Civil Rights Defenders

De riskerar sina liv för mänskliga rättigheter – nu kommer de till Stockholm

Dela
Den 10–14 oktober kommer närmare 200 människorättsaktivister till Defenders’ Days i Stockholm. Bland dem finns anhöriga till personer som kidnappats av IS i Syrien, miljökämpar från Amazonas och unga aktivister från krigets Ukraina. De har alla en sak gemensamt – de utför ett av världens viktigaste, och farligaste, arbeten.

Vill du boka en intervju med några av våra deltagare? 

Under Defenders’ Days 10–14 oktober har ni möjlighet att möta bland andra:

Syriska organisationen MASSAR arbetar för att hitta de som kidnappats av IS
MASSAR består av familjemedlemmar till personer som kidnappats av IS i Syrien och som fortfarande saknas. De dokumenterar försvinnanden i syfte att lokalisera personerna eller ta reda på vad som har hänt dem, men också för att möjliggöra rättsprocesser mot förövarna. Organisationen arbetar också med att försöka få det internationella samfundet att etablera en internationell oberoende mekanism med mandat att undersöka vad som har hänt de över 100 000 personer som har försvunnit i Syrien sedan 2011.

Utöver MASSAR bjuder vi även in flera syriska organisationer som bland annat arbetar med att dokumentera och utreda krigsbrott och brott mot mänskligheten begångna av den syriska regeringen samt andra aktörer i Syrien som är involverade i rättsprocesser mot de ansvariga.

Mariia Sulialina kämpar för barn och ungas rättigheter i kriget i Ukraina
Mariia Sulialina är 26 år och arbetar som projektledare på människorättsorganisationen Almenda. Sedan kriget har organisationen ställt om sin verksamhet och fokuserar nu främst på att skydda barn och unga som fallit offer för Rysslands aggressioner. Mariia Sulialina arbetar med att dokumentera krigsbrott mot barn och unga. Hon var med och organiserade Euromaidan i Yalta på Krim men har sedan tvingats lämna området. Hon drömmer om den dagen hon kan återvända till ett Yalta där den ukrainska flaggan hissas.

Förutom Mariia Sulialina kommer även ukrainska aktivister som arbetar med att dokumentera krigsbrott och journalister som bevakar kriget.

Burcu Bingöllü försvarar mänskliga rättigheter i Turkiet
Burcu Bingöllü kommer från organisationen Hafıza Merkezi som arbetar med demokratiseringen av Turkiet och att hålla den turkiska regeringen ansvarig för brott begångna bakåt i tiden. Hon försvarar försvarare – genom att stötta utsatta människorättsaktivister i landet. Möjligheterna att protestera mot regeringen är begränsade i Turkiet och för bara en vecka sedan var Burcu Bingöllü själv en av 15 personer som greps under en fredlig protest i Istanbul, anordnad av anhöriga till personer som försvann i polisförvar under 1990-talet.

Miljöaktivisten Angela Maldonado kämpar för Amazonas framtid
Angela Maldonado arbetar i Colombia i ett av världens farligaste områden för människorättsförsvarare, Amazonas, där människor mördas för att stå upp för mänskliga rättigheter. Angela Maldonado driver en organisation som arbetar mot olaglig handel med vilda djur och växter, men leder nu också ett projekt för att få unga människor, speciellt flickor och urfolk, att våga engagera sig. På grund av sitt arbete har hon själv fått ta emot dödshot och fick 2019 hjälp med tillfälligt skyddat boende genom Civil Rights Defenders.

Vi kommer även ha besök av Carlos Beristain, som ledde sanningskommissionen i Colombia efter fredsavtalet med Farc-gerillan; hbtqi-aktivister från Kuba, Kenya och Armenien; journalister från Georgien som arbetar nära den ryska ockupationsgränsen och många fler.

Om Defenders’ Days 

Sedan starten 2013 har Defenders' Days blivit en av de främsta konferenserna med och för människorättsförsvarare. Defenders' Days erbjuder en trygg plats för människorättsförsvarare runt om i världen. Under konferensen får deltagarna ta del av utbildningar om allt ifrån digital säkerhet till mental hälsa, panelsamtal och möjligheter att träffa och lära av andra i samma situation. Konferensen är också ett tillfälle för deltagarna att samla kraft och ta en paus från de hot och risker många av dem möter i sina hemländer.

Defenders' Days äger rum 10–14 oktober 2022 i Stockholm, med närmare 200 deltagare från 50 länder.    

För mer information och för att boka intervjuer med människorättsförsvarare, vänligen kontakta Civil Rights Defenders på: 

Telefon: 076 576 27 62 / E-post: press@crd.org 

 

Nyckelord

Bilder

Om

Civil Rights Defenders
Civil Rights Defenders
Östgötagatan 90
SE-116 64 Stockholm

+46 (0)76 576 27 62https://crd.org/sv/

Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.

Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.

Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.

Följ Civil Rights Defenders

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders

Vandelsutredning presenteras imorgon – vi kan kommentera31.3.2025 14:32:06 CEST | Pressmeddelande

Vandelsutredningen, som ska lägga nya förslag på hur brister i levnadssätt ska kunna leda till utvisning, ska presenteras imorgon. Utredningen ska bland annat titta på om åsiktsyttringar, även om de inte är brottsliga, ska kunna leda till utvisning. – Vi på Civil Rights Defenders är starkt kritiska. Att människor ska kunna utvisas för åsiktsyttringar som inte är brottsliga saknar rättslig legitimitet. Det bryter mot Europakonventionen och principen om likabehandling inför lagen, säger John Stauffer, chefsjurist och biträdande exekutiv chef på Civil Rights Defenders.

Rekorddemonstrationer väntas på lördag: ”Serbiens framtid som ett fritt land står på spel”11.3.2025 14:54:34 CET | Pressmeddelande

Rekordstora demonstrationer väntas på lördag i Serbien med över hundratusen deltagare. Demonstranterna kräver demokratiska reformer och rättsstatliga principer, men saknar trots det internationellt stöd. De möter hårt motstånd från regeringen. Civil Rights Defenders har kontor i Belgrad, kan kommentera människorättsläget och kan vara behjälpliga med intervjuer av demonstranter på plats. I dag befinner sig även Serbiens talman, Ana Brnabić, i Sverige för möten med bland andra Sveriges talman, Andreas Norlén.

Serbian police crack down on USAID-funded organisations25.2.2025 16:41:51 CET | Pressmeddelande

Amid ongoing mass demonstrations in Serbia, police today have begun raiding civil society organisations that have received funding from USAID. One of the affected organisations is Center for Research Transparency and Accountability, which the Swedish human rights organisation Civil Rights Defenders has worked closely with for a long time. Civil Rights Defenders’ Europe Director, Ivana Randjelovic, is in Belgrade and can provide comments. "The Serbian government is using all means available to tighten its grip on power. The fact that they are now targeting civil society is an extremely concerning development," says Ivana Randjelovic, Director Europe Department at Civil Rights Defenders’ office in Belgrade.

Serbisk polis slår till mot USAID-finansierade organisationer25.2.2025 15:55:40 CET | Pressmeddelande

Mitt under pågående massdemonstrationer i Serbien har polisen idag börjat göra räder mot civilsamhällesorganisationer som fått pengar av USAID. Två organisationer som drabbats är Center for Research Transparency and Accountability (CRTA) och Civic Initiatives som svenska Civil Rights Defenders länge jobbat nära. Civil Rights Defenders Europachef, Ivana Randjelovic, finns på plats i Belgrad och kan kommentera. – Den serbiska regeringen tar till alla medel de kan för att öka kontrollen och hålla fast vid makten. Att de nu ger sig på civilsamhället är en extremt oroande utveckling, säger Ivana Randjelovic, Europachef på Civil Rights Defenders kontor i Belgrad.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye