande
Inte mindre än 194 möjliga utflyktsmål finns att upptäcka i Växjö stift i sommar. Sommaren är en bra tid för att upptäcka kyrkor både nära och längs vägarna på semesterresan.
Nya diakoner och präster vigs i Växjö stift14.6.2023 07:06:00 CEST | Pressmeddelande
På söndag kl 11.00 i Växjö domkyrka blir det diakon- och prästvigning. Vid en högtidlig gudstjänst vigs fem kvinnor till nya diakoner och präster av Växjö stifts biskop Fredrik Modéus.
Pilgrimer vandrar för klimatet i Växjö19.4.2023 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
Pilgrim´s Walk for Future gör ett stopp i Växjö på sin mobiliseringsturné på lördag den 22 april. Alla är välkomna att vara med på pilgrimsvandring och pilgrimsmässa. Fredag den 21 april håller Pilgrim i Sverige sitt årsmöte i Växjö.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum